W Krakowie otwarto pierwsze w Polsce centrum kompleksowej pomocy dla osób po amputacjach

W Krakowie otwarto pierwsze w Polsce centrum kompleksowej pomocy dla osób po amputacjach
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / ms

W Krakowie powstało pierwsze w Polsce centrum rehabilitacji oferujące kompleksową pomocy dla osób po amputacjach. W jednym miejscu można skorzystać z porad lekarzy specjalistów, psychotraumatologa oraz zabiegów fizykoterapii.

Centrum Rehabilitacji "Znowu w biegu" powstało z inicjatywy Fundacji Poland Business Run. "Od wielu lat pomagamy osobom z niepełnosprawnością ruchową. To miejsce - gdzie możemy zaproponować im kompleksową opiekę: fizykoterapię, porady lekarzy, pracę z psychologiem i psychoterapeutą - to urzeczywistnienie marzeń naszych beneficjentów" - mówiła w piątek prezes Fundacji Agnieszka Pleti.

Działające przy ul. Odrzańskiej centrum powstało dzięki wsparciu władz miasta oraz zaangażowaniu sponsorów - firm prywatnych. Jego urządzenie i zakup sprzętu kosztowało około pół miliona złotych. Centrum jest wyposażone m.in. w bezpieczną bieżnię do nauki chodzenia, schody, na których osoby po amputacjach uczą się na powrót wchodzić i schodzić. Jest też specjalistyczna platforma, która pozwala - poprzez zabawę - opanować obciążanie protezy.

W Krakowie otwarto pierwsze w Polsce centrum kompleksowej pomocy dla osób po amputacjach - zdjęcie w treści artykułu

DEON.PL POLECA

"Możemy w tym miejscu rehabilitować osoby nawet po wielu amputacjach, bo takie też zdarzają się po wypadkach. Ten sprzęt umożliwia rehabilitację takich osób. Protezy - nawet najdroższe i najlepsze, same nie pójdą. Na początku osoby po amputacji muszą być poprowadzone we właściwy sposób, żeby nie uczyły się złych nawyków" - mówił dziennikarzom Sławomir Szczupacki, fizjoterapeuta, koordynator Centrum Rehabilitacji, sam po amputacji.

Jak podkreślił, w procesie rehabilitacji potrzebna jest pomoc najbliższych i determinacja. "Jest to bardzo duża trauma. Każdy załamuje się po utracie cząstki siebie. Teraz, co mnie cieszy, jest miejsce, gdzie można takimi osobami zaopiekować się kompleksowo" - podkreślił Szczupacki.

Zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig zaznaczył, że Centrum Rehabilitacji "Znowu w biegu" to jeden z elementów całego łańcucha działań, które władze miasta chcą konsekwentnie podejmować na rzecz osób niepełnosprawnych.

W Krakowie otwarto pierwsze w Polsce centrum kompleksowej pomocy dla osób po amputacjach - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Z usług Centrum Rehabilitacji mogą korzystać osoby z całej Polski. Wystarczy wypełnić wniosek na stronie internetowej Fundacji. Uczestnicy pracują z rehabilitantami, mają umówione wizyty u specjalistów, a wieczorem mogą zwiedzać Kraków. Są zakwaterowani w pokojach przy Hali Stulecia Cracovii, która jest Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych. Turnusy trwają tydzień i jak podkreśla Agnieszka Pleti, są bezpłatne - ich koszty są pokrywane ze zbiórki pieniędzy prowadzonej podczas biegów Poland Business Run.

W 2018 r. Fundacja Poland Business Run zebrała kwotę ponad 1,7 mln zł, dzięki której wsparcie otrzymały 84 osoby. Zakupiono 37 protez i ich komponentów, 13 wózków, sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, sfinansowano 2 tys. 810 godzin rehabilitacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Krakowie otwarto pierwsze w Polsce centrum kompleksowej pomocy dla osób po amputacjach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.