Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) przypominają o zakazie poruszania się w Tatrach po zmroku poprzez akcję "Po zmroku świeć przykładem". Przyrodnicy z TPN zwracają w niej uwagę, że dla jednych zwierząt noc to czas odpoczynku, a dla innych czas aktywności i żerowania.
"Szczególnie ważnym zadaniem Parku jest zapewnienie dziko żyjącym zwierzętom możliwie najlepszej ochrony przed ludźmi zakłócającymi ich spokój. W okresie wczesnowiosennym kwestia ochrony jest tym bardziej istotna, że wiele gatunków zwierząt ma swoje gody, a ciężarne samice przygotowują się do porodu" – informują władze TPN.
Wybierając się w góry, trzeba tak planować wycieczki, aby zejść ze szlaków przed zmrokiem. Przyrodnicy zwracają uwagę, że niektóre gatunki żyjące w Tatrach, jak np. wilki, niedźwiedzie, rysie i lisy, w nocy chętnie wędrują szlakami, a świadectwem ich obecności są liczne tropy i odchody.
TPN podaje, że w polskiej części Tatr jest 275 km szlaków, a prawie 96 proc. powierzchni Parku znajduje się w odległości nie większej niż kilometr od szlaku. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad panujących w parku.
Ograniczenie ma umożliwić zwierzętom swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania i odpoczynku. Przyrodnicy przypominają, że wędrowanie nocą po Tatrach może być także niebezpieczne dla turystów, z uwagi choćby na aktywne nocą niedźwiedzie i wilki. Nocą zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywne. Zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny dla człowieka. Według obserwacji przyrodników z różnych rejonów świata do większości niesprowokowanych ataków niedźwiedzi na ludzi dochodzi właśnie nocą.
Skomentuj artykuł