Tusk: Mołdawia cieszy się wsparciem całej UE

(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
PAP / psd

Mołdawia cieszy się autentycznym wsparciem całej Unii Europejskiej, a szczególnie Polski - oświadczył w środę premier Donald Tusk po spotkaniu z szefem rządu Mołdawii Iurie Leancą.

"To już jest dość oczywista sprawa dla całej Unii Europejskiej, że Mołdawia cieszy się autentycznym wsparciem całej Unii Europejskiej, ale szczególnie serdecznym wsparciem Polski" - powiedział Tusk na wspólnej konferencji prasowej z premierem Mołdawii.

Jak podkreślił, polski rząd z wielką satysfakcją odnotował kolejny krok Kiszyniowa na drodze do integracji europejskiej, jakim było wprowadzenie ruchu bezwizowego ze strefą Schengen. Obywatele Mołdawii - pod warunkiem, że posiadają paszporty biometryczne - mogą podróżować do UE bez wiz od końca kwietnia.

DEON.PL POLECA

"Sami pamiętamy, jak w Polsce cieszyliśmy się z tych kolejnych kroków integracji z Europą. Ta decyzja poprzedza niedługie już podpisanie umowy stowarzyszeniowej między Unią Europejską a Mołdawią. Powinno to nastąpić w drugiej połowie czerwca" - powiedział Tusk.

Premier ocenił także, że cała Europa jest pod wrażeniem postępów Mołdawii w pracach na rzecz integracji z UE. "Wasza reputacja i opinia w UE jest naprawdę bardzo wysoka, co w tych trudnych czasach jest bezcennym atutem w rozmowach z sąsiadami. Bardzo wysoko, tu w Warszawie i w Europie, oceniamy odpowiedzialne, rozsądne i spokojne stanowisko Mołdawii wobec tych krytycznych zjawisk, jakie mają miejsce w regionie" - podkreślił Tusk.

Jego zdaniem to, w jaki sposób Mołdawia stara się ograniczać skutki kryzysu politycznego związanego z Naddniestrzem pokazuje, że można uprawiać równocześnie politykę odpowiedzialną i odważną.

"Wszyscy w Europie dostrzegają także niezwykłą staranność władz Mołdawii w relacji z własnymi mniejszościami. (...) Wasza roztropność w dialogu z Rosją na temat trudnych spraw głównie dotyczących Naddniestrza nie zawsze spotyka się z dobrą reakcją rosyjskiej strony, ale (...) dla waszej stanowczej, spokojnej i konsekwentnej polityki moim zdaniem nie ma żadnej alternatywy" - zaznaczył premier.

Szef polskiego rządu wyraził zadowolenie z podpisania w środę dwustronnej umowy polsko-mołdawskiej o uruchomieniu specjalnej linii kredytowej o wartości 100 mln euro. Jego zdaniem Polska i Mołdawia powinny dobrze skorzystać na tym kredycie i na innych formach dwustronnej współpracy.

"To jest jakby podwójny interes i to są najlepsze interesy, jakie mogą między sobą robić państwa i przedsiębiorstwa. Z jednej strony mołdawskie firmy, przedsiębiorcy i rolnicy będą mieli dostęp do naprawdę taniego kredytu, a równocześnie ten kredyt będzie bardzo proprodukcyjny, jeśli chodzi o Polskę, ponieważ te pieniądze będą wydawane na polski sprzęt, przede wszystkim rolniczy" - powiedział Tusk.

W ocenie premiera Mołdawii podpisana w środę umowa jest nie tylko wyrazem przyjaźni, ale i rzeczywistej chęci pomocy Mołdawianom w skomplikowanym okresie, jakim jest integracja z Europą.

"To nie jest tylko pożyczka, lecz inwestycja z przyszłość Mołdawii, jest to inwestycja w stabilizację i dobrobyt w regionie" - powiedział Leanca.

Jego zdaniem, podpisanie w czerwcu przez Mołdawię umowy stowarzyszeniowej z UE i umowy o wolnym handlu otworzy nie tylko nowy etap we wzajemnych relacjach, ale zmieni sytuację polityczną i gospodarczą Kiszyniowa w Europie.

W ocenie szefa rządu Mołdawii, choć Europa wchodzi w bardzo trudny i skomplikowany okres po wydarzeniach na Ukrainie, to jego kraj przeżywa obecnie bardzo pozytywne chwile związane z integracją europejską. "Już od dwóch tygodni obywatele Mołdawii mogą podróżować w obszarze Schengen, również do Polski, bez wiz, a w czerwcu - mam nadzieję - podpiszemy umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską i umowę o wolnym handlu. Otworzą one nie tylko nowy etap w relacjach między UE a Mołdawią, ale również stworzą zupełnie nowy format sytuacji gospodarczej, politycznej i społecznej Mołdawii w regionie" - podkreślił Leanca.

Jak dodał, zbliżenie Kiszyniowa z Europą nie byłoby możliwe bez wsparcia ze strony Polski.

"Widzimy obecnie intensyfikację relacji pomiędzy Polską a Mołdawią, której dotychczas nie widzieliśmy od średniowiecza. To jest dobra tendencja do pogłębienia dialogu politycznego, jak również wymiany handlowej" - zaznaczył premier Mołdawii.

Leanca odnosząc się do sytuacji na Ukrainie wyraził nadzieję, że "rozsądek zwycięży" i zostaną zastosowane międzynarodowe mechanizmy, mające na celu deeskalację sytuacji i obniżenie napięcia w regionie.

"Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, co się dzieje w Ukrainie i mamy nadzieję, że te działania destabilizujące nie przejdą na terytorium Mołdawii. Wiele będzie zależeć od stanowiska UE, Stanów Zjednoczonych, Kijowa i Moskwy" - powiedział szef mołdawskiego rządu.

Pod koniec listopada na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie Mołdawia i Gruzja parafowały umowy o stowarzyszeniu i wolnym handlu z UE. Podpisanie umów stowarzyszeniowych z Mołdawią i Gruzją ma nastąpić 27 czerwca na szczycie UE w Brukseli.

Przed tygodniem, 6 maja, Komisja Europejska ogłosiła nowy pakiet wsparcia dla Mołdawii i Gruzji o wartości 60 mln euro, który ma pomóc instytucjom, obywatelom i firmom w obu krajach lepiej wykorzystać możliwości, jakie dają umowy stowarzyszeniowe z UE.

Władze w Kiszyniowie obawiają się, że po anektowaniu ukraińskiego Krymu kolejnym celem Kremla będzie Naddniestrze, separatystyczny region Mołdawii, którego władze nie kryją chęci przyłączenia regionu do Rosji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tusk: Mołdawia cieszy się wsparciem całej UE
Komentarze (1)
R
R4F
15 maja 2014, 00:38
Ukraina też cieszy się wsparciem Unii