Sprawa Kempy. Kampania się zaostrza?

(fot. beatakempa.pl)
PAP / pz

Fałszywe oświadczenie o rzekomej rezygnacji z kandydowania Beaty Kempy (PiS) świadczy o tym, że kampania wyborcza się zaostrza; autorem fałszywki mógł być równie dobrze ktoś z PiS, jak i z przeciwnego obozu politycznego - uważają politolodzy.

W poniedziałek po południu do PAP drogą mailową przesłane zostało oświadczenie wysłane z adresu wyglądającego jak adres sejmowego konta mailowego posłanki PiS, które zawierało m.in. dane kontaktowe jej biura poselskiego w Sycowie. W oświadczeniu była mowa o jej rezygnacji ze startu w wyborach parlamentarnych.

DEON.PL POLECA

Wiadomość została szybko zdementowana najpierw przez szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka, a następnie na stronie internetowej Kempy ukazało się oświadczenie. Posłanka PiS zapowiedziała, że złoży w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

- To jest przykład kampanii negatywnej i to takiej kryminalnej. Rzadko się to rzeczywiście zdarza, bo kampanie negatywne zazwyczaj charakteryzują się jakimś oczernianiem, a tu mamy do czynienia z działaniem kryminalnym. To znaczy, że kampania się zaostrza - powiedział politolog dr Bartłomiej Biskup.

Jego zdaniem, autorem fałszywki mógł być równie dobrze ktoś z biura posłanki lub jej partii, kto rozgrywał jakieś wewnętrzne porachunki, jak i ktoś z przeciwnego obozu politycznego.

- Jeżeli to są przeciwnicy polityczni, to znaczy, że kampania się zaostrza, bo do tej pory takich metod w Polsce się nie używało - zwrócił uwagę.

Socjolog prof. Jadwiga Staniszkis uważa, że za całą sprawą może stać ktoś spoza PiS, kto chciał zasugerować, że fałszywka to efekt napięć panujących w świętokrzyskim PiS, którego Kempa jest szefową.

Kilka miesięcy temu komitet polityczny PiS rozwiązał świętokrzyski zarząd partii. Komisarzem została wtedy Kempa, a cześć miejscowych działaczy PiS protestowała przeciwko temu.

- Może być takie podwójne przełożenie: zrobił to ktoś z zewnątrz, ale żeby stworzyć wrażenie, że ona jest takim "spadochroniarzem", żeby na ten temat rozpoczęła się tam dyskusja - powiedziała Staniszkis.

Jej zdaniem, na pewno nie jest to żart, a najbardziej narzucającą się interpretacją jest próba pokazania wewnętrznego fermentu PiS w woj. świętokrzyskim.

Z kolei politolog prof. Radosław Markowski zwraca uwagę, że hipotez wyjaśniających zajście może być bardzo dużo. - Można by tropić, czy to była Beata Kempa, czy nie, a może ktoś namówiony przez panią Beatę Kempę, żeby zrobić wokół niej szum - powiedział politolog. Dodał, że wokół posłanki Kempy było ostatnio cicho.

Nie wykluczył jednak, że może to być również działalność przeciwnej partii. - To chyba można sprawdzić, ale nie nadawałbym temu jakiejś nadmiernej wagi. Jest okres wyborczy i politycy posługują się różnymi sposobami - podkreślił Markowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sprawa Kempy. Kampania się zaostrza?
Komentarze (2)
SW
Stan Wojenny tuż tuż
13 września 2011, 00:04
Stan Wojenny tuż tuż... po 9 października? Nie ma pieniędzy na zaspokojenie potrzeb społeczeństwa. Pieniądze na walkę z nim znajdują się zawsze. W odpowiedzi na pismo Blogmedia 24 z formalnym zapytaniem, po co i dlaczego policja polska zakupiła elektroakustyczne urządzenia LRAD (Long Range Acoustic Device), opracowane w Stanach Zjednoczonych jako non-lethal riot weapon, czyli broń do walki z tłumami w miarę możności nie powodującą zgonów, kancelaria Prezesa Rady Ministrów oficjalnie odpowiada... czytaj: http://czerwonykiel.blogspot.com/2011/09/stan-wojenny-tuz-tuz-po-9-pazdziernika.html Gdzie stosowano urządzenia LRAD? Urządzenia LRAD są powszechnie stosowane w armii amerykańskiej od 2003 roku, w tym w U.S. Navy od 2004 roku. Szczególnym uznaniem cieszą się na Bliskim Wschodzie, m.in. w Iraku i Afganistanie, wspomagając walkę z terrorystami. LRAD został użyty przez jednostki specjalne S.W.A.T. w Santa Ana w Kalifornii do rozbicia gangu samochodowego, przez policję w New York City podczas protestów Republican National Convention w 2004 roku, oraz w Gruzji w listopadzie 2007 roku w starciach z opozycją. http://www.youtube.com/watch?v=QSMyY3_dmrM&feature=related Użytkownikami końcowymi zakupionych urządzeń są poniżej wymienione Oddziały Prewencji Policji: - Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, – Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, - Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, - Komendy Stołecznej Policji w Warszawie, - Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, - Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
NP
no proszę
12 września 2011, 23:32
Stan Wojenny tuż tuż... po 9 października? Nie ma pieniędzy na zaspokojenie potrzeb społeczeństwa. Pieniądze na walkę z nim znajdują się zawsze. W odpowiedzi na pismo Blogmedia 24 z formalnym zapytaniem, po co i dlaczego policja polska zakupiła elektroakustyczne urządzenia LRAD (Long Range Acoustic Device), opracowane w Stanach Zjednoczonych jako non-lethal riot weapon, czyli broń do walki z tłumami w miarę możności nie powodującą zgonów, kancelaria Prezesa Rady Ministrów oficjalnie odpowiada... czytaj: http://czerwonykiel.blogspot.com/2011/09/stan-wojenny-tuz-tuz-po-9-pazdziernika.html Gdzie stosowano urządzenia LRAD? Urządzenia LRAD są powszechnie stosowane w armii amerykańskiej od 2003 roku, w tym w U.S. Navy od 2004 roku. Szczególnym uznaniem cieszą się na Bliskim Wschodzie, m.in. w Iraku i Afganistanie, wspomagając walkę z terrorystami. LRAD został użyty przez jednostki specjalne S.W.A.T. w Santa Ana w Kalifornii do rozbicia gangu samochodowego, przez policję w New York City podczas protestów Republican National Convention w 2004 roku, oraz w Gruzji w listopadzie 2007 roku w starciach z opozycją.