Zebrała się Rada Dialogu Społecznego; będzie omawiać wzrost nakładów na zdrowie

Zebrała się Rada Dialogu Społecznego; będzie omawiać wzrost nakładów na zdrowie
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / kw

Zespół problemowy ds. usług publicznych Rady Dialogu Społecznego ma omówić we wtorek rozwiązania dot. zwiększania nakładów w ochronie zdrowia. W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie spotkali się m.in. przedstawiciele rządu i Porozumienia Rezydentów OZZL.

Początek posiedzenie zespołu zaplanowano na godz. 13. Z informacji przekazanej przez biuro Rady Dialogu Społecznego wynika, że w pierwszej części posiedzenia wiceprzewodnicząca RDS Henryka Bochniarz przekaże ustalenia z nadzwyczajnego posiedzenia strony społecznej Prezydium Rady z 19 października. Później nastąpi wyłączenie jawności posiedzenia. Bezpośrednio po posiedzeniu Zespołu planowany jest briefing prasowy.

Biuro RRDS podało, że w posiedzeniu weźmie udział oprócz Bochniarz, m.in. wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Wiesław Janczyk, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Michalkiewicz oraz zastępca Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. finansowych Maciej Miłkowski. W posiedzeniu udział mają wziąć również m.in. przedstawiciele Porozumienia Zawodów Medycznych, Porozumienia Rezydentów ZOL oraz Konwentu Marszałków Województw RP.

Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma zająć się regulacją, która przewiduje systematyczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. godnie z projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej w 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB; a rok później 4,84 proc. Nakłady na ten cel będą wzrastać także w kolejnych latach: w 2020 r. - 5,03 proc, w 2021 r. - 5,22 proc., w 2022 r. 5,41 proc., w 2023 r. - 5,6 proc., a w 2024 - 5,8 proc. Docelowy poziom finansowania, czyli 6 proc. PKB, miałby zostać osiągnięty w 2025 r.

DEON.PL POLECA

Protestujący lekarze-rezydenci poinformowali w poniedziałek o powołaniu zespołu ds. obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Projekt, przygotowany przez Porozumienie Zawodów Medycznych skupiające kilkanaście zawiązków zawodowych zakłada m.in. wzrost finansowania służby zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zebrała się Rada Dialogu Społecznego; będzie omawiać wzrost nakładów na zdrowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.