W Beskidach zapłoną góralskie watry pamięci
Około 3 tysięcy uczniów szkół z powiatu wadowickiego modliło się podczas sobotniej polowej mszy świętej, odprawionej w 6. rocznicę śmierci Jana Pawła II na rynku w Wadowicach. Wieczorem na beskidzkich szczytach zapłoną góralskie watry pamięci.
Podczas mszy świętej w Wadowicach wierni dziękowali między innymi za decyzję o beatyfikacji poprzednika Benedykta XVI. Eucharystii przewodniczył proboszcz bazyliki Ofiarowania NMP, w której Karol Wojtyła został ochrzczony, ksiądz infułat Jakub Gil. W kazaniu ksiądz Grzegorz Kufel zwracał uwagę młodzieży na zagrożenia, które na nią czyhają, głównie narkotyki i alkohol. Po mszy świętej młodzi złożyli kwiaty przed stojącym przy bazylice pomnikiem Jana Pawła II.
Wieczorem na rynku zaplanowano „wieczór papieski”, który tradycyjnie o godzinie 21.37, w której zmarł papież, zwieńczy modlitwa nieopodal domu rodzinnego. Obecnie jest on przebudowywany; powstaje w nim nowe muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II.
Po południu do Wadowic dotrze Sztafeta Papieska z Oświęcimia. Około 50 biegaczy amatorów pokona dystans 34 km dzielący oba miasta by promować pozytywne autorytety, ale także by przygotować się duchowo do uroczystości beatyfikacji. Przed pomnikiem papieża na rynku maratończycy złożą kwiaty.
Góralskie watry, upamiętniające rocznicę śmierci Jana Pawła II, późnym wieczorem zapłoną w Beskidach: na wzgórzu Trzy Lipki w Bielsku-Białej i górze Matyska w Beskidzie Żywieckim, gdzie stoją krzyże milenijne, a także na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym.
Watra na Trzech Lipkach zostanie zapalona od ognia z grobu papieża-Polaka, który przechowują siostry Redemptorystki.
Góra Matyska w Radziechowach, zwana Golgotą Beskidów, to miejsce szczególne dla wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej. Na szczycie stoi 20-metrowy krzyż. U jego stóp powstaje kurhan upamiętniający bohaterów narodowych. Trafiła tam już ziemia z grobów Jerzego Popiełuszki, Stanisława Pyjasa, powstańców warszawskich i wielkopolskich, duchownych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, a także z miejsc kaźni Polaków na Wschodzie, w tym z Katynia.
Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m.) leży u podnóża Leskowca, najwyższego szczytu w Beskidzie Małym. Miejsce to było często celem wycieczek ks. Karola Wojtyły. Wcześniej jeszcze, jako gimnazjalista, przychodził tu z pobliskich Wadowic. Znajduje się tam Sanktuarium Ludzi Gór.
Wierni oddadzą hołd Janowi Pawłowi II w sobotnie wieczór także w Skoczowie i Żywcu, które papież odwiedził podczas pielgrzymki w 1995 roku. W Skoczowie modlić się będą na wzgórzu Kaplicówka, skąd podczas mszy świętej odprawionej 22 maja 1995 roku Jan Paweł II mówił, że Polska potrzebuje nade wszystko ludzi sumienia.
Skomentuj artykuł