Wydano już 1,2 mln Kart Dużej Rodziny
Ok. 1,2 mln Polaków żyjących w rodzinach wielodzietnych ma Kartę Dużej Rodziny, dzięki której może korzystać ze zniżek w ok. 8 tys. placówek; do programu przystąpiło już 850 firm i instytucji - poinformował w czwartek minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny - wprowadzoną w czerwcu ubiegłego roku najpierw na mocy rządowego programu, a od początku tego roku na podstawie ustawy - honoruje ok. 850 firm i instytucji w całym kraju.
W czwartek do grona dotychczasowych partnerów dołączyły nowe podmioty z kilku sektorów: bankowego, ubezpieczeniowego i paliwowego oraz m.in. sieć sklepów z artykułami agd i rtv, operator telefonii komórkowej, producent produktów żywnościowych dla dzieci i dostawca energii. Do programu przystąpił także Teatr Powszechny w Warszawie, w siedzibie którego odbyła się uroczystość.
Karta, jak przypominał w czwartek minister pracy i polityki społecznej, opiera się na kilku filarach - rządowym, samorządowym i biznesowym. Wskazywał, że zaangażowanie partnerów biznesowych w akcję jest niezwykle istotne. "Do programu przystępują ci, którzy chcą pomagać rodzinom wielodzietnym; to elitarna grupa" - podkreślał Kosiniak-Kamysz.
Karta Dużej Rodziny przyznawana jest rodzinie, która utrzymuje przynajmniej trójkę dzieci. Dotyczy to także rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka. Rodzicom karta wydawana jest dożywotnio, dzieciom do ukończenia 18 lub 25 lat, jeśli się uczą. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności. Karta przyznawana jest bezpłatnie i bez względu na dochód.
Karta umożliwia zniżki przy zakupach, obniża także koszty rachunków za usługi telekomunikacyjne czy bankowe; pozwala na tańsze przejazdy pociągami i komunikacją publiczną w wybranych miejscowościach.
Skomentuj artykuł