Z korupcją powalczą po wyborach

PAP / drr

Jeszcze w maju planowano przedstawić zmodyfikowany projekt prawa antykorupcyjnego na ostatnich posiedzeniach Sejmu. Sprawę jednak odłożono na później - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

- Wycofaliśmy się z tego pośpiechu - mówi Julia Pitera, minister ds. walki z korupcją. - W nowej kadencji złożymy dwa projekty: ustawy lobbingowej i ustawy o niektórych sposobach unikania konfliktu interesów, która jest zmodyfikowaną wersją prawa antykorupcyjnego. Oba będą wywoływać emocje - dodaje.

Nowa ustawa antykorupcyjna będzie zakładała obowiązek składania informacji o zatrudnieniu członków rodziny przez funkcjonariuszy publicznych oraz - to nowość - przez "osoby wykonujące zadania publiczne". Po jej wejściu w życie, obowiązek składania oświadczeń miałoby ok. 750 tys. osób (obecnie ok. 420 tys.).

Oświadczenia majątkowe zostałyby także rozszerzone m.in. o takie informacje, jak ustrój majątkowy, wysokość dopłat do gospodarstwa rolnego lub działalności gospodarczej, zasiadanie w izbach gospodarczych czy spółkach sportowych.

DEON.PL POLECA

Zgodnie z projektem za składanie fałszywych oświadczeń majątkowych groziłoby do trzech lat więzienia, za niewpisanie do rejestru korzyści - kara grzywny do 10 tys. zł nakładana przez szefa CBA. Urzędnikowi za niezłożenie oświadczenia majątkowego groziłaby dyscyplinarka, osobom wybieranym w wyborach powszechnych - utrata mandatu.

Julia Pitera jest przekonana, że ustawy szybko wejdą pod głosowanie w nowym Sejmie, ponieważ obecne przepisy wymagają natychmiastowej zmiany. - Prawo musi być klarowne i precyzyjne, wtedy jest prawdziwą antyprzestępczą profilaktyką - podkreśla.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Z korupcją powalczą po wyborach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.