Współpraca Polski z Chinami w ramach "16+1"

Współpraca Polski z Chinami w ramach "16+1"
Wiceminister Spraw Zagranicznych Katarzyna Kacperczyk (fot. youtube.com)
PAP/rj

MSZ informuje: "16+1" to platforma współpracy dla dwóch biegunów wzrostu: szybko rozwijających się Chin i dynamicznych państw Europy Środkowo-Wschodniej, z ich duchem przedsiębiorczości i różnorodności - podkreśliła w piątek w Pekinie wiceminister Katarzyna Kacperczyk.

Wiceszefowa polskiej dyplomacji w dniach 9-12 lipca uczestniczy w V spotkaniu narodowych koordynatorów współpracy Chin z państwami Europy Środkowo-Wschodniej (format "16+1"). W trakcie piątkowego spotkania zorganizowane zostały cztery panele dyskusyjne, podczas których dyskutowano o współpracy w formacie 16+1 oraz relacjach Chin z Unią Europejską. Ponadto omówiono inicjatywę "Pasa i Szlaku" w kontekście rozbudowy połączeń komunikacyjnych i transportowych pomiędzy Azją a Europą. Rozmowy dotyczyły także współdziałania w zakresie rolnictwa, turystyki, lotnictwa cywilnego, a także współpracy w zakresie handlu i inwestycji.

Wiceminister Katarzyna Kacperczyk w Pekinie spotkała się z wiceministrem spraw zagranicznych ChRL Wang Chao, który jednocześnie stoi na czele Sekretariatu "16+1". Ministrowie rozmawiali o relacjach dwustronnych, ich wymiarze regionalnym, jak również o inicjatywie "Pasa i Szlaku" oraz dostępie polskiej żywności do chińskiego rynku. Wiceminister Wang Chao powiedział podczas spotkania, że zaangażowanie w Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) oraz projekt "Pasa i Szlaku" dają Polsce i Chinom nowe możliwości współdziałania, nie tylko w sferze dwustronnej czy formacie "16+1", ale również w ramach stosunków UE-Chiny. Podkreślił ponadto znaczenie współpracy między władzami lokalnymi obu krajów.

DEON.PL POLECA

Wiceminister Katarzyna Kacperczyk rozmawiała ponadto z ambasadorem UE w Pekinie Hansem Dietmarem Schweisgutem, z którym omówiła relacje UE z Chinami. Spotkała się także z Song Jingwu, wiceprzewodniczącym Chińskiego Ludowego Stowarzyszenia Przyjaźni z Zagranicą (CPAFFC), współorganizatorem polsko-chińskich forów regionalnych (trzecie z nich odbyło się pod koniec czerwca w Łodzi).

Format współpracy "16+1" powstał podczas szczytu Polska-Chiny-Europa Środkowo-Wschodnia w Warszawie w kwietniu 2012 r. Kolejne szczyty odbyły się kolejno w Bukareszcie w 2013 r., a w 2014 r. w Belgradzie. Udział Polski w inicjatywie jest wyrazem globalnego wymiaru polskiej polityki zagranicznej. W ramach współpracy "16+1" Warszawa jest siedzibą dwóch inicjatyw : Mechanizmu Agencji Promocji i Inwestycji 16+1 oraz Rady Biznesu 16+1.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Współpraca Polski z Chinami w ramach "16+1"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.