V Bieg Tropem Wilczym upamiętniający Żołnierzy Wyklętych

V Bieg Tropem Wilczym upamiętniający Żołnierzy Wyklętych
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / jp

Biegi - honorowy na dystansie 1963 m - nawiązujący do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak "Lalek" oraz na dystansach 5 i 10 km odbędą się w ramach stołecznego V Biegu Tropem Wilczym, który rozpoczął się w niedzielę w Parku Skaryszewskim.

Idea Biegu, którego głównym organizatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja, to krzewienie wiedzy i umacnianie pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Tegoroczny upamiętnia żołnierzy podziemia niepodległościowego m.in. zmarłego w ub.r. kpt. Józefa Bandzo "Jastrzębia" - jednego z ostatnich żołnierzy 3. i 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Był on podkomendnym mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".

Poza nimi są to Lech Leon Beynar vel Paweł Jasienica "Nowina", Wanda Czarnecka-Minkiewicz "Danka", Lidia Lwow-Eberle "Lala", Lucjan Minkiewicz "Wiktor", Franciszek Niepokólczycki "Halny", Feliks Selmanowicz "Zagończyk", Danuta Siedzikówna "Inka" i Leon Taraszkiewicz "Jastrząb". Wszyscy należeli do powojennego podziemia, a broszury z ich fotografiami i biografiami otrzymają uczestnicy biegu. W broszurze jest również krótki komentarz historyczny wiceprezesa IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka, który wraz z zespołem zajmuje się poszukiwaniami tajnych miejsc pochówku ofiar reżimu komunistycznego. IPN jest jednym ze współorganizatorów imprezy.

Bieg jest organizowany na trzech dystansach - 1963 m nawiązującym do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak "Lalek" oraz na 5 i 10 km. Każdy z nich odbywa się dwa razy w związku z, jak podkreślają organizatorzy, dużą liczbą zainteresowanych.

DEON.PL POLECA

- Każdy z biegów jest z reguły trochę inny. Wiadomo, że w biegu na 1963 m biorą z reguły udział rodziny z dziećmi, osoby starsze, o słabszej kondycji. W dystansach dłuższych uczestniczą już tacy bardziej zaprawieni biegacze. W tej stołecznej edycji imprezy z reguły bierze udział ok. 3 tys. osób - mówiła PAP rzeczniczka prasowa projektu "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" Barbara Konarska.

W biegu może wziąć udział każdy powyżej ośmiu lat. Uczestnicy otrzymują medale pamiątkowe. Przewidziano także nagrody np. dla najmłodszych i najstarszych biegaczy. Każdy otrzymuje również pakiet startowy zawierający materiały edukacyjne przygotowane przez IPN, a także koszulkę, numer startowy, gadżety odblaskowe czy specjalny czip, którym - jak wyjaśniają organizatorzy - biegacze logują się przekraczając metę dzięki czemu mogą sprawdzić swój wynik.

Całość odbywa się w specjalnie przygotowanym "miasteczku" z szatniami, namiotami dla gości, sceną. Samym biegom towarzyszą m.in. pokazy grup rekonstrukcyjnych, gra plenerowa, namioty edukacyjne. Gościem imprezy ma być szef MON Antoni Macierewicz. Uczestniczyć ma w niej także inicjator Biegu Michał Dworczyk, który ma w nim wziąć udział razem z rodziną. Pobiec mają też niektórzy aktorzy będący ambasadorami projektu. Honorowi goście to kombatanci, którzy mają honorowo dekorować pierwszych, którzy przekroczą linię mety.

W tegorocznej, piątej edycji Biegu weźmie udział ok. 60 tys. osób w 240 miejscowościach w Polsce. Biegacze wystartują również w Australii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych (Chicago i Nowy Jork), Wielkiej Brytanii, a także na Litwie i Ukrainie. W tym roku w biegu udział weźmie także wojsko m.in. żołnierze stacjonujący na misjach zagranicznych w Afganistanie, Bośni i Hercegowinie, Iraku, Kuwejcie i Kosowie. Do udziału w biegu w Skwierzynie (woj. lubuskie) zgłosili się również żołnierze amerykańscy, którzy obecnie stacjonują w Polsce.

Bieg jest jednym z wydarzeń towarzyszących przypadającemu 1 marca Narodowemu Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Ustanowił go w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

V Bieg Tropem Wilczym upamiętniający Żołnierzy Wyklętych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.