Wyniki wyborów do władz regionalnych PO

Wyniki wyborów do władz regionalnych PO
Grzegorz Schetyna został wybrany na przewodniczącego dolnośląskich struktur partii (fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / ad

Szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna został ponownie wybrany na przewodniczącego dolnośląskich struktur partii. Wybory władz odbyły się w sobotę podczas zjazdu regionalnego tej partii w Legnicy.

Schetyna był jedynym kandydatem na to stanowisko. W zjeździe uczestniczyło 494 delegatów. Kandydaturę Schetyny poparło 437 osób. Przeciw głosowało 35 osób, a wstrzymało się 14.

W trakcie zjazdu szef klubu PO mówił, że ostatnie cztery lata dla partii w regionie były bardzo dobrym czasem. Podkreślał, że udało się zwiększyć liczbę radnych Platformy na różnych szczeblach samorządu. "Nigdy nie było tak jak w ostatnich czterech latach (...) nigdy tyle nie wygraliśmy. Trzeba szanować to, co się zbudowało i zrobić wszystko, aby tego nie utracić" - mówił Schetyna.

Poseł Tomasz Tomczykiewicz, dotychczasowy przewodniczący regionu śląskiego Platformy Obywatelskiej, ponownie został wybrany na szefa śląskich struktur partii. Podczas sobotniego zjazdu regionalnej PO w Katowicach Tomczykiewicz był jedynym kandydatem.

DEON.PL POLECA

Z 648 ważnych głosów Tomczykiewicz uzyskał poparcie 627 głosujących, 16 osób było przeciw, pięć wstrzymało się. Po wyborze lider partii w regionie, powiedział, że wierzy, iż kolejne cztery lata PO w woj. śląskim "będą równie skuteczne, wyniki polityczne równie dobre, a Platforma będzie się nadal rozwijała - przede wszystkim młodniała".

Posłanka Marzena Okła-Drewnowicz, pełniąca od połowy września funkcję komisarza świętokrzyskiej PO, została wybrana w sobotę na przewodniczącą zarządu wojewódzkiego. Była jedyną kandydatką; uzyskała 334 spośród 368 głosów.

Marzena Okła-Drewnowicz została wybrana w 2006 roku radną sejmiku świętokrzyskiego z listy PO. W wyborach parlamentarnych w 2007 r. jako kandydatka tej partii uzyskała mandat poselski. Jest socjologiem. Pracowała w rejonowym urzędzie pracy, następnie była zastępczynią dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej. Jest mężatką, ma dwoje dzieci.

Janusz Palikot zwyciężył w sobotę w wyborach na szefa regionu lubelskiego Platformy Obywatelskiej. Głosowało na niego 298 spośród 501 delegatów uczestniczących w zjeździe. Jego rywal Włodzimierz Karpiński otrzymał 190 głosów. Dwóch delegatów wstrzymało się od głosu, oddano 11 głosów nieważnych.

Poseł Sławomir Nowak został wybrany w sobotę nowym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej na Pomorzu. Był jedynym kandydatem na to stanowisko.

36-letniego Nowaka poparło 413 delegatów zjazdu regionalnej PO, przeciwko głosowało 32. Na funkcję przewodniczącego pomorskiej PO zgłosił Nowaka dotychczasowy lider partii, b. marszałek pomorski, eurodeputowany Jan Kozłowski.

Andrzej Halicki został szefem Platformy Obywatelskiej na Mazowszu. Zastąpił prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz, która była p.o. przewodniczącą regionu.

Na sobotnim regionalnym zjedzie PO w Warszawie Halicki uzyskał 669 głosów poparcia. 100 głosów uzyskał jego kontrkandydat Andrzej Rogoyski.

Halicki był dotychczas wiceszefem mazowieckiej Platformy. Przed głosowaniem apelował do działaczy PO, by działali na rzecz frekwencji w zbliżających się wyborach prezydenckich.

Andrzej Biernat został ponownie szefem PO w Łódzkiem. Był jedynym kandydatem ubiegającym się o to stanowisko podczas sobotniego zjazdu, który odbył się w Teatrze Wielkim w Łodzi.

