Zaczęła się zabawa sylwestrowa w Warszawie

Zaczęła się zabawa sylwestrowa w Warszawie
Warszawa, Nowy Rok 2014 (fot. PAP/Rafał Guz)
PAP / mh

"Wystrzałowy Narodowy" - pod tym hasłem rozpoczęła się o godz. 21. zabawa sylwestrowa na błoniach Stadionu Narodowego. Uczestnicy imprezy bawić się będą w rytm utworów m.in. T.Love i Big Cyc, a o północy mają zobaczyć największy w historii pokaz fajerwerków.

Impreza ma się zakończyć o godz. 1.30. 
Sylwestrowa zabawa pod gołym niebem po raz pierwszy odbędzie się w stolicy na prawym brzegu Wisły - na błoniach Stadionu Narodowego. Scenę ustawiono na tyłach Stadionu w pobliżu stacji kolejowej Warszawa-Stadion. Wejście na teren zabawy obstawione jest metalowymi barierkami, każdy z wchodzących jest kontrolowany. Zabronione jest wnoszenie niebezpiecznych przedmiotów. 
Do obsługi koncertu zapewniono 50 ton sprzętu nagłaśniającego, w tym 220 kolumn, 110 wzmacniaczy o mocy 12 kW każdy, a także 600 masztów oświetleniowych i ponad kilometr konstrukcji aluminiowych.
Pokaz sztucznych ogni - jak zapowiadają organizatorzy - ma być największym w historii. Wystrzały potrwają prawie kwadrans. W tym czasie odpalonych zostanie 2500 bomb pirotechnicznych kulowych i cylindrycznych. Szerokość efektów na niebie obejmie ok. 500 m.
Na scenie przy Stadionie wieczorem wystąpią: DJ Fafaq, Poparzeni Kawą Trzy, Afromental i John Newman, a po północy także T.Love i Big Cyc.
Jeszcze przed rozpoczęciem imprezy w zaimprowizowanym studiu telewizyjnym w namiocie obok sceny, każdy z uczestników zabawy mógł nagrać przed kamerą swoje życzenia noworoczne. W trakcie imprezy zostaną one wyświetlone na telebimach. 
Na terenie zabawy stoi też namiot gastronomiczny, w którym można przekąsić np. gorącą kiełbaskę lub bigos, napić się piwa lub rozgrzać gorącymi napojami.
Przed godz. 21 na terenie imprezy nie było jeszcze zbyt wielu osób, kropił deszcz. Wśród zgromadzonych były osoby w różnym wieku, nie tylko z Warszawy, ale także z innych miejscowości w Polsce oraz z zagranicy. Wśród zgromadzonych reporter PAP spotkał m.in. gości z Ukrainy, Chin, Wietnamu i Szwecji.
"Przyjechaliśmy na sylwestra do stolicy specjalnie ze Szwecji. Na trzy dni zarezerwowaliśmy hotel w Śródmieściu, bo co roku oglądaliśmy w telewizji transmisję z zabawy na placu Konstytucji i bardzo nam się podobało" - powiedziała PAP pani Jadwiga, która od ponad 30 lat mieszka w Szwecji. Dodała, że wraz z mężem i synem są bardzo rozczarowani, że tym razem sylwester odbywa się z dala od centrum na błoniach Stadionu Narodowego.
Z sylwestra w tym miejscu ucieszyła się natomiast rodzina pani Anny, mieszkanki Pragi, która przyszła na imprezę z dwiema córkami, w wieku czterech i pięciu lat. 
"Gdyby impreza była w Śródmieściu to byśmy nie pojechały. Tutaj zostaniemy tak długo jak wytrzymają dzieci" - powiedziała PAP pani Anna. 
Z cała rodziną przyjechał także na miejskiego sylwestra pan Robert z Nowego Dworu Mazowieckiego.
"Żeby nie siedzieć przed telewizorem, przyjechaliśmy tutaj" - powiedział PAP. 
Wszystkie sylwestry w stolicy spędza także pan Damian ze Skarżyska-Kamiennej. "Lubię Warszawę i bawię się na wszystkich plenerowych imprezach" - powiedział PAP pan Damian. 
