Uroczyste otwarcie nowej siedziby IPN

Uroczyste otwarcie nowej siedziby IPN
(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
PAP / mh

Z udziałem prezesa IPN Łukasza Kamińskiego we wtorek oficjalnie otwarto nową siedzibę katowickiego oddziału Instytutu. Choć zmieniły się warunki pracy katowickiego zespołu, niezmienna pozostaje misja Instytutu - wskazał podczas uroczystości prezes.

Dotychczas katowicki IPN miał siedzibę w gmachu w centrum miasta, przy ul. Kilińskiego. Przeniósł się do innej dzielnicy - Józefowca, gdzie od 2001 r. działa już Oddziałowe Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów. Przeprowadzka była możliwa po zakończeniu rozbudowy siedziby przy ul. Józefowskiej.

"Niewątpliwie nowa siedziba ułatwi pracę zespołowi katowickiego oddziału IPN, natomiast zadania, które przed nami stoją i stoją przed oddziałem katowickim pozostają niezmienne, więc jestem przekonany, że zespół oddziału katowickiego - tak jak do tej pory - będzie je bardzo dobrze wypełniał" - powiedział tuż po przecięciu wstęgi prezes IPN Łukasz Kamiński.

Ocenił, że szczególnie ważnym wyzwaniem dla Instytutu w najbliższym czasie będzie działalność edukacyjna. Ta część pracy IPN bazuje na wiedzy o przeszłości, ale jest skierowana w przyszłość, ponieważ edukacja o historycznych faktach, wydarzeniach jednocześnie buduje postawy obywatelskie - podkreślił prezes.

DEON.PL POLECA

Prezes zapewnił, że jest spokojny o przyszłość Instytutu, choć stoją przed nim poważne wyzwania. IPN wciąż czeka na decyzje parlamentu w sprawie przyszłorocznego budżetu, w tym także budżetu Instytutu. "W przyszłym roku musimy się zmierzyć z wieloma wyzwaniami, związanymi przede wszystkim z konsekwencjami utraty głównej siedziby Instytutu - budynku przy ul. Towarowej w Warszawie i liczymy, że parlament przyzna nam środki związane z likwidacją skutków tej sytuacji" - zaznaczył.

Koszt rozbudowy siedziby przy Józefowskiej pokryła centrala IPN; zamknęła się ona w kwocie 12,6 mln zł. Powierzchnia rozbudowanej siedziby wynosi prawie 2,5 tys. m kw., powierzchnia siedziby przy ul. Kilińskiego wynosiła 1,6 tys. m kw.

Szef katowickiego oddziału IPN Andrzej Drogoń wskazał, że nowa siedziba pozwala wreszcie w jednym miejscu i we właściwych warunkach składować akta, które - jak się wyraził - są największym bogactwem Instytutu.

Katowicki IPN ma 12 tys. metrów bieżących akt, to drugi zbiór w Polsce, po warszawskim. Dotychczas przechowywano je w kilku różnych miejscach. "W jednym miejscu mamy wszystko, co jest niezbędne dla pracy naukowej i pracy badawczej - to, co w innych ośrodkach jest tak trudne do pogodzenia" - powiedział Drogoń.

Mimo wyprowadzki z budynku przy ul. Kilińskiego IPN w dalszym ciągu może w celach edukacyjno-wystawienniczych korzystać z pomieszczeń w podziemiach tego gmachu. Przed laty mieścił się tam areszt UB i MO.

Katowicki oddział IPN zatrudnia około 140 pracowników.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Uroczyste otwarcie nowej siedziby IPN
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.