Tusk: Spodziewamy się ostrej debaty

Tusk: Spodziewamy się ostrej debaty
(fot. PAP/Paweł Kula)
PAP / psd

Premier Donald Tusk poinformował w czwartek, że rząd przyjął pakiet ustaw zdrowotnych. Przewidują one m.in., że samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały spłacać ich długi; ceny i marże leków finansowanych przez NFZ będą ustalane urzędowo.

W pakiecie nie ma ustawy o dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych.

DEON.PL POLECAUstawa o działalności leczniczej nie zakłada obowiązkowego przekształcania szpitali w spółki (pierwszy pakiet ustaw zdrowotnych PO z 2008 r. zakładał, że szpitale miały być przekształcone obligatoryjnie), ale zgodnie z nowymi przepisami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich zadłużenie w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. W przypadku niewywiązania się z tego samorządy w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową, jednostkę budżetową, samorządowy zakład budżetowy albo instytucję gospodarki budżetowej).

We wtorek rząd przyjął pierwszą część ustaw z pakietu zdrowotnego. Wprowadzają one m.in. dochodzenie odszkodowań z tytułu błędów medycznych bez konieczności występowania na drogę sądową, likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego i stażu oraz zapisy do lekarzy przez internet.

Ocenił, że zmiany są odważne i "będą wymagały poparcia nas wszystkich". - Stawiamy na interes pacjenta, więc na możliwe tanie leki, i zdajemy sobie sprawę z tego, że nie spotka się to z entuzjazmem tych, którzy na tym zarabiają. Jesteśmy zdeterminowani - podkreślił premier.

- Rozmawiałem z marszałkiem Sejmu, marszałkiem Senatu i prezydentem. Liczymy w tym przypadku, ze względu na interes publiczny pacjentów, także na bardzo szybkie i dobrze zorganizowane prace w parlamencie, tak, aby finał był możliwie szybki i dobry dla pacjentów - mówił Tusk.

Poinformował, że rządowi zależy, by uprościć drogę zawodową absolwentom studiów medycznych, a także skrócić im dojście do specjalizacji.

- Spodziewamy się ostrej debaty. Jej przedsmak już znamy, czy to z rektorami szkół medycznych, czy z samorządami. Naszym celem jest jak najszybsze uwolnienie szpitali od złych przepisów, od bezkarności finansowej złych administratorów, a także od ciężaru długów, bo częściowo będziemy pomagali przy restrukturyzacji i oddłużaniu szpitali - powiedział premier.

Zdaniem premiera Donalda Tuska, likwidacja Lekarskiego Egzaminu Państwowego i stażu umożliwi absolwentom uczelni medycznych szybsze podejmowanie pracy w zawodzie, a tym samym będzie to rozwiązanie korzystne dla pacjentów.

Nowe przepisy zawarte są w nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, która wchodzi w skład rządowego pakietu zdrowotnego. - Chcemy, aby ktoś, kto zakończył sześcioletnie i bardzo wymagające studia medyczne, mógł przystąpić do wykonywania zawodu - podkreślił premier. Zaznaczył, że zajęcia wykonywane do tej pory na stażu lekarskim będą przeniesione na ostatni roku studiów.

Premier zapowiedział też krótszą i prostszą drogę dojścia do specjalizacji medycznych. - Spodziewamy się oporu pewnych grup zawodowych, w tym lekarzy, bo to zwiększy konkurencję na rynku, ale mamy dużo argumentów i sądzę, że przekonamy oponentów - powiedział.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tusk: Spodziewamy się ostrej debaty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.