"Wyrok TK ws. emerytur - satysfakcjonujący"

(fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów/flickr.com/CC)
PAP / psd

Za satysfakcjonujący uznał środowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wieku emerytalnego minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. "Dobrze, że to orzeczenie jest, bo rozwiewa wszelkie wątpliwości" - powiedział PAP.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że decyzja o podniesieniu wieku emerytalnego do 67 lat nie była łatwa ani dla rządu, ani dla parlamentu, ale "konieczna w obliczu zmian demograficznych".

"Tak jak zakładaliśmy, jak deklarowaliśmy - ustawa jest zgodna z konstytucją. Była stworzona po to, by zabezpieczyć emerytalnie kolejne pokolenie i nie obciążać ich nowymi podatkami" - przypomniał minister.

DEON.PL POLECA

Zaznaczył, że z punktu widzenia tych, którzy przygotowywali ustawę, wyrok TK można uznać za satysfakcjonujący. Jego zdaniem orzeczenie TK rozwiewa wszelkie wątpliwości, które pojawiały się w debacie parlamentarnej i społecznej.

Minister pozytywnie ocenił też fakt, że Trybunał zdecydował o pozostawieniu w systemie prawnym emerytur częściowych, wskazując jednocześnie, że mają być one poprawione. "Na pewno też cieszy decyzja odnośnie emerytur częściowych, bo ona pokazuje, że to był dobry kierunek" - powiedział.

Trybunał Konstytucyjny uznał w środę, że przepisy o podwyższeniu wieku emerytalnego do 67 lat są zgodne z konstytucją. Zmiany w ustawie o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Sejm uchwalił w maju 2012 r. Przed zmianami kobiety miało prawo do emerytury po osiągnięciu 60. roku życia, a mężczyźni - 65 lat. Od 2013 r. zgodnie z zaskarżoną ustawą wiek emerytalny wzrasta co kwartał o miesiąc - dla mężczyzn będzie wynosił 67 lat w 2020 r., a dla kobiet - w 2040 r.

Trybunał uznał, że niezgodny z konstytucją jest jedynie przepis dotyczący emerytur częściowych. Pozwala on przejść wcześniej na częściową, 50-proc. emeryturę; dla kobiet jest to wiek 62 lat, dla mężczyzn 65 lat. Emerytury częściowe pozostają w systemie prawnym, ale muszą być przez ustawodawcę poprawione; powinny być rozwiązaniem przejściowym, a nie stałym - orzekł Trybunał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Wyrok TK ws. emerytur - satysfakcjonujący"
Komentarze (4)
A
antyeltariusz
8 maja 2014, 09:07
Wyzdychajcie POlacy zgodnie z Konstytucją ?  Są ludzie grubo po 50 roku zycia bez pracy już teraz, aco dopiero później, jeśli dożyją ? Sędziowie żadnych zasad nie mają, a ustawa zasadnicza nie ma więc nic wspólnego z morlanością. Czy z emerytury częściowej ktoś wyżyje ? Nikt ludzi o zdanie nie pyta w tym kraju !!!   Studiowałem za własne pieniadze, pracowałem znacznie ponizej kwalifikacji, teraz zarabim mniej niż gdy byłem robotnikiem. Nie mogę nim być ,bo zdrowia nie mam ani głowy do prpstej roboty i gdzie mam szukac roboty, by dzieci nakarmić ? U biskpua ? Wybrałem załozenie rodziny i płacę za to nedzą !  Oby do gara nędzarzowi starczyło. Starym dzidom ustwionym aż za dużo,a młodym nędza. Tak Polske z cwanaiczkami urządzili,.  elity przykre.
ZE
zdrada elit
8 maja 2014, 08:54
TK to urząd Piłłata w rękach Sanhedrynu sejmu broniacego się przed  przekroczeniem progu 55 % PKB i tyle w temacie.  A tak właciwie to po co ludzim emerytury ?  Po co praca, socjal, leczenie ? Po co państwo ? Gdybym wiedział wchodząc na rynek pracy  co oni  zrobią z umową społczeną   to emerytury szukałbym od razu poza Polska pracując ofiarnie na budżet obcego kraju !!!
P4
Piotr 46+
8 maja 2014, 08:39
Czy nowe regulacje prawne w/s emerytur przewidują środki na budowę hospicjów, w których będziemy czekać na emeryturę? 
H
h
7 maja 2014, 22:39
Tytuł notki wprowadza czytelnika w błąd. Miejmy nadzieję, że nie naumyślnie. Wyrok jest satysfakcjonujący, ale PO.