Zasłużeni dla polskiej nauki i kultury odznaczenii
Podczas wtorkowych uroczystości rocznicy Konstytucji 3 maja prezydent Bronisław Komorowski wręczył na Zamku Królewskim ordery i odznaczenia państwowe za wybitne zasługi dla polskiej nauki i kultury.
Odznaczeni zostali:
Zbigniew Radwański - w uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju współczesnej polskiej cywilistyki, za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i znaczący wkład do praktyki stanowienia i stosowania prawa oraz istotny udział w dostosowywaniu polskiego systemu prawnego do prawa Unii Europejskiej.
Julia Hartwig-Międzyrzecka - w uznaniu zasług dla niepodległości oraz przemian demokratycznych w Polsce, za zasługi dla kultury polskiej oraz osiągnięcia w pracy twórczej.
Franciszek Pieczka - za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej.
Wacław Szybalski - w uznaniu wybitnych osiągnięć w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie biotechnologii i genetyki, za działalność dydaktyczną.
Magdalena Fikus - za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i działalności dydaktycznej, za zasługi na rzecz popularyzacji i rozwoju nauki w Polsce.
Jerzy Stuhr - za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz działalności pedagogicznej.
Łukasz Turski - za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i działalności dydaktycznej, za zasługi na rzecz popularyzacji i rozwoju nauki w Polsce.
Jerzy Woy-Wojciechowski - za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie nauk medycznych, za osiągnięcia w działalności społecznej.
Zofia Gołubiew - za wybitne zasługi w działalności na rzecz ochrony zabytków Krakowa, za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju muzealnictwa oraz upowszechnianie dziedzictwa narodowego.
Jan Górski i Jan Kulpa - za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie nauk medycznych, za osiągnięcia w pracy dydaktycznej i działalności organizacyjnej.
Marian Reinfuss - za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie nauk medycznych, za osiągnięcia w pracy dydaktycznej i działalności organizacyjnej.
Gołda Tencer-Szurmiej - za wybitne zasługi w promowaniu i upowszechnianiu kultury żydowskiej, za osiągnięcia w pracy twórcze i artystycznej.
Marian Zembala - za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie nauk medycznych, za osiągnięcia w działalności organizacyjnej.
Pośmiertnie - Stanisław Płoski - za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w upowszechnianiu wiedzy o najnowszej historii Polski.
Krzysztof Krauze - za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej.
Elżbieta Starosławska - za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie nauk medycznych, za osiągnięcia w działalności organizacyjnej.
Izabela Prokopczuk-Runowska - za zasługi w popularyzowaniu historii znaków narodowych.
ppłk Juliusz Tym - za dokonany w czasie służby czyn przynoszący szczególną korzyść Wojskom Lądowym, a wykraczający poza zwykły obowiązek.
Skomentuj artykuł