Szydło i Cameron o strategicznej współpracy

Szydło i Cameron o strategicznej współpracy
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / psd

Partnerstwo Polski i Wielkiej Brytanii w UE i NATO podkreślali w piątek w Warszawie premierzy Beata Szydło i David Cameron. Szefowa polskiego rządu mówiła, że Polska przychyla się do części propozycji Londynu ws. reform UE, "negocjacji i doprecyzowania" wymagają kwestie socjalne.

Premier Szydło na wspólnej konferencji przed spotkaniem z Cameronem zaznaczyła, że nie wyobraża sobie, by Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Według niej należy szukać kompromisu.

Jak podkreśliła, tematów do rozmowy z brytyjskim szefem rządu jest wiele; wymieniła m.in. kwestię migracji i pomocy dla Syrii. Dodała, że w tej chwili najważniejszym tematem jest sprawa propozycji brytyjskich dla UE.

"Chcę bardzo podkreślić, że dla Polski Wielka Brytania jest partnerem strategicznym, że jest bardzo ważnym partnerem i że dla nas bardzo istotne jest, by pozostała w UE" - powiedziała Szydło. Podkreśliła, że Wielka Brytania jest "państwem, który stanowi fundament UE".

DEON.PL POLECA

Według Szydło propozycje Londynu dotyczące reformy Unii Europejskiej "w części nie budzą wątpliwości". "Mogę nawet powiedzieć, że przychylamy się w pełni do propozycji pana premiera, do tych rozwiązań, które mają usprawnić, poprawić konkurencyjność, które mają odbiurokratyzować UE, które mają wreszcie nadać odpowiedniego znaczenia parlamentom narodowym, tutaj między nami jest absolutnie pełna zgoda, będziemy wspierać te propozycje pana premiera" - oświadczyła Szydło.

Dodała, że jednak - "tak to jest, gdy się siada do stołu z przyjaciółmi" - pojawiają się tematy, które wymagają "negocjacji i doprecyzowania". Zaznaczyła, że chodzi o kwestie socjalne. "W Wielkiej Brytanii mieszka i pracuje w tej chwili ponad milion obywateli polskich. Chcę podziękować premierowi za to, że znajdują tam tak świetne warunki do życia i do pracy, do rozwijania się" - zaznaczyła.

Jak podkreśliła szefowa rządu, Polacy pracując tam, budują również PKB Wielkiej Brytanii i "w związku z tym chcielibyśmy, żeby mieli takie same warunki i szanse na rozwój zawodowy jak obywatele Wielkiej Brytanii".

"Będziemy na pewno szukali kompromisu. (...) Nie wyobrażam sobie, by Wielka Brytania opuściła Unię Europejską" - zaznaczyła Szydło.

Brytyjski premier podkreślił, że "wspólne interesy" dotyczą bezpieczeństwa, obrony, NATO, szczególnie - jak zauważył - "w obliczu zagrożenia ze strony Rosji".

Jak mówił, chodzi również o "wspólne interesy rosnących gospodarek, wzrostu gospodarczego". "Chcemy być pewni, że Europa ma właściwy system (...) bezpieczeństwa. Chcemy być pewni, że ta Europa jest Europą, która szanuje państwa narodowe, rolę, jaką one odgrywają. I dlatego chcemy, aby Wielka Brytania i Polska współpracowały w Europie" - zaznaczył.

Cameron podkreślił, że będzie "szczegółowo" rozmawiać z premier Szydło na temat propozycji przedstawionych przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska dotyczącego porozumienia pomiędzy Londynem a Brukselą. "Cieszę się już na tę dyskusję. Zgadzam się całkowicie z tym, co powiedziała pani premier. Myślę, że Wielka Brytania zdecydowanie będzie w lepszej sytuacji, jeśli będzie w zreformowanej Unii Europejskiej. Jeśli uda nam się te zmiany osiągnąć, to będzie dobrze dla Wielkiej Brytanii, dla Europy, ale także dobrze dla Polski" - podkreślił Cameron.

"Chcemy być pewni, że nasza współpraca jest tak bliska, jak to tylko możliwe w najbliższych miesiącach i w najbliższych latach. Nie tylko po to, aby ten bardzo ważny szczyt NATO tutaj w Warszawie był szczytem udanym, ale tak jak pani premier powiedziała, aby zabezpieczyć wschodnią flankę NATO" - dodał.

Cameron podkreślił, że Wielka Brytania bierze udział w ważnych ćwiczeniach wojskowych w Polsce. "Mamy dużo programów i działań wspólnych zarówno z Polską, jak i z innymi sojusznikami. I w przyszłości na tym będziemy budować, te działania będziemy rozwijać" - zaznaczył.

"O tym wszystkim będziemy rozmawiać, o polityce europejskiej, o NATO; ale myślę, że wszyscy mamy takie poczucie, że jesteśmy na początku długoterminowej, strategicznej współpracy tych dwóch bardzo ważnych partnerów i w NATO, i w Unii Europejskiej, dlatego, że podzielamy długoterminowe interesy, te interesy są wspólne" - podsumował brytyjski premier.

O współpracy w wymiarze bezpieczeństwa mówiła również premier Szydło. W tym kontekście wspomniała o szczycie NATO w Warszawie. "Chcemy, żeby nasze postulaty wspierania wschodniej flanki były również wzięte pod uwagę i żeby nas Wielka Brytania wspierała w tych propozycjach. To jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa nie tylko Polski, ale dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej" - podkreśliła.

To drugie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy spotkanie brytyjskiego premiera z szefową polskiego rządu w Warszawie. Jego wizyta w dniach 9-10 grudnia również dotyczyła propozycji Londynu dotyczących dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE.

Piątkowa wizyta ma związek z projektem porozumienia określającego warunki dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej przedstawionym we wtorek przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Cameron rozmawia też w piątek z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

W negocjacjach z Londynem najtrudniejsze były brytyjskie żądania dotyczące możliwości ograniczenia dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów zarobkowych z innych państw UE. Wiele krajów unijnych, w tym Polska, obawiało się, że te żądania doprowadzić mogłyby do ograniczenia swobody przepływu osób w Unii. Przedstawiony przez Tuska dokument zakłada m.in., że kraje UE mogłyby w wyjątkowej sytuacji ograniczyć na cztery lata świadczenia dla nowych imigrantów z innych państw Unii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Szydło i Cameron o strategicznej współpracy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.