Uroczystości upamiętniające ofiary Holokaustu
Złożenie zapalonych zniczy i wspólna modlitwa zakończyły uroczystości 69. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau i Oświęcimia, które odbyły się 27 stycznia na terenie byłego obozu niemieckiego i miasta. Pod pomnikiem ofiar na terenie Auschwitz II-Birkenau Psalm 42 - opowiadający o tęsknocie za Bogiem i świątynią - recytowali wspólnie duchowni chrześcijańscy i rabini.
Przedstawiciele judaizmu odmówili kadisz oraz żydowską modlitwę żałobną El Male Rachamim. Rozległa się także chrześcijańska modlitwa "Wieczny odpoczynek racz im dać Panie".
W szofar, tradycyjny barani róg pasterski, który według tradycji żydowskiej wzywa do pokuty, zadęli przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Kadlčik oraz Yizhak Vaaknin, wiceprzewodniczący Knesetu.
W międzyreligijnej modlitwie udział wzięli Isaac Herzog, członek Knesetu, który odmówił modlitwę kadisz, oraz kantor Chaim Adler, który zaintonował modlitwę El Male Rachamim.
Modlitwę "Wieczny odpoczynek" odmówił ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel, a Psalm 42 w języku hebrajskim recytował rabin Michael Schudrich. Duchowni chrześcijańscy - zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Paweł Anweiler, reprezentujący Kościół katolicki bp Roman Pindel oraz ks. mitrat płk Sergiusz Dziewiatowski z Kościoła prawosławnego - wspólnie odmawiali ten psalm w przekładzie ekumenicznym.
"Jakby kruszyły mi kości obelgi moich wrogów, / gdy cały dzień mnie pytają: Gdzie jest twój Bóg?/Czemu się smucisz, moja duszo/ czemu się we mnie trwożysz?/ Zaufaj Bogu, bo jeszcze będzie przeze mnie sławiony: /Mój Bóg i zbawienie mojego oblicza" - modlono się.
Znicze pod pomnikiem ustawili m.in. byli więźniowie obozu Auschwitz oraz innych obozów, ocaleni z Holokaustu, przedstawiciele polskiego parlamentu z wicemarszałkiem Sejmu Cezarym Grabarczykiem, członkowie Knesetu i reprezentanci parlamentów kilku krajów, władz regionalnych, samorządów, a także ambasadorowie i przedstawiciele kilkudziesięciu krajów.
Podczas poniedziałkowej ceremonii rocznicowej głos zabrali byli więźniowie Auschwitz - Noah Klieger i Zofia Posmysz. Więźniarka niemieckich obozów Auschwitz i Ravensbruck Zofia Posmysz wyrażała wdzięczność za istnienie Miejsca Pamięci, i że nie ustają prace nad zachowaniem jego autentyczności. "To, że w 70 bez mała lat jesteśmy tutaj, daje nadzieję, że świat nie zapomni - podkreśliła 90-letnia Posmysz.
Ambasador Federacji Rosyjskiej Aleksandr Aleksiejew apelował o zachowanie pamięci o wyzwolicielach i zauważał, że z doświadczenia tego miejsca, płynie przestroga przed ekstremizmem, "nietolerancji rasowej, ksenofobii, czy kultywowania własnej wyjątkowości".
Dyrektor Miejsca Pamięci Auschwitz dr Piotr M.A. Cywiński zapowiedział, że obecny rok będzie stał pod znakiem przygotowań do wielkiej rocznicy. "W przyszłym roku tegoż mroźnego styczniowego dnia obchodzić będziemy siedemdziesiątą rocznicę wyzwolenia. Wówczas powiemy Ostatnim, że ich słowa trwale wpisały się w naszą świadomość, że ich ból, podobnie jak żal wpisany w twarze ofiar, stały się immanentną częścią fundamentów naszej cywilizacji" - powiedział Cywiński.
W uroczystościach udział wzięła około 60-osobowa delegacja Knesetu. Inicjatorem przyjazdu izraelskim parlamentarzystów do Polski była fundacja "From The Depths".
Niemiecki nazistowski obóz zagłady wyzwolili żołnierze 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego, dowodzonej przez gen. mjr. Fiedora Michajłowicza Krasawina.
Ze względu na znaczenie miejsca i wagę symbolu, jakim dla całego świata jest były obóz Auschwitz-Birkenau, Zgromadzenie Ogólne ONZ w listopadzie 2005 r. ustanowiło dzień 27 stycznia - rocznicę wyzwolenia obozu - Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 r. Kompleks obozowy składał się z trzech części. W 1940 roku powstał obóz Auschwitz I (tzw. Stammlager - obóz macierzysty). Pierwszy transport więźniów dotarł do Auschwitz 14 czerwca 1940 r. Składał się z 728 mężczyzn z więzienia w Tarnowie. Dwa lata później pierwszy transport więźniów przybył do Auschwitz II, czyli do Birkenau. Masowe uśmiercanie Żydów rozpoczęto tu już w pierwszych miesiącach 1942 r. Auschwitz III stanowiło ok. 40 podobozów (Aussenlager), spośród których największy znajdował się w Monowicach (Monowitz).
W obozie Auschwitz-Birkenau w latach 1940-1945 hitlerowcy zgładzili co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, ale także ok. 75 tys. Polaków oraz tysiące Romów, jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodów.
Skomentuj artykuł