Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci

Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci
StanislavBeloglazov / Shutterstock.com
KAI / psd

Dziś przypada Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci. Według Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO) na świecie ok. 168 milionów dzieci w wieku od 5 do 17 lat pracuje wiele godzin dziennie. Stanowią oni 11 proc. wszystkich nieletnich. 85 mln. dzieci pracuje w nieludzkich warunkach i jest bezwzględnie wykorzystywanych.

Wobec tak alarmujących statystyk niemiecka akcja Kolędników Misyjnych oraz Związek Niemieckiej Młodzieży Katolickiej (BDKJ) zamierzają za cel swoich przyszłorocznych inicjatyw obrać walkę z tego rodzaju praktykami, szczególnie w Indiach, kraju, w którym najwięcej na świecie dzieci jest wykorzystywanych do pracy.

“Aby uwolnić dziewczęta i chłopców od pracy zarobkowej potrzebna jest alternatywa w postaci dania im możliwości nauki" - stwierdził szef niemieckich Kolędników Misyjnych, Klaus Krämer.

Z kolei austriaccy Kolędnicy Misyjni zaapelowali, aby koncerny przemysłowe oraz politycy bardziej zaangażowali się w walkę z pracą dzieci i nieludzkimi warunkami w jakich ją wykonują. "Praca dzieci jest wykorzystywania w różnych branżach: w kopalniach kobaltu używanego do produkcji smartfonów, szyją odzież, tkają dywany. Te wszystkie produkty lądują później na półkach sklepów europejskich" - napisali.

Z kolei najnowszy raport o pracy dzieci opublikowany w Osnabrück przez międzynarodowe dzieło pomocy dzieciom “Terre des hommes" stwierdza, że na coraz większy wzrost zjawiska pracy nieletnich mają wpływ zmiany klimatyczne. "Do ubóstwa w wielu krajach doprowadziły katastrofy klimatyczne, susze i niszczenie przez człowieka środowiska naturalnego. W tych coraz trudniejszych warunkach naturalnych szczególnie cierpią dzieci" - czytamy w raporcie. Według "Terre des hommes" konieczna jest ochrona rezerw naturalnych oraz zrównoważony rozwój gospodarczy, co "stanowiłoby wkład w ochronę dzieci przed wyzyskiwaniem ich pracy".

Zwraca się uwagę, że nieprzewidziane zmiany spowodowane ociepleniem klimatu w regionie Sahelu i wyjałowienie ziemi spowodowały, że coraz więcej dzieci zaciąganych jest do pracy, często w nieludzkich warunkach. Fakt, że zmiany klimatyczne mają związek z coraz większym wykorzystywaniem pracy dzieci, stwierdzono na podstawie badań przeprowadzonych w Indiach, Nepalu, Burkina Faso, Peru i Nikaragui.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.