TVP Polonia oglądana, ale zmiany potrzebne

TVP Polonia oglądana, ale zmiany potrzebne
Logo TVP Polonia
PAP / mh

Wielu Polaków, zwłaszcza mieszkających za wschodnią granicą, ogląda TVP Polonia, traktując ją jako źródło informacji o kraju i życiu polonijnym. Oferta programowa anteny budzi i głosy krytyki. W ocenie części widzów potrzeba zmian w funkcjonowaniu programu.

TVP Polonia jest współfinansowana przez MSZ. Na ten rok resort zadeklarował jednak, że przekaże antenie jedynie 2 mln zł (w ostatnich latach było to ok. 11 mln zł). Jako powód MSZ wskazało niewywiązywanie się TVP ze zobowiązań w sprawie zmian funkcjonowania anteny: szerokiej dostępności za granicą oraz atrakcyjnej oferty programowej.
Z apelem do premiera Donalda Tuska o interwencję w tej sprawie zwróciła się Rada Polonii Świata. "Nie rozumiemy decyzji ministerstwa odpowiedzialnego za współpracę z Polonią i Polakami za granicą, która pozbawia możliwości normalnej pracy TVP Polonia. Pragniemy podkreślić, że MSZ jednocześnie hojnie wspiera telewizję Biełsat (działającą w strukturach TVP telewizję dla Białorusinów - PAP) kwotą 17 mln zł" - brzmi fragment listu do premiera.
TVP w kontekście planowanego zmniejszenia dotacji MSZ dla TVP Polonia podkreśliła ostatnio, że w lipcu 2011 r. zmieniło się kierownictwo anteny (Witolda Laskowskiego na stanowisku dyrektora zastąpił wówczas Łukasz Kardas), a z początkiem 2012 r. nastąpiły duże zmiany w ramówce programu. Telewizja zwraca uwagę, że na antenie TVP Polonia można obejrzeć nie tylko programy produkowane przez tę antenę (jak np. "Polonia 24", "Tygodnik.pl", "Kulturalni.pl", "Wilnoteka" czy "Słownik polsko-polski" z udziałem prof. Jana Miodka, "Salon Polonii"), ale też najchętniej oglądane programy publicystyczne i kulturalne oraz seriale produkowane dla TVP1, TVP2, TVP Kultura i TVP Historia. TVP Polonia jako jedyna telewizja umieszcza w najchętniej oglądanych filmach i serialach napisy anglojęzyczne.
Obecne kierownictwo anteny i wprowadzone zmiany w ramówce zyskały poparcie rady programowej TVP Polonia. Udzieliła ona poparcia zarządowi telewizji publicznej dla ubiegania się o dotację MSZ w co najmniej takiej kwocie jak w roku 2012 (11,3 mln zł).
Opinie na temat TVP Polonia wśród mieszkających za granicą Polaków są podzielone.
Wiesław Lewicki z Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech, największej organizacji polonijnej w tym kraju, powiedział PAP, że w dobie nieograniczonego dostępu do platform cyfrowych jest wiele bardziej interesujących programów niż TVP Polonia.
"Nie potrzeba nam sentymentalnych powtórek, a na rzetelne informacje o Polonii i tak nie ma w TVP Polonia miejsca ze względu na ograniczenia finansowe" - powiedział polonijny działacz. W jego ocenie program można by przekształcić w program Polonii dla widzów w Polsce.
Bogdan Miłek z Polskiego Towarzystwa Medycznego w Niemczech uważa, że TVP Polonia "trochę trąci myszką, jest cepeliadą". Jego zdaniem należy unowocześnić program, otworzyć go na młodzież - pokazywać młodym Polonusom, jak żyją ich rówieśnicy w Polsce.
O przestarzałym programie mówi też Małgorzata Tuszyńska z Polskiej Rady - Związku Krajowego w Berlinie. Zaznacza jednak, że sama z sentymentu chętnie ogląda w TVP Polonia dawne polskie filmy. Zwraca też uwagę, że większość Polaków w Berlinie może odbierać za pomocą satelity i dekodera wszystkie polskie programy, a wobec takiej konkurencji TVP Polonia nie ma większych szans.
W USA zainteresowanie TV Polonia było większe, kiedy była ona w ofercie drugiej co do wielkości w USA sieci satelitarnej Dish Network. Obecnie sygnał anteny jest rozpowszechniany tylko za pośrednictwem sieci satelitarnej GlobeCast Direct TV.
"Abonentów odstrasza często wydatek ok. 300 dolarów na sprzęt i jego zamontowanie" - powiedział PAP Tomek Marciniak z firmy Switch Satelite Solutions.
Większość osób zainteresowanych w USA odbiorem TV Polonia to ludzie starsi, którzy przed emigracją z kraju byli widzami telewizji publicznej. Rzadziej na jej instalację decyduje się tzw. młoda Polonia, czyli ludzie, którzy przyjechali do USA w ostatnich latach.
Odbiorcy w USA mogą także oglądać TV Polonia po wykupieniu dodatkowych pakietów (ok. 20 dol. na miesiąc) w amerykańskiej sieci telewizyjnej, np. w Chicago jest to Comcast. Można także skorzystać z subskrypcji w internecie.
"Dla milionów osób polskiego pochodzenia w USA TVP Polonia jest źródłem informacji, rozrywki i łącznikiem z krajem" - powiedziała PAP Alicja Kuklińska z Kongresu Polonii Amerykańskiej i Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce. Jej zdaniem TVP Polonia przez lata swojego istnienia wypracowała ogromną rzeszę odbiorców i reputację rzetelnej stacji.
