Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla
XIII Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla rozpoczął się w poniedziałek rano w Pałacu Kultury i Nauki. Hasło spotkania: "Solidarność dla pokoju - czas działać". Biorą w nim udział m.in. Dalajlama XIV, Lech Wałęsa i Frederik Willem de Klerk.
Szczyt, który po raz pierwszy odbywa się w Warszawie i potrwa trzy dni, przypada w 30. rocznicę przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla.
W pierwszej z poniedziałkowych sesji "Solidarni dla pokoju i bezpieczeństwa" uczestniczyć będą: Frederik Willem de Klerk (b. prezydent RPA, Nobel w 1993 r.), Szirin Ebadi (irańska prawniczka, obrończyni praw człowieka, Nobel z 2003 r.) i Ira Helfand z organizacji Lekarze Przeciw Wojnie Nuklearnej.
Kolejna sesja nosić będzie tytuł "System wartości społecznych w dobie kryzysu". Głos zabiorą: Lech Wałęsa, prof. Mohammad Yunus (twórca systemu mikrokredytów z Bangladeszu, Nobel z 2006 r.), Mairead Corrigan Maguire (działaczka pokojowa w Irlandii Północnej, Nobel z 1976 r.) i Peter Launsky-Tieffenthal, zastępca Sekretarza Generalnego ONZ.
Gościem specjalnym szczytu będzie działaczka społeczna Samia Nkrumah, córka pierwszego prezydenta Ghany i kontynuatorka jego myśli. Ostatniego dnia szczytu - w środę - aktorka, producentka i działaczka dobroczynna Sharon Stone otrzyma Nagrodę Pokoju (Peace Summit Award). Stone zostanie nagrodzona za "solidarne działanie na rzecz ludzi walczących z tragedią HIV i AIDS oraz za niesienie im nadziei".
Organizatorzy szczytu poinformowali w poniedziałek PAP, że Michaił Gorbaczow w ostatniej chwili odwołał swój udział w spotkaniu i nie przyjedzie do Warszawy.
Gorbaczow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1990 r., w poniedziałek miał wziąć udział w sesji "Solidarni dla pokoju i bezpieczeństwa".
Warszawski szczyt potrwa do środy.
Skomentuj artykuł