Witaj szkoło - z oficjelami w roli głównej
Prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk na stronach internetowych swoich kancelarii zamieścili krótkie filmy z życzeniami dla uczniów z okazji rozpoczynającego się w czwartek nowego roku szkolnego.
Prezydent podziękował uczniom, nauczycielom i rodzicom za poprzedni rok. - Jest za co dziękować (...), gdyż szkoła polska słusznie cieszy się w tej chwili w Europie opinią szkoły dobrej, która coraz lepiej uczy uczniów, ale też coraz lepiej ich wychowuje, kształtuje ich charaktery - mówił.
Komorowski zachęcał też nauczycieli do kształtowania postaw obywatelskich i nowoczesnego polskiego patriotyzmu. Jak mówił, "powinien on łączyć to, co jest cechą młodości, z tym co jest potrzebą nowoczesnego państwa, a więc zdolność do pamiętania o przeszłości, ale także i cieszenia się, bycia dumnym z osiągnięć nas wszystkich, z osiągnięć Polski".
- Musimy nauczyć się radośnie świętować święta narodowe - przekonuje prezydent. Zachęcał też wszystkich "do kształtowania postawy aktywności" oraz "szacunku i miłości do własnego państwa". Mówił też o potrzebie "aktywności w dobrej i mądrej zabawie". - Aktywność to jest to, czego Polsce potrzeba, od szkoły podstawowej poczynając, aż po szczyty państwa polskiego - ocenił.
Prezydent Bronisław Komorowski uczestniczył także w otwarciu roku szkolnego w szkole podstawowej w Słotwinie na Żywiecczyźnie (Śląskie). Odsłonił tablicę upamiętniającą 120-lecie placówki i nadanie jej imienia Orła Białego, które oficjalnie nastąpi 11 listopada.
Bronisław Komorowski powiedział, że imię Orła Białego jest piękne, bo ten symbol nosimy "na sztandarach i w sercach". - Orzeł Biały to nie tylko symbol Polski, naszej ojczyzny, ale także symbol państwa polskiego. Życzę na początku roku szkolnego wszystkim nauczycielom, rodzicom i dzieciom w całej Polsce, abyśmy - kształtując postawy patriotyczne - uczyli się miłości do ojczyzny i szacunku do państwa, o które poprzednie pokolenia musiały iść w bój pod sztandarami z białym orłem. Abyśmy uczyli się szacunku do ojczyzny, która dziś jest wolna, normalna, jest ojczyzną normalnego narodu, który stawia sobie ambitne cele, inne niż walka o wolność, bo ją mamy - powiedział.
Prezydent, któremu w uroczystości towarzyszyła małżonka Anna, podkreślał też znaczenie wychowania i kształtowania postaw patriotycznych w całym procesie edukacji. Zwrócił uwagę, że szkoły powinny uczyć szacunku do państwa i jego instytucji. Komorowski zwracając się do młodzieży życzył, by edukacja uczyła ich aktywności obywatelskiej i narodowej, także na rzecz środowiska lokalnego. Jak przekonywał, od aktywności zależy sukces pokolenia.
Prezydent wręczył uczniom pamiątkowe tarcze szkolne, a także gobelin z Orłem Białym.
Po uroczystości dzieci zaśpiewały "Sto lat" prezydentowi, który w czwartek obchodzi imieniny. - Radość z imienin zawsze mieszała się u mnie z problemem, że trzeba iść do szkoły - wyznał prezydent.
Prezydent i jego małżonka otrzymali też pamiątki: książkę autobiograficzną prof. Jana Jakóbca, syna założyciela szkoły w Słowinie i profesora germanistyki, wykładowcy z Krakowa, a także obraz przedstawiający placówkę.
Uroczystość z udziałem Komorowskiego była ważnym wydarzeniem dla miejscowej społeczności. "To duże wydarzenie dla naszej szkoły, tym bardziej że obchodzimy 120-lecie istnienia. Nasza placówka nie jest duża. Uczy się tu około stu dzieci" - powiedziała bibliotekarka i nauczycielka Anna Biernat-Jakubiec.
- Cieszę się, że będę chodził do szkoły. Będę się uczył angielskiego. W szkole będzie fajnie - powiedział pierwszoklasista Mariusz.
Dzieje szkoły w Słotwinie sięgają korzeniami końca XIX wieku. Najbliższa placówka była wówczas w Lipowej. Odległość od Słotwiny praktycznie uniemożliwiała dzieciom regularne uczęszczanie do szkoły. Pod koniec 1890 roku ówczesne władze zgodziły się na otwarcie placówki. Z początkiem 1891 roku odkupiono karczmę od żydowskich mieszkańców - Henryka Schaffa i Sali Rufeisen. W niej otwarto szkołę. Budynek spłonął w 1902 roku; nowy został otwarty w 1904 roku. W 1932 roku wzniesiono nową szkołę, w której dzieci ze Słotwiny uczą się do dziś.
Życzenia z okazji nowego roku szkolnego uczniom i nauczycielom złożył też na swojej stronie internetowej premier.
- Dziś początek roku szkolnego. Wiem, że dla wielu z was rozstanie z wakacjami to ciężki moment. Sam pamiętam to uczucie z dzieciństwa kiedy byłem uczniem. Ale warto pamiętać, że szkoła to nie tylko trudne klasówki i nudne prace domowe - mówił Tusk w spocie. Jak podkreślił, "w szkole każdy może odkryć swoją pasję". - Moją pasją była historia, ale jestem przekonany, że każdy, bez wyjątku może znaleźć taki przedmiot, który nie będzie dla niego przykrym obowiązkiem, tylko stanie się czymś przydatnym albo czymś fascynującym - zaznaczył.
W jego opinii, "bardzo dużo zależy od nauczycieli", a jest to "jeden z najtrudniejszych i najważniejszych zawodów". - Wymaga nie tylko umiejętności, wiedzy, ale też szczególnego talentu i zaangażowania - powiedział premier. Jak podkreślił, "jako państwo musimy dbać o nauczycieli, dając im możliwie dobre warunki pracy". - Staramy się to robić, a jako wszyscy Polacy, w tym uczniowie i rodzice, jesteśmy im winni najwyższy szacunek - zapewnił.
- Drodzy uczniowie, drodzy nauczyciele, bądźcie wobec siebie wyrozumiali, szanujcie się nawzajem. Życzę wam, aby w nowym roku szkolnym wasze pasje, wasze marzenia spotkały się na jednej wspólnej drodze i by dzięki tym waszym spotkaniom i waszej wspólnej pracy wyrosło nowe, silne, świetnie wykształcone pokolenie Polaków - powiedział Tusk.
Skomentuj artykuł