Spółdzielnie socjalne przeciw bezdomności

Spółdzielnie socjalne przeciw bezdomności
(fot. Foter / CC BY-SA)
KAI / kn

Pilotażowe szkolenia dla przedstawicieli organizacji pozarządowych w zakresie tworzenia spółdzielni socjalnych zorganizował Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach, aby wspomagać organizacje niosące pomoc w wychodzeniu z bezdomności. W regionie przebywa 740 osób bezdomnych.

Projekt jest skierowany do organizacji pozarządowych, w tym prowadzonych przez Kościół, posiadających schroniska, noclegownie i ogrzewalnie dla bezdomnych. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Spółdzielnia socjalna to podmiot łączący cechy przedsiębiorstwa oraz organizacji pozarządowej. Ma ona umożliwić powrót na rynek pracy jej członkom, którymi muszą być w co najmniej 50 procentach osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.

Organizacje, które prowadzą placówki pomagające bezdomnym w regionie, mogą starać się o środki na poprawę warunków w schroniskach, noclegowniach i ogrzewalniach oraz na działania aktywizujące bezdomnych w ramach otwartego konkursu ofert wojewody na realizację zadań publicznych z zakresu pomocy społecznej.

DEON.PL POLECA

Dofinansowanie na podobne zadania oraz na utworzenie nowych placówek pomagających bezdomnym będzie można także uzyskać w konkursie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w którym pośredniczy urząd wojewódzki.

Zdaniem wicedyrektora Wydziału Polityki Społecznej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego - Sławomira Ciasia programy pomocowe dla bezdomnych nie powinny polegać jedynie na zapewnieniu im bezpieczeństwa. Ważniejsze jest - jak mówił "podanie wędki" i podjęcie samodzielnych starań przez bezdomnego.

Wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba uważa, że zapewnienie poczucia bezpieczeństwa w wychodzeniu z bezdomności jest szczególnie ważne, dlatego zaapelowała, aby szczególnie teraz w okresie zimowym, okazywać empatię potrzebującym i zgłaszać informacje o bezdomnych stosownym organom.

W regionie świętokrzyskim naliczono 740 bezdomnych (w 2013 r. było ich 709). 567 przebywa w schroniskach i noclegowniach, a 173 poza placówkami - głównie w altankach, pod mostami i w opuszczonych budynkach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Spółdzielnie socjalne przeciw bezdomności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.