W zjeździe uczestniczyło prawie 500 delegatów, wśród których byli m.in. ministrowie: infrastruktury Cezary Grabarczyk i sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski oraz b. minister sportu Mirosław Drzewiecki.

Przewodniczącego PO w Łódzkiem wybierano w głosowaniu tajnym. Oddano 489 głosów ważnych. Biernata poparło 463 delegatów, 26 było przeciwnych jego kandydaturze.

Poseł Damian Raczkowski został w sobotę nowym przewodniczącym podlaskich struktur PO. Zastąpi dotyczasowego przewodniczącego posła Roberta Tyszkiewicza.

Na Raczkowskiego delegaci oddali 158 głosów, Tyszkiewicz uzyskał 142 głosy.

Na ogłoszenie wyników głosowania delegaci czekali ponad dwie godziny. W kuluarach mówiono o tym, że jest kłopot z wynikami, gdyż w urnie do głosowania jest więcej kart go głosowania niż delegatow na zjeździe. Była mowa o tym, że zjazd może być przerwany.

Leszek Korzeniowski ponownie został szefem PO na Opolszczyźnie. Za jedynym kandydatem podczas zjazdu regionalnego było 174 delegatów Platformy, przeciw było 43, oddano też cztery głosy nieważne.

Komisja wydała 221 kart do głosowania.

Gawłowskiego poparło 344 delegatów. Jego konkurent, eurodeputowany ze Szczecina Sławomir Nitra, uzyskał 233 głosów. W głosowaniu podczas zjazdu regionalnego, który odbywa się w Wałczu, uczestniczyło 581 delegatów. Oddano 577 głosów ważnych, jeden z delegatów wstrzymał się, trzy głosy były nieważne.

Poseł Ireneusz Raś z Krakowa został wybrany w sobotę przewodniczącym PO w Małopolsce. Poparło go 406 delegatów na zjazd regionalny partii. Jego konkurentka eurodeputowana Róża Thun otrzymała 210 głosów.

Od ośmiu miesięcy Platformą Obywatelską w Małopolsce zarządzał komisarz Andrzej Wyrobiec. Po ogłoszeniu wyników Raś pogratulował konkurentce i powiedział, iż ma nadzieję, że przed PO jest teraz "nowa era wielkiej zgody i wielkiej pracy na rzecz dobrych wyników PO w tych wyborach". "Cieszę się, że porozumienie wygrało i niech tak w PO będzie stale" - mówił Raś.

Poseł Tomasz Lenz zwyciężył w sobotnich wyborach na stanowisko przewodniczącego Kujawsko-Pomorskiej Platformy Obywatelskiej. Jedynym konkurentem Lenza był poseł Paweł Olszewski.

"Reelekcja to dla mnie dowód na to, że moja poprzednia kadencja była dobrym czasem dla kujawsko-pomorskiej PO. Zaproponowany przeze mnie sposób funkcjonowania władz regionalnych zyskał wotum zaufania i postaram się, by tego kapitału nie zmarnować w kolejnych latach" - powiedział PAP Tomasz Lenz, po zakończeniu sobotniego zjazdu.

W wyborach parlamentarzysta uzyskał 246 głosów poparcia, a jego konkurent 195. Sobotnie obrady były w całości zamknięte dla mediów i publiczności.

Rafał Grupiński został nowym szefem PO w Wielkopolsce. Pokonał dotychczasowego przewodniczącego wielkopolskiej PO Waldego Dzikowskiego. Zjazd regionalny odbył się w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Przewodniczącego PO w Wielkopolsce wybierano w głosowaniu tajnym. Oddano 575 głosów ważnych. Grupińskiego poparło 333 delegatów jego rywala 242.

Za Rynasiewiczem, który był jedynym kandydatem głosowało 360 delegatów, przeciw było 11, siedmiu wstrzymało się od głosu.

Zdobył 307 głosów, podczas gdy jego konkurentka posłanka Beata Bublewicz 61 głosów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wyniki wyborów do władz regionalnych PO
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.