"Strategia Rozwoju Kapitału Społecznego 2020"

"Strategia Rozwoju Kapitału Społecznego 2020"
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / mh

Rada Ministrów przyjęła "Strategię Rozwoju Kapitału Społecznego 2020", przedłożoną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Dokument jest jedną z dziewięciu rządowych strategii rozwoju kraju - poinformowało CIR.

"Dyskutowaliśmy także i przyjęliśmy w konsekwencji "Strategię Rozwoju Kapitału Społecznego 2020", którego autorem był minister kultury. Odsyłam państwa do tego dokumentu, bo jest rzeczywiście bardzo interesujący i bogaty w treść" - powiedział premier Donald Tusk po wtorkowym posiedzeniu rządu. 
Kapitał społeczny, o którym mowa w strategii to - zdaniem autorów dokumentu - zdolność ludzi do współpracy, do współdziałania na rzecz osiągania wspólnych celów, zdolność do pewnej kreatywności i komunikowania się. Kapitał społeczny można określić jako współpracę ludzi, która ma wzmacniać rozwój kraju.
Aby wzmocnić kapitał społeczny, należy - zgodnie ze strategią - inwestować w nowoczesną edukację, wspierać współpracę instytucji publicznych z obywatelami, promować publikacje, które będą sprzyjać budowie kapitału społecznego, oraz dofinansowywać instytucje kultury i wspomagać je w angażowaniu obywateli w działalność kulturalną. 
Celem "Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego" jest społeczeństwo, w którym "obywatele chcą i potrafią angażować się we współdziałanie na rzecz dobra publicznego, mają dostęp do wiarygodnej i rzetelnej informacji o sprawach publicznych, a także niezbędne kompetencje, dzięki czemu mogą racjonalnie, w oparciu o fakty, włączać się w debatę publiczną i brać czynny udział w podejmowaniu decyzji ich dotyczących". 
Jak poinformowało CIR po wtorkowym posiedzeniu rządu - "Strategia Rozwoju Kapitału Społecznego 2020" jest jedną z dziewięciu strategii rozwoju, które wspierają realizację celów określonych w "Długookresowej Strategii Rozwoju Kraju" oraz średniookresowej "Strategii Rozwoju Kraju 2020". 
Dokument jest spójny ze strategią unijną "Europa 2020", zwłaszcza z tymi wyznaczonymi w obszarze społeczno-ekonomicznym. Chodzi o wsparcie kształcenia, szkolenia i uczenia się przez całe życie, działania na rzecz społeczeństwa cyfrowego, innowacje w sektorze przemysłów kreatywnych, zwiększenie konkurencyjności europejskiej turystyki (dostępność obiektów kultury) i znaczenia potencjału partnerów społecznych i roli dialogu społecznego i przedsięwzięcia na rzecz ekonomii społecznej.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Strategia Rozwoju Kapitału Społecznego 2020"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.