UNICEF o opiece nad dziećmi uchodźców

UNICEF o opiece nad dziećmi uchodźców
(fot. shutterstock.com)
PAP / jm

Władze w całej Europie, na Bałkanach i w Turcji w zakresie opieki nad dziećmi uchodźców i migrantów powinny kierować się podstawową zasadą humanitarną: "nie szkodzić" - podkreśliło UNICEF we wtorek w oświadczeniu wystosowanym w związku ze szczytem UE i Turcji.

W wystosowanym we wtorek stanowisku UNICEF przypomina państwom o ich odpowiedzialności i obowiązkach. "Przede wszystkim należy zagwarantować dzieciom prawo do ubiegania się o międzynarodową ochronę" - podkreśliła organizacja.

DEON.PL POLECA

UNICEF zwróciło uwagę, że dzieci nie powinny być zawracane, jeśli zagraża im zatrzymanie, przymusowe wcielenie do sił zbrojnych, handel ludźmi i wykorzystanie; aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom uciekającym przed wojną, należy wdrożyć odpowiednie działania, w tym umożliwić łączenie rodzin, tak, aby dzieci (szczególnie pozostające bez opieki) nie szukały pomocy przemytników lub handlarzy ludźmi.

"Obecna tragiczna sytuacja na granicy Grecji i byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii jest nie do zaakceptowania szczególnie dla dzieci, które stanowią obecnie większość osób przebywających na północnej granicy Grecji, w Idomeni" - czytamy w oświadczeniu UNICEF.

Organizacja zwróciła też uwagę, że dzieci już wycierpiały bardzo wiele. "Uciekają przed wojną i konfliktami pokonując niebezpieczną drogę. Teraz są zmuszone do spania na otwartej przestrzeni bez dostępu do podstawowych usług. Są niepewne, czy mogą iść dalej, czy będą zmuszone do powrotu.

Dzieci bez opieki są bardziej narażone na ryzyko wykorzystania przez przemytników. Dlatego ich prawa powinny być na pierwszym miejscu" - podkreślono w kmunikacie.

UNICEF jest - jak zapewnił w piśmie - gotowy wesprzeć rząd Grecji w znalezieniu natychmiastowych rozwiązań dla dzieci uchodźców i migrantów.

UE i Turcja uzgodniły w nocy z poniedziałku na wtorek w Brukseli, że będą pracować nad nowym planem, aby zahamować falę migracji. Zdaniem szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska plany te mogą przynieść przełom w walce z kryzysem migracyjnym. Szczegółowe rozwiązania mają zostać wypracowane przed szczytem zaplanowanym na 17-18 marca.

Turecki plan zakłada: odsyłanie wszystkich osób przeprawiających się nielegalnie z Turcji na greckie wyspy (również Syryjczyków); przyśpieszenie liberalizacji wizowej dla obywateli Turcji, tak aby w czerwcu zapadła decyzja o zniesieniu wiz; przyśpieszenie wypłaty 3 mld euro na pomoc uchodźcom w Turcji oraz udostępnienie dodatkowej pomocy finansowej na ten cel w wysokości również 3 mld euro po 2018 r.; przygotowanie do otwarcia pięciu nowych rozdziałów w negocjacjach ws. przystąpienia Turcji do UE; możliwość utworzenia "bardziej bezpiecznych" stref w Syrii; przesiedlenia uchodźców bezpośrednio z Turcji do UE według formuły, że za jednego odesłanego imigranta syryjskiego z Grecji do Turcji UE przyjmie jednego Syryjczyka z tureckich obozów dla uchodźców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

UNICEF o opiece nad dziećmi uchodźców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.