Wyrok dla policjanta, który pobił demonstranta

(fot. youtube.pl)
PAP / psd

Półtora roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata oraz ośmioletni zakaz wykonywania zawodu - orzekł we wtorek warszawski sąd rejonowy, skazując 27-letniego policjanta Karola C., który w Święto Niepodległości w 2011 roku pobił demonstranta.

Sąd uznał, że choć funkcjonariusz (obecnie zawieszony w obowiązkach służbowych) miał pełne podstawy do zatrzymania Daniela K., to jednak przekroczył on swoje uprawnienia i naruszył nietykalność cielesną mężczyzny. "Policjant nie jest jednoosobowym wymiarem sprawiedliwości" - powiedział sędzia Wojciech Łączewski.

W ustnym uzasadnieniu sądu wskazano, że interweniujący policjant, nie pokazał legitymacji służbowej ani nie podał podstawy zatrzymania. Ponadto mężczyzna w momencie zatrzymania zachowywał się spokojnie. "Oskarżony zaczął go bić z furią i agresją w sposób niekontrolowany, nie obezwładnił mężczyzny i użył ręcznego miotacza gazu, czyli środków przymusu bezpośredniego w sposób nieproporcjonalny" - powiedział sędzia.

DEON.PL POLECA

Przypomniał, że zgodnie z ustawą o policji funkcjonariusz ma prawo do zastosowania środków przymusu bezpośredniego po uprzednim wezwaniu do zachowania zgodnego z prawem. Środki te powinny być jednak adekwatne do zaistniałej sytuacji.

Sąd wskazał, że podczas zatrzymania poszkodowanego, inny, nieustalony dotąd policjant, założył mężczyźnie kajdanki z tyłu, czym także przekroczył swoje uprawnienia.

W ocenie sądu 11 listopada poszkodowany był jednak w grupie osób, których zachowanie wskazywało na to, że nie chciały obchodzić Święta Niepodległości. "Świadczą o tym przedmioty znalezione przy innej osobie. Miała ona przy sobie pałkę i ochraniacz na zęby. Poszkodowany był w grupie niekoniecznie zachowującej się pokojowo. Na ulicy odbywała się regularna bitwa z policją" - powiedział sędzia.

Wskazał, że wysoki stopień społecznej szkodliwości czynu oraz zawinienia oskarżonego nie pozwoliły na warunkowe umorzenie sprawy. Wnioskowały o to zarówno prokuratura jak i obrona.

W uzasadnieniu wyroku wskazano także na okoliczności łagodzące: policjant 11 listopada działał w stresie, po przedstawieniu zarzutów przyznał się do winy, przebieg jego służby był nienaganny i prowadził ustabilizowany tryb życia.

Oprócz kary więzienia w zawieszeniu sąd wymierzył funkcjonariuszowi także 8-letni zakaz wykonywania zawodu policjanta, ochroniarza lub detektywa.

Sędzia Łączewski poinformował też, że zawiadomi prokuraturę oraz komendanta stołecznego policji o przestępstwie polegającym na składaniu fałszywych zeznań przez funkcjonariuszy zeznających w tej sprawie.

Wyrok nie jest prawomocny. Nie wiadomo, czy prokuratura i skazany policjant będą się odwoływać.

Prokuratura oskarżała Karola C. o przekroczenie uprawnień i naruszenie nietykalności Daniela K., którego uderzał w głowę, kilka razy kopnął i użył gazu łzawiącego, kierując jego strumień na twarz pokrzywdzonego. Opublikowany niedługo później w internecie film przedstawiający to wydarzenie był jednym z dowodów w sprawie.

Prokurator Renata Banasiak wniosła o warunkowe umorzenie sprawy na okres trwającej rok próby oraz zasądzenie od oskarżonego 500 zł na cel społeczny. Z jednej strony - argumentowała prokurator - czyn oskarżonego był szczególnie naganny, bo Karol C. był policjantem na służbie, z drugiej - oskarżony działał w silnym stresie, w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia podczas zamieszek na ulicach Warszawy.

