Muzeum Żydowskie zmienia wystawę główną

Muzeum Żydowskie zmienia wystawę główną
(fot. Adam Jones, Ph.D. - Global Photo Archive / Foter.com / CC BY-SA)
PAP / kn

Oświęcimskie Muzeum Żydowskie rozpoczęło wymianę wystawy głównej pn. "Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia", która przedstawia historię społeczności żydowskiej miasta z wykorzystaniem niepublikowanych dotąd dokumentów, zdjęć i zabytków. Otwarcie zaplanowano na maj b.r.

"Prace już się rozpoczęły. Zdemontowaliśmy dotychczasową ekspozycję i przygotowujemy pomieszczenia, by zainstalować nową" - powiedział PAP Tomasz Kuncewicz dyrektor Centrum Żydowskiego, którego częścią jest placówka. 
Zwiedzający poznają m.in. losy rodziny Schoenkerów, od ucieczki z Ratyzbony w XVI wieku, poprzez osiedlenie się w Polsce i Oświęcimiu, powrót do miasta po Zagładzie i emigrację w 1955 roku. 
W wystawie zaprezentowane zostaną także dokumenty z okresu od XVI do XVIII wieku, które dotyczą funkcjonowania Gminy Żydowskiej i jej relacji ze społecznością chrześcijańską. Jednym z najważniejszych eksponatów będzie brulion, do którego wpisywano oświęcimskich Żydów ocalonych z Zagłady, którzy wrócili do miasta.
Jak powiedział Tomasz Kuncewicz dotychczasowa ekspozycja nie była w pełni spójna i nie wykorzystywała nowoczesnych technik, co teraz ulegnie zmianie.
Centrum Żydowskie w Oświęcimiu powstało w 2000 roku. Jego celem jest kultywowanie pamięci o żydowskich mieszkańcach miasta, którego nazwę podczas wojny Niemcy zmienili na Auschwitz, a także edukacja ze szczególnym uwzględnieniem problematyki Holokaustu i współczesnych zagrożeń związanych z nietolerancją i uprzedzeniami. Pod jego auspicjami - obok muzeum - funkcjonuje centrum edukacyjne, a także synagoga Chewra Lomdej Misznajot.
Pierwsi Żydzi zamieszkali w Oświęcimiu w początkach XVI wieku. Tuż przed wojną społeczność stanowiła większość w kilkunastotysięcznym mieście. Po II wojnie światowej wróciło ich 186. Większość później wyemigrowała. W latach 60. powrócił do Oświęcimia Szymon Kluger, który pod koniec życia był ostatnim Żydem mieszkającym w mieście. Zmarł w 2000 roku. Spoczywa na miejscowym kirkucie.
Na przełomie XIX i XX wieku w mieście było dziesięć synagog i domów modlitwy. Wojnę przetrwała jedynie Chewra Lomdej Misznajot.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Muzeum Żydowskie zmienia wystawę główną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.