Dodał, że pomysł sylwestra przy stadionie bardzo mu się podoba, wolałby jednak, żeby impreza odbywała się na płycie stadionu, bo byłoby cieplej. 
Zabawę przed Stadionem zabezpieczają dwa zespoły specjalistyczne ratownictwa medycznego i dwa zespoły podstawowe. Jest też punkt pomocy medycznej i patrole ratownicze.
Po prawej stronie sceny powstała strefa dla osób niepełnosprawnych, która może pomieścić ok. 20 osób z opiekunami. Organizator rekomenduje dojazd do tej strefy od strony Wybrzeża Szczecińskiego - ulicą Siwca.
Z kolei przy wejściu w pobliżu sceny - od strony al. Zielenieckiej - znajduje się strefa dla zagubionych dzieci, a przy wejściu od strony ul. Targowej - depozyt, w którym można przechować rzeczy, które nie są dopuszczone na terenie imprezy masowej (m.in. broń, parasolki z metalową końcówką, wyroby pirotechniczne i napoje, w tym alkoholowe, w opakowaniach szklanych, plastikowych i puszkach).
Miejska zabawa wiąże się z ograniczeniami w ruchu samochodów w okolicy Stadionu Narodowego. Od godz. 21 do godz. 3 wyłączony jest ruch tramwajowy w Al. Zielenieckiej. Tramwaje 7, 8 i 22 będą jeździć objazdami.
Na imprezę można dojechać autobusami specjalnej linii 280 (Metro Ratusz Arsenał - Dw. Wschodni Lubelska), które kursują od godz. 18 do 23.50 i tramwajami dodatkowej linii 77 (pl. Narutowicza - Wiatraczna), które jeżdżą w godz. 20-23.50. Dodatkowe kursy prowadzi też linia 509.
O godz. 23.20 zamknięty zostanie przystanek PKP Warszawa Stadion, a pociągi między Dworcem Wschodnim i Dworcem Zachodnim - do godz. 3 - będą jeździć przez Dworzec Centralny, z pominięciem przystanków: Ochota, Śródmieście, Powiśle i Stadion. O godz. 23.50 (na ok. pół godziny) zostanie wstrzymany ruch pociągów między Warszawą Centralną a Warszawą Wschodnią.
W godz. 23.30 - 3 zamknięte dla samochodów będą Al. Zieleniecka i most Poniatowskiego. Autobusy linii 102, 111, 117, 123, 138, 146, 147, 158, 166, 507, 509, 517, 521, N02, N22, N24 oraz N72 zostaną skierowane na trasy objazdowe, a tramwaje linii 7, 8, 9, 22, 24 i 77 będą dojeżdżały tylko do pętli na pl. Starynkiewicza.
Linia 280 ponownie będzie kursować od godz. 0.15 - na trasie al. Zieleniecka - Metro Ratusz Arsenał. Pojawią się też linie 902 (Wybrzeże Szczecińskie - Dw. Centralny) i 903 (al. Zieleniecka - Bródno-Podgrodzie) i dodatkowe kursy linii 509.
Metro będzie kursować co 15 minut przez całą noc. Całą noc będą jeździć również tramwaje 9, 23, 26 i 35 i autobusowy 507. Częściej będą jeździć niektóre linie nocne, a z dworca Warszawa Wschodnia pojadą się dodatkowe pociągi.
Jak informuje stołeczny ratusz, możliwe jest również zamknięcie alei i mostu Poniatowskiego - od ronda Waszyngtona do ronda de Gaulle’a - oraz Mostu Świętokrzyskiego, gdyby chciały się nimi przemieszczać duże grupy osób.
Organizatorem miejskiego sylwestra jest m.st. Warszawa wraz ze współorganizatorem Stołeczną Estradą oraz partnerem - Stadionem Narodowym. Impreza sylwestrowa będzie kosztować miasto 3 mln zł. W ubiegłych latach na imprezy na pl. Konstytucji miasto przeznaczało 3,2-3,5 mln zł, drugie tyle wykładała telewizja Polsat. Tym razem partnerem medialnym jest grupa Eurozet. 

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zaczęła się zabawa sylwestrowa w Warszawie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.