Wrocław: izby lekarskie za szczepieniami jako kryterium przy przyjęciu do przedszkoli

Wrocław: izby lekarskie za szczepieniami jako kryterium przy przyjęciu do przedszkoli
(fot. shutterstock.com)
PAP / kw

Izby lekarskie wsparły zbiórkę podpisów pod projektem ustawy, która umożliwi samorządom wprowadzenie szczepień jako punktowanego kryterium przy rekrutacji do żłobków i przedszkoli. Projekt przygotowało dwóch wrocławskich aktywistów.

Prezes Dolnośląskie Izby Lekarskiej Paweł Wróblewski podczas piątkowej konferencji prasowej powiedział, że samorząd lekarski cieszy się z inicjatywy obywatelskiej, która wskazuje szczepienia jako jedno z kryteriów przejęcia dzieci do żłobków czy przedszkoli.

"Jest duża szansa, że ta inicjatywa się powiedzie. Izby lekarskie wielokrotnie próbowały coś z tym zrobić, ale jednak nie jesteśmy traktowani jako głos społeczeństwa. Ruchy antyszczepionkowe w ostatnich latach bardzo mocno nasiliły swoją działalność i w moim przekonaniu zaczyna ona graniczyć z bioterroryzmem" - mówił Wróblewski.

Dodał, że obecnie na świecie obserwuje się dużą migrację ludności. "Kraje takie jak Rumunia czy Włochy zniosły obowiązek szczepień i już mają problem z odrą. Trzeba działać szybko i nie dopuścić do tego, by epidemia przeniosła się na nasz grunt" - mówił prezes Dolnośląskiej Izby Lekarskiej.

Wróblewski poinformował, że izby włączą się w zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy. "Myślę, że od listopada w izbach będzie można złożyć podpisy pod tym projektem, później zaś może w szpitalach i przychodniach" - powiedział.

Projekt napisali aktywista i społecznik Rober Wagner oraz prawnik Marcin Kostka. Wagner poinformował w piątek, że podpisało się pod nim ponad 2 tys. osób. "Po wyborach samorządowych sformalizujemy komitet obywatelski, który jest potrzeby do złożenia inicjatywy u Marszałka Sejmu. Komitet złoży projekt do marszałka i on ma 14 dni na wydanie opinii, następnie od tego momentu mamy trzy miesiące na zebranie 100 tys. podpisów" - mówił Wagner.

Wcześniej powiedział PAP, że projekt uchwały ma umożliwić samorządom wprowadzenie szczepienia jako punktowanego kryterium przy przyjęciu do publicznych żłobków i przedszkoli.

Podkreślił, że według regulacji zawartych w przygotowanym projekcie samorządy będą mogły wprowadzić szczepienia jako jedno z punktowanych kryteriów przy rekrutacji do żłobków i przedszkoli. "Podobnie jak kryterium miejsca zamieszkania, rozliczania podatków, liczby rodzeństwa czy niepełnosprawności dziecka" - wyliczał Wagner.

Zwrócił również uwagę, że w projekcie są regulacje umożliwiające zwolnienie dziecka z kryterium szczepienia, jeśli są do tego przeciwwskazania medyczne. "Każdorazowo takie przeciwwskazanie będzie dokładnie weryfikowane" - dodał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wrocław: izby lekarskie za szczepieniami jako kryterium przy przyjęciu do przedszkoli
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.