Tusk odebrał nagrodę Karola Wielkiego

Tusk odebrał nagrodę Karola Wielkiego
Premier Donald Tusk i kanclerz Niemiec Angela Merkel, pozdrawiają ludzi zgromadzonych przed Ratuszem w Akwizgranie (fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / zylka

- Nagrodę Karola Wielkiego dedykuję swojemu pokoleniu, pokoleniu Solidarności, a w szczególny sposób wszystkim ofiarom katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem - powiedział premier Donald Tusk odbierając w czwartek w Akwizgranie nagrodę Karola Wielkiego, przyznawaną za zasługi w promowaniu zjednoczenia Europy i pokoju. Laudację na cześć szefa polskiego rządu wygłosiła kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Tusk - odbierając nagrodę - powiedział, że odczuwa dumę, kiedy patrzy na listę wcześniejszych laureatów. Jak dodał, ta duma wynika z faktu, że stąd, z Akwizgranu, jednej z symbolicznych stolic kontynentu, „po raz kolejny dostrzegliście, że doświadczenie, które było naszym (polskim) udziałem, przybliża Europę Europejczykom”. Premier ocenił, że epopeja Solidarności jest nie tylko fragmentem jego biografii, ale składa się na zbiorową biografię pokolenia, które współtworzyło ten wielki ruch społeczny. - Dzisiaj wiemy także, że był to pierwszy krok na polskiej drodze do Europy i naszej obecności w UE - podkreślił.

Zapewnił, że Polacy wierzą w Europę i jej przyszłość. Jak dodał, Europa potrzebuje przywódców, którzy w nią wierzą. - Czas Europy dopiero nadchodzi - podkreślił.

Kuratorium niemieckiego miasta Akwizgran przyznało polskiemu premierowi tę prestiżową nagrodę za „niebanalną biografię w służbie wolności i demokracji oraz w uznaniu szczególnych zasług dla porozumienia i współpracy Rzeczpospolitej Polskiej z jej europejskimi partnerami”.

W komunikacie kuratorium napisano również, że to wyróżnienie dla „polskiego patrioty i wielkiego Europejczyka, który przed trzema dekadami wraz z wieloma działaczami ruchu Solidarność położył kamień węgielny pod ponowne zjednoczenie Europy, a dziś w szczególny sposób angażuje się dla demokratycznej i otwartej na świat Polski, zakotwiczonej w kręgu europejskiej rodziny narodów”.

Tusk zaprosił na tę uroczystość szefa Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, byłych premierów Krzysztofa Bieleckiego, Marka Belkę, Kazimierza Marcinkiewicza, Józefa Oleksego, prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz, historyka prof. Normana Davisa, reżysera Andrzeja Wajdę.

Ceremonia wręczania nagrody odbyła się w Sali Cesarskiej akwizgrańskiego ratusza, zbudowanego na fundamentach pałacu Karola Wielkiego. Oprócz dyplomu i medalu, na którym wybita jest XII-wieczna pieczęć miejska Akwizgranu z wizerunkiem Karola Wielkiego, laureaci otrzymują czek na 5 tysięcy euro.

Tusk jest pierwszym laureatem, któremu nagrodę wręczyła urzędująca kanclerz Niemiec – Angela Merkel. Merkel chce w ten sposób szczególnie wyróżnić polskiego premiera za poprawę stosunków między Polską a Niemcami.

Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego jest najbardziej znaną nagrodą polityczną w Niemczech. Została ustanowiona w Akwizgranie po II wojnie światowej. Przyznawana jest corocznie od 1950 roku wybitnym osobistościom i instytucjom za zasługi w promowaniu pokoju i jedności w Europie. Na długiej liście nagrodzonych znaleźć można tak wybitne osobistości świata polityki jak: pierwszy kanclerz RFN Konrad Adenauer (1954), premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill (1955), amerykański sekretarz stanu Henry Kissinger (1987), prezydent Francji François Mitterrand i kanclerz Niemiec Helmut Kohl (1988) czy prezydent Czech Vaclav Havel (1991).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tusk odebrał nagrodę Karola Wielkiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.