"Ustawa oświatowa nie będzie zmieniona"

"Ustawa oświatowa nie będzie zmieniona"
(fot. PAP/Artur Reszko)
PAP / im

Ustawa oświatowa nie będzie zmieniona, będą za to ułatwienia w egzaminach dla polskiej mniejszości na Litwie - zapowiedział we wtorek w Sejnach (Podlaskie) minister szkolnictwa Litwy Gintaras Stepanavicius.

- Będą określone kroki jak ją (ustawę - PAP) wdrożyć, czyli nie od razu, tylko w pewnych etapach - powiedział dziennikarzom minister, który przyjechał we wtorek do Polski na spotkania związane z oświatą mniejszości litewskiej. Na Sejneńszczyźnie odwiedził litewskie szkoły, spotkał się także z przedstawicielami organizacji tej mniejszości w Polsce.

- Będą ułatwienia jeśli chodzi o ocenę dla szkół polskich. Będą takie kryteria dla uczniów szkół polskojęzycznych, dzięki którym będą mogli ten egzamin zdać - powiedział minister. Zaznaczył, że zmiany ustawowe wejdą w życie w 2013 roku. W rozmowie z dziennikarzami ocenił, że to dobra ustawa. - To wzmocnienie nauki języka litewskiego na Litwie i nie ma to wpływu na zmniejszenie używania języka polskiego w szkołach - oświadczył Stepanavicius.

Przedstawiciele mniejszości litewskiej w Polsce prosili litewskiego ministra o wstawienie się do polskiego ministra edukacji narodowej w sprawie ich postulatów. Litwini chcą lepszego finansowania szkół dla mniejszości.

Jak powiedział PAP wójt gminy Puńsk, Witold Liszkowski, istnieje potrzeba zwiększenia subwencji oświatowej z 20 dodatkowych procent dla szkół mniejszości do 100 procent. Gmina dokłada obecnie prawie 2 mln zł rocznie do szkolnictwa.

DEON.PL POLECA

W telefonicznej rozmowie z litewską agencją BNS minister powiedział, że najbardziej ostro przez Litwinów w Polsce podnoszona jest kwestia utrzymania niedużych szkół litewskich i ustalenia wyraźnego modelu finansowania. - Usłyszeliśmy też wyraźny niepokój z powodu tego, że tu, w Polsce, wykłada się w języku litewskim, ale litewskich podręczników już się nie wydaje - relacjonował Stapanavicius.

Szef resortu szkolnictwa litewskiego obejrzał w Polsce szkoły, gdzie uczą się młodzi Litwini. Przyjechał do Zespołu Litewskich Szkół Żiburys w Sejnach. Szkoła została wybudowana pięć lat temu ze środków litewskiego rządu i jest częściowo finansowana przez Republikę Litewską.

Minister odwiedził też szkołę w Nowinnikach, gdzie spotkał się z dyrektorami szkół z Widugier i Przystawańc, placówek zagrożonych likwidacją. Odwiedził także nowy obiekt Liceum Ogólnokształcącego z Litewskim Językiem Nauczania w Puńsku.

Minister spotkał się również z samorządowcami powiatu sejneńskiego i z przedstawicielami organizacji mniejszości Litewskiej w Polsce. W Berżnikach Stepanavicius złożył kwiaty pod pomnikiem poległych w 1919 roku żołnierzy litewskich.

Stapanavicius odwiedził Sejneńszczyznę w drodze do Białegostoku, by wziąć udział w środowej konferencji pt. "Go East, Erasmus! Debata ministrów na temat mobilności akademickiej pomiędzy Unią Europejską a krajami Partnerstwa Wschodniego". - Jadąc, chciałem po drodze zobaczyć, jak wygląda sytuacja szkolnictwa Litwinów w Polsce oraz jak mieszkają nasi rodacy poza granicami Litwy - powiedział w Sejnach litewski minister.

Od kilku tygodni Polacy i Litwini, w ramach zespołu ds. edukacji, ustalają warunki funkcjonowania polskiej oświaty na Litwie i litewskiej oświaty w Polsce. Rozmowy są trudne, bo obie strony nie są skore do wielkich ustępstw.

Na Litwie trwają protesty Polaków, związane ze zmianami w ustawie o oświacie. Protestujący chcą anulowania lub zawieszenia tej ustawy, która m.in. zakłada ujednolicenie egzaminu maturalnego z litewskiego we wszystkich szkołach.

Na Litwie we wszystkich szkołach, niezależnie od języka nauczania, egzaminy maturalne zdawane są w języku państwowym - litewskim. Egzaminy dla uczniów ze szkół litewskich i mniejszości narodowych są takie same. Różni się jedynie egzamin z języka litewskiego. W szkołach litewskich jest on zdawany jako egzamin z języka ojczystego, a w szkołach mniejszości narodowych, m.in. w polskich - jako język państwowy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Ustawa oświatowa nie będzie zmieniona"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.