Zgoda Sejmu na mały ruch graniczny z Rosją

Zgoda Sejmu na mały ruch graniczny z Rosją
(fot. Andrein / Wikimedia Commons)
PAP / slo

Sejm uchwalił w piątek ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację przez prezydenta Bronisława Komorowskiego umowy o małym ruchu granicznym z Rosją. Ustawę poparło 289 posłów, 137 było przeciw, 11 wstrzymało się od głosu.

Umowę o małym ruchu granicznym między obwodem kaliningradzkim a częścią Pomorza oraz Warmii i Mazur podpisali w połowie grudnia w Moskwie szefowie dyplomacji Polski i Rosji Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow.

DEON.PL POLECA

Sejm odrzucił poprawkę zakładającą wydłużenia vacatio legis ustawy z 3 do 14 dni.

Stachańczyk, odpowiadając na pytanie Tadeusza Iwińskiego (SLD), powiedział też, że rząd chce, by umowa weszła w życie jak najszybciej.

Za ratyfikacją umowy o małym ruch granicznym opowiedział się też klub Ruchu Palikota. Zdaniem Wojciecha Penkalskiego umowa powinna mieć pozytywny wpływ na polską gospodarkę i rozwój regionalny.

Jarosław Górczyński (PSL) mówił natomiast, że umowa złagodzi obostrzenia strefy Schengen i pozwoli na wielokrotne przekraczanie granicy. Iwiński podkreślał zaś, że umowa o małym ruchu granicznym jest w interesie zarówno polskich obywateli, jak i mieszkańców obwodu kaliningradzkiego.

Po stronie polskiej umowa obejmuje część województwa pomorskiego: Gdynię, Gdańsk, Sopot oraz powiaty pucki, gdański, nowodworski i malborski, w województwie warmińsko-mazurskim: Elbląg i powiaty elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki oraz Olsztyn, jak również powiaty: olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski i olecki. Natomiast po stronie rosyjskiej strefą przygraniczną będzie cały obwód kaliningradzki.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zgoda Sejmu na mały ruch graniczny z Rosją
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.