Również obrońca Karola C. Patrycja Herod wniosła o warunkowe umorzenie sprawy na rok. Podkreślała, że oskarżony był wzburzony, a 11 listopada 2011 r. demonstranci okazywali skrajną agresję wobec policjantów, m.in. rzucając w nich kostką brukową.

Z kolei adwokat Nina Tomicka, pełnomocniczka pokrzywdzonego Daniela K., który w sprawie ma status oskarżyciela posiłkowego i który przyjechał na Marsz Niepodległości w grupie kibiców Śląska Wrocław, kwestię kary pozostawiła do uznania sądu. Zwracała uwagę, że silny stres nie powinien być usprawiedliwieniem dla oskarżonego.

Prokuratura wszczęła kilkanaście śledztw dotyczących zajść 11 listopada 2011 r. Jedno z nich obejmowało wydarzenia na pl. Konstytucji na początku Marszu Niepodległości; postawiono w nim 36 zarzutów, dotyczących głównie czynnej napaści na funkcjonariuszy i naruszenia ich nietykalności. Pozostałe dotyczyły pojedynczych wydarzeń w trakcie marszu. Wszczęto też postępowanie w sprawie zdarzeń na Nowym Świecie, gdzie doszło do pobicia czterech osób, zniszczenia policyjnego miotacza gazu pieprzowego oraz znieważenia policjanta.

Po starciach z policją zatrzymano 210 osób. Lekko rannych zostało 40 policjantów. Do szpitali przewieziono 29 osób. Zniszczono 14 radiowozów; spalono dwa samochody TVN, uszkodzono wozy m.in. Polsatu i Polskiego Radia. Spośród zatrzymanych różnego rodzaju zarzuty usłyszało 176 osób. Kilka osób skazano w trybie przyspieszonym na trzy miesiące więzienia bez zawieszenia za naruszenie nietykalności cielesnej policjantów. Policja umorzyła sprawy 22 pseudokibiców, którzy atakowali policjantów. 13 innych oskarżono o czynną napaść na policjantów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wyrok dla policjanta, który pobił demonstranta
Komentarze (4)
M
Max
22 maja 2013, 00:52
Wyrok powinien być bez zawiasów. Agresja tego policjanta nie ma żadnego usprawiedliwienia. Facet powinien zostać karnie wydalony z policji, on nie umie panować na swoimi emocjami i jest zanadto agresywny. ...jazmig sedzia na deonie ... Ocena czynu policjanta przedstawiona przez @jazmiga jest w pełni zasadna. Policja nie jest po to by się jej bać, ale by zapewnić bezpieczeństwo obywatelom. Kopanie w głowę spokojnie zachowującego się człowieka nie może być normalnym zachowaniem policjanta. Tak zachowują się bandyci, a nie stróże prawa. Ten rozwścieczony pan nie powinien pracować w policji.
P
p
21 maja 2013, 22:07
Wyrok powinien być bez zawiasów. Agresja tego policjanta nie ma żadnego usprawiedliwienia. Facet powinien zostać karnie wydalony z policji, on nie umie panować na swoimi emocjami i jest zanadto agresywny. ...jazmig sedzia na deonie
jazmig jazmig
21 maja 2013, 18:38
Wyrok powinien być bez zawiasów. Agresja tego policjanta nie ma żadnego usprawiedliwienia. Facet powinien zostać karnie wydalony z policji, on nie umie panować na swoimi emocjami i jest zanadto agresywny.
R
Radujmysię
21 maja 2013, 18:01
"Policja umorzyła sprawy 22 pseudokibiców, którzy atakowali policjantów." - To ciekawa uwaga. Atakowali policjantów i ich sprawę policja umorzyła?! Albo atakowali albo nie i wtedy nie powinno się pisać, że atakowali. Atakowanie policjanta na służbie jest i powinno być karane.