Wacław Szybalski doktorem honoris causa UJ

Wacław Szybalski doktorem honoris causa UJ
(fot. Profesor Wacław Szybalski (P), Profesor Wojciech Nowak (C) / PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / mh

Polski biotechnolog i genetyk prof. Wacław Szybalski został w piątek uhonorowany przez władze Uniwersytetu Jagiellońskiego tytułem doktora honoris causa. Uczony jest twórcą terapii genowej, polegającej na wprowadzeniu DNA do komórek w celu leczenia chorób.

"To ogromny honor dla mnie otrzymać doktorat honoris causa UJ, ale jako rodowity lwowianin chciałbym, by w ten sposób było uhonorowane moje królewskie, stołeczne miasto Lwów, bo to moja ziemia ojczysta" - powiedział podczas uroczystości w Collegium Maius UJ prof. Szybalski.

"To był wspaniały niezapomniany Lwów aż do września 1939 r. A potem była upiorna II wojna światowa i okupacje sowiecka, niemiecka i znowu sowiecka w czerwcu 1944 r. A ja w tym czasie, legalnie czy w podziemiu, studiowałem chemię. Dotarłem do +wojennego+ stopnia inżyniera chemika w maju 1944 r., gdy w czasie egzaminów sypały się sowieckie bomby na Lwów, a większość lwowian zostało pod terrorem wysiedlonych ze Lwowa. No i w końcu zaraz po II wojnie w 1945 r. zatwierdziłem mój stopień na Politechnice Śląskiej w Gliwicach" - wspominał uczony.

Biochemik prof. Józef Dulak w wygłoszonej w piątek laudacji podkreślił, że przyznanie honorowego doktoratu naukowcowi przypada w 50. rocznicę naukowych eksperymentów profesora i jego żony dr Elisabeth Szybalskiej, które dały początek terapii genowej.

"Obecnie, 50 lat od przełomowych doświadczeń państwa Szybalskich, terapia genowa zaczyna już odnosić sukcesy i przywraca zdrowie dzieciom pozbawionym układu immunologicznego, inne chroni przed utratą wzroku, stwarza nadzieję chorym na hemofilię, talasemię czy nowotwory" - powiedział prof. Dulak.

O przyznanie honorowego doktoratu UJ prof. Szybalskiemu wnioskowała Rada Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.

W piątek naukowiec otrzyma również honorowe członkowstwo Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.

Prof. Wacław Szybalski jest wybitnym biotechnologiem i genetykiem. Urodził się w 1921 r. we Lwowie. Chemią zainteresował się w gimnazjum. W 1939 r. został studentem Wydziału Chemii Politechniki Lwowskiej. Już wtedy postanowił, że będzie się zajmował genetyką bakterii i drożdży, a także biotechnologią. W 1949 r. uzyskał tytuł doktora na Politechnice Gdańskiej. Założył Katedrę Technologii Środków Spożywczych na tej uczelni. Zajmował się też genetyką drożdży w Carlsberg Laboratory w Kopenhadze.

W 1950 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował w Cold Spring Harbor Laborator, a potem w Instytucie Mikrobiologii University of New Brunswick. Od 1960 do 2003 r. był profesorem onkologii na Uniwersytecie Wisconsin w Madison.

W 2011 r. został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderem Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i badawczej w dziedzinie biotechnologii i genetyki oraz za działalność dydaktyczną.

Nazwisko profesora kojarzone jest na świecie przede wszystkim z badaniami, które pozwoliły na rewolucyjne wprowadzanie DNA do komórek ludzkich, czyli transformację komórek. Jego prace w dziedzinie genetyki i biologii molekularnej są wykorzystywane do badań nad działaniem genów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wacław Szybalski doktorem honoris causa UJ
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.