"Uwolnijmy nauczycieli od biurokracji"

"Uwolnijmy nauczycieli od biurokracji"
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / drr

Rozpoczęcie pracy nad ograniczeniem biurokratycznych obciążeń polskich nauczycieli zapowiedział premier Donald Tusk podczas poniedziałkowego spotkania z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Dzień Edukacji Narodowej wypadał w tym roku w niedzielę, ale doroczne spotkanie premiera z nauczycielami i wręczenie wyróżnień zasłużonym pedagogom, odbyło się w poniedziałek. Przed uroczystością w kancelarii premiera Tusk odwiedził warszawskie gimnazjum nr 42 na ul. Twardej, gdzie podczas długiej przerwy rozmawiał z nauczycielami.

- Dzisiaj nauczyciele mówią, podejrzewam, że jednym głosem, że chcieliby bardzo móc więcej czasu poświęcać dzieciom, a dużo mniej papierom. Rozmawiałem o tym i obiecałem to dzisiaj (...), że natychmiast zwrócę się do pani minister, aby naprawdę rzetelnie ocenić, na ile ta papierkowa, administracyjna, biurokratyczna praca jest rzeczywiście potrzebna - powiedział premier podczas uroczystości w kancelarii.

Jak ocenił Tusk jest ona związana ze zmianami, jakie zostały wprowadzone. - Ale czy na pewno te zmiany muszą oznaczać takie dodatkowe ciężary związane z kwestionariuszami, formularzami dotyczącymi indywidualnej relacji z uczniem (...), czy nie można tego jednak radykalnie ograniczyć, czy uprościć, tak, aby nauczyciel więcej czasu i serca mógł poświęcić uczniowi, a mniej czasu i serca papierom? I wydaje się, że to jest wykonalne i może nie od ręki, ale od zaraz będziemy pracowali nad tym, żeby te procedury radykalnie uprościć - powiedział Donald Tusk.

Premier podkreślił, że czas nauczyciela jest bezcenny. - Tak długo, jak długo państwo i samorząd nie są w stanie sprostać wymaganiom materialnym nauczyciela, tym bardziej powinniśmy cenić i chronić jego czas pracy przed zbędnymi zajęciami, nie dlatego, żeby on miał wygodę, ale po to, aby nasze dzieci, nasze wnuki, a więc przyszłość Polski, czerpały z nauczycieli maksimum tego, co polski nauczyciel może dać, a wiem (...), że może dać bardzo, bardzo dużo - dodał premier.

DEON.PL POLECA

Szef rządu złożył życzenia wszystkim nauczycielom z okazji ich święta. - Składam hołd tej nadzwyczajnej, ciężkiej, godnej pracy - podkreślił Tusk. Także minister edukacji Krystyna Szumilas dziękowała nauczycielom. Mówiła, że sukcesy i osiągnięcia polskich uczniów, to efekt pracy i zaangażowania.

Podczas uroczystości 19 nauczycieli, pedagogów, pracowników oświaty otrzymało z rąk premiera i minister edukacji odznaczenia państwowe i Medale Komisji Edukacji Narodowej.

Postanowieniem prezydenta, na wniosek minister edukacji, za zasługi w działalności na rzecz rozwoju oświaty cztery osoby odznaczone zostały Złotym Krzyżem Zasługi, a jedna - Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Cztery osoby otrzymały Medale Złote za Długoletnią Służbę, jedna - Medal Srebrny za Długoletnią Służbę. Dziewięć osób uhonorowanych zostało najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez ministra edukacji - Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Dziesięć otrzymało zaś nagrody Ministra Edukacji Narodowej.

Premier wspólnie z minister edukacji wręczył także 18 nauczycielom dyplomy nadania tytułu honorowego profesora oświaty. Tytuły te nadawane są tylko raz w roku, właśnie w Dniu Edukacji Narodowej.

Po wizycie w Gimnazjum Dwujęzyczne nr 42. premier mówił dziennikarzom, że "serce rośnie", gdy widać, że "szkoła publiczna może być o tak znakomitej reputacji i można to uzyskać bez jakichś nadzwyczajnych środków, ale dzięki zaangażowaniu".

Premier powiedział także, że wyobraża sobie jak bardzo nauczyciele potrzebują uznania, a nie tylko rutynowej oceny. - Zdaję sobie sprawę, że nikt, kto szuka korzyści materialnych nie będzie się garnął do tego zawodu, bo tutaj są różne satysfakcje, ale na pewno nie ta - mówił premier. Gratulował wszystkim nauczycielom, którzy "wbrew okolicznościom, dzięki determinacji, trwają".

Jak podaje MEN, z okazji Dnia Edukacji Narodowej w całym kraju przyznano łącznie: 64 Złote Krzyże Zasługi, 163 Srebrne Krzyże Zasługi, 302 Brązowe Krzyże Zasługi, 1705 Medali Złotych za Długoletnią Służbę, 1905 Medali Srebrnych za Długoletnią Służbę, 834 Medale Brązowe za Długoletnią Służbę, 5673 Medale KEN i 414 Nagród Ministra Edukacji Narodowej.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Uwolnijmy nauczycieli od biurokracji"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.