Warszawa: Zgromadzenie Parlamentarne NATO
Operacja w Afganistanie, strategiczne partnerstwo NATO-Rosja, spójność Sojuszu - to niektóre z tematów kilkudniowej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, odbywającej się od piątku w Warszawie.
Kilkudniowa sesja odbywać się będzie bezpośrednio przed listopadowym szczytem NATO w Lizbonie, na którym przyjęta ma być nowa koncepcja strategii Sojuszu.
W sesji udział weźmie około 300 parlamentarzystów, w tym przedstawiciele 28 parlamentów krajów członkowskich NATO, delegacje państw stowarzyszonych, przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE i Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Tematami poruszanymi na spotkaniu w Warszawie będą: zarządzanie siłami NATO w Afganistanie i współpraca z tamtejszymi siłami bezpieczeństwa, strategiczne partnerstwo NATO-Rosja, bezpieczeństwo energetyczne Sojuszu, sytuacja na Bałkanach 15 lat po podpisaniu układu pokojowego w Dayton.
Podczas sesji Zgromadzenia będzie mowa także o wpływie kryzysu ekonomicznego na kraje Europy Środkowej i Wschodniej, o spójności Sojuszu, o bezpieczeństwie nuklearnym i obronie przeciwrakietowej oraz o aktualnych problemach w relacjach NATO z Federacją Rosyjską, Republiką Ukrainy i Unią Europejską.
"Z pewnością będziemy rozmawiać na temat nowej koncepcji strategicznej NATO, wypracowaniu zasad relacji NATO-Rosją. współdziałanie z innymi organizacjami w działaniach operacyjnych sojuszu" - zapewniła w rozmowie z dziennikarzami szefowa polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Jadwiga Zakrzewska (PO).
"Mam nadzieję, że to, co parlamentarzyści wypracują w formie deklaracji czy rezolucji będzie miarodajne dla przedstawicieli państw NATO w Lizbonie" - powiedziała.
Zakrzewska podkreśliła także, że na każdą sesję Zgromadzenia Parlamentarnego zapraszani są przedstawiciele państwa, które aspirują do NATO, m.in. Gruzji i Ukrainy. "Nie mają prawa głosu, ale wnoszą wiele istotnych informacji na temat bezpieczeństwa w swoich regionach" - zauważyła. Zapraszani są także przedstawiciele Rosji.
Tegoroczna sesja odbywa się w Warszawie dzięki parlamentarzystom z polskiej delegacji, którzy w Kopenhadze w 2005 r. zaproponowali kandydaturę Polski na gospodarza spotkania w listopadzie 2010 r. Polska po raz drugi jest gospodarzem obrad. Poprzednio przedstawiciele Zgromadzenia Parlamentarnego NATO gościli w Warszawie w 1999 roku.
Zgromadzenie Parlamentarne NATO jest międzyparlamentarną organizacją związaną z Sojuszem Północnoatlantyckim. Obraduje w dwóch sesjach - wiosennej i jesiennej. Wiosną tego roku Zgromadzenie obradowało w Rydze.
Członkami polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, poza Zakrzewską, są posłowie: Jan Dziedziczak (PiS), Andrzej Gałażewski (PO), Mieczysław Łuczak (PSL), Antoni Macierewicz (PiS), Konstanty Miodowicz (PO), Marek Opioła (PiS), Paweł Suski (PO) i Stanisław Wziątek (SLD) oraz senatorowie: Włodzimierz Cimoszewicz (niezależny), Stanisław Piotrowicz (PiS) i Władysław Sidorowicz (PO).
Skomentuj artykuł