"Z korzyścią dla Polonii i kraju byłaby jej modernizacja oraz pełne wykorzystanie drzemiącego w niej medialnego kapitału" - ocenia Kuklińska. "Pozostaje mieć nadzieję, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozważy swą decyzję i weźmie pod uwagę wszystkie aspekty i korzyści płynące z istnienia i rozwoju tej stacji nie tylko dla Polonii, ale przede wszystkim dla Polski" - powiedziała Kuklińska.
W Wielkiej Brytanii TVP Polonia jest w każdym podstawowym pakiecie, łącznie z najbardziej rozpowszechnionym Cyfra+, dostępnym na satelicie Hotbird, do nabycia w cenie 200 funtów rocznie.
"Rzadko oglądam, bo jak na mój gust za dużo w tym seriali, w dodatku z recyklingu, a za mało publicystyki, choć trafiają się programy ciekawe" - powiedziała PAP jedna z abonentek pakietu Cyfra+, mieszkająca na stałe w Londynie.
"Myślę, że TVP Polonia nie jest oglądana przez tych, którzy poszukują bieżących informacji o Polsce, bo te dostępne są także na innych kanałach i w internecie. Głównymi odbiorcami są ludzie zainteresowani społecznym życiem Polonii w różnych krajach polskiej diaspory. Trzeba by się zastanowić, jak TVP Polonia wpisuje się w to oczekiwanie" - dodała.
Inaczej jest na wschód od Polski, dlatego w obwodzie żytomierskim na Ukrainie, gdzie żyje jedno z największych skupisk Polaków w tym kraju, wiadomość o ograniczeniu finansowania TVP Polonia przez MSZ przyjęto z rozgoryczeniem.
"Jest to dla nas w zasadzie jedyne źródło informacji z kraju. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych, które nie mają dostępu do internetu. Głównie za pośrednictwem tej telewizji utrzymujemy więź z ojczyzną i nie chcemy jej utracić" - powiedziała PAP Wiktoria Laskowska-Szczurz, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie.
Podobnie jest na zachodzie Białorusi, gdzie odbiorcy mają dostęp do TVP Polonia przez anteny satelitarne, natomiast w regionach przy granicy z Litwą można ją też odbierać poprzez zwykłą antenę, o ile jest się posiadaczem cyfrowego telewizora (na Litwie TVP Polonia jest dostępna niemal na całym obszarze kraju w multipleksie cyfrowym - PAP).
Mieszkający w Grodnie Andrzej Poczobut z nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi sam nie ma anteny satelitarnej, ale mówi, że Polacy odbierający TVP Polonia oglądają w niej wiadomości. Szefowa oddziału ZPB w Raduniu przy granicy z Litwą Halina Żegzdryń odbiera natomiast TVP Polonia przez zwykłą antenę i bardzo pozytywnie wypowiada się o programie. "Dla mnie to najlepszy kanał. Jest co oglądać. I rzeczy patriotyczne, i filmy" - mówi. Podkreśla, że dla starszych ludzie szczególnie ważna jest transmisja mszy.
"Program TVP Polonia pozostawia wiele do życzenia, ale zlikwidowanie tej telewizji Polacy na Litwie odczuliby bardzo boleśnie" - powiedział PAP przewodniczący największej polskiej organizacji społecznej w tym kraju, Związku Polaków na Litwie, poseł Michał Mackiewicz.
"TVP Polonia jest jedynym powszechnie dostępnym programem telewizyjnym na Litwie w języku polskim. Jest to stałe źródło informacji o Polsce i Polakach za granicą. Większość litewskich Polaków nie wyobraża sobie dnia bez TVP Polonia" - ocenił.
Odnotował, że "niestety, TVP Polonia przegrywa z ok. 40 programami telewizji rosyjskich, które są dostępne na Litwie" i dlatego - zdaniem Mackiewicza - "należy podjąć wszelkie starania uatrakcyjnienia programu TVP Polonia, by mógł on konkurować z szeroką ofertą telewizyjna na Litwie".
Przewodnicząca Kongresu Polaków w Rosji Halina Subotowicz-Romanowa podkreśliła w rozmowie z PAP, że TVP Polonia jest chętnie oglądana przez Polaków. "Dla niektórych z nich to jedyny kontakt z językiem polskim" - zauważyła.
W Rosji TVP Polonia jest odbierana przede wszystkim przez tych, którzy mają dekodery lub anteny satelitarne. "Telewizja ta przez Polaków w Rosji jest oczekiwana. Tym bardziej, że jej oferta zmienia się na lepsze" - zaznaczyła przewodnicząca Kongresu Polaków w Rosji.
Subotowicz-Romanowa zwróciła też uwagę, że TVP Polonia jest także oglądana przez Rosjan znających język polski. "Jest to więc również instrument promocji Polski" - podkreśliła.
Subotowicz-Romanowa jest jednym z sygnatariuszy apelu Rady Polonii Świata do premiera Donalda Tuska o interwencję w sprawie ograniczenia przez MSZ tegorocznej dotacji dla TVP Polonia.
W liście do premiera członkowie Rady podkreślili, że TVP Polonia jako jedyna antena spośród dostępnych w kraju i za granicą od prawie 20 lat "realizuje postulaty niemal 18-milionowej diaspory polskiej na świecie - informuje o życiu kulturalnym i aktywności skupisk polonijnych; omawia wzajemne relacje Polonii i Polaków na świecie; prezentuje ich wybitnych przedstawicieli oraz ich wkład w osiągnięcia światowe". 

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

TVP Polonia oglądana, ale zmiany potrzebne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.