TK o podwyższeniu wieku emerytalnego

(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / mm

Sejm i prokurator generalny opowiedzieli się we wtorek przed TK za uznaniem konstytucyjności podwyższenia wieku emerytalnego. PG wnosi o uznanie za niekonstytucyjne jedynie dwóch przepisów - o emeryturach częściowych i dotyczącego prokuratorów wojskowych.

Sejm ocenia wszystkie zaskarżone przepisy jako konstytucyjne.

Trybunał Konstytucyjny bada konstytucyjność przepisów podnoszących wiek emerytalny do 67 lat, i zrównujących go dla kobiet i mężczyzn. O sprawdzenie zgodności tych zmian z ustawą zasadniczą wniosły NSZZ "Solidarność", OPZZ i grupa posłów PiS.

Borys Budka (PO) w imieniu Sejmu podtrzymał stanowisko przedstawione na piśmie w ponad stustronicowym uzasadnieniu, że zaskarżone przepisy są zgodne z konstytucją.

DEON.PL POLECA

Budka podkreślił, że Sejm nie uważa też, że naruszone zostały przepisy konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy w sprawie zabezpieczenia społecznego. Podnosił, że nie jest tak, jak twierdzą skarżący, że konwencja pozwala na podniesienie wieku emerytalnego ponad 65 lat jedynie w przypadku, gdy w danym kraju pozwala na to życie obywateli w dobrym zdrowiu. Budka podkreślił, że treść tego artykułu konwencji mówi o tym, że z badań ma wynikać możliwość dłuższej pracy w populacji danego kraju.

Chybione są też zarzuty o zaskoczeniu przyszłych emerytów nowymi rozwiązaniami, skoro jest to rozłożone na lata i docelowy wiek emerytalny dla mężczyzn zostanie osiągnięty w 2020 r., a dla kobiet w 2040 r. - przekonywał Budka. W jego ocenie wymaga podkreślenia, że "żaden przepis konstytucji, żadna norma nie wprowadza wieku emerytalnego, pozostawia to ustawodawcy zwykłemu" - parlamentowi, bo - jak mówił - dynamiki społecznej nie można zapisać w konstytucji.

Zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand nie zmienił wcześniejszego stanowiska PG wobec zaskarżonych przepisów. Prokurator uznaje za niekonstytucyjne jedynie dwa przepisy z kilkunastu badanych przez TK: dotyczące emerytur częściowych oraz zmienione zaskarżoną nowelizacją przepisy dotyczące prokuratorów wojskowych.

Hernand przekonywał przed Trybunałem, że niezgodny z zasadą ochrony zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa jest zapis podnoszący wiek spoczynku prokuratorów wojskowych - w przypadku pierwszej grupy wchodzącej do nowelizowanego systemu: osób urodzonych w 1953 r. - o 5 lat w przypadku kobiet, i 6 lat i 9 miesięcy dla mężczyzn. Podwyższenie następuje automatycznie, a nie stopniowo - podkreślał we wtorek.

W sprawie emerytur częściowych prokuratura uzasadniała na piśmie, że skoro przepisy generalnie zostały stworzone po to, by zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, powinno to dotyczyć również tego rozwiązania. Tymczasem pozwalają one przejść na częściową emeryturę w różnym wieku - kobietom, gdy skończą 62 lata i jeden miesiąc życia, po przepracowaniu 35 lat, a mężczyznom - po 65 latach i sześciu miesiącach, po przepracowaniu 40 lat. Taki zapis dyskryminuje mężczyzn - ocenił prokurator generalny.

Nowelizacja ustawy z maja 2012 r. podniosła do 67 lat wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn. Dotychczas kobiety przechodziły na nią w wieku 60 lat, a mężczyźni - 65 lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

TK o podwyższeniu wieku emerytalnego
Komentarze (2)
jazmig jazmig
6 maja 2014, 17:37
Podniesienie wieku, w którym nabywa się prawo do emerytury jest złamaniem umowy społecznej, jaką zawarł każdy Polak, który rozpoczął wpłacanie składek do ZUS gdy obowiązywał wiek 65 lat. Gdy ktoś ma ponad 60 lat i straci pracę, to praktycznie nie ma szans na znalezienie zatrudnienia i będzie o 2 lata dłużej (mężczyzna), albo o 7 lat dłużej (kobieta) żył nędznie z zasiłków opieki społecznej. Przy kapitałowym systemie emerytalnym, w ogóle nie powinnno istnieć pojęcie wieku emerytalnego. Jak ktoś uzbierał dość pieniędzy, żeby dostawać co najmniej minimalną emeryturę, to ma do niej prawo i nikt mu łaski nie robi.
K
kobieta
6 maja 2014, 17:02
no i jakoś ta niesprawiedliwośc nikogo nie razi - kobiety przeciez są słabsze i rodzą dzieci