Ziobro chce dyscyplinarki wobec prezesa TK

(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / psd

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował w środę, że wystąpi o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzeja Rzeplińskiego. Jego zdaniem prezes TK powinien zrzec się funkcji oraz urzędu sędziego.

W ocenie Ziobry wypowiedzi prof. Rzeplińskiego ujawniły jego stronniczość w sprawie ustawy o TK i jej nowelizacji, które mają być badane przez Trybunał 3 i 9 grudnia. W związku z tym w środę Ziobro skierował do prezesa TK pismo zatytułowane: "Sygnalizacja możliwości popełnienia deliktu dyscyplinarnego".

DEON.PL POLECA


"Błądzić jest rzeczą ludzką. Prezes sądu konstytucyjnego, sędzia Rzepliński, też ma prawo do błędów. Ale z błędów należy wyciągać wnioski. Tym wnioskiem najbardziej oczekiwanym, który mógłby tę sytuację naprawić, byłoby zrzeczenie się przez pana prezesa nie tylko funkcji, ale też zrzeczenie się urzędu sędziego - w imię i na dowód, że nie tyle osobiste racje, ale właśnie najwyższe standardy, które powinny charakteryzować procedowanie TK, są tak wiele warte, że warto poświęcić również osobiste przywileje związane z pełnieniem funkcji prezesa i sprawowania funkcji sędziego" - ocenił Ziobro.

Minister dodał, że "skoro na razie takiej refleksji póki co nie ma" i nie ma z urzędu wszczętego postępowania dyscyplinarnego "wobec jaskrawego naruszenia zasad etyki sędziowskiej i godności urzędu" przez prezesa TK, to zdecydował się zawnioskować o wszczęcie wobec niego postępowania dyscyplinarnego.

Ziobro zaznaczył, że mając na uwadze wysoką pozycję TK, jako organu stojącego na straży konstytucji, "z pewnym smutkiem, ale też i zatroskaniem poczuł się w obowiązku" złożyć taką sygnalizację. "Od sędziów - chyba w sposób naturalny - wszyscy oczekujemy najwyższych standardów moralnych, etycznych, które gwarantują ich niezawisłość, bezstronność, obiektywizm i pewien chłód, dystans i mądrość wypływającą z podejmowanych orzeczeń" - mówił minister.

"Mamy prawo oczekiwać, że sędzia przed wydaniem orzeczenia nie będzie chodził po mediach i wydawał wyrok, ujawniał swój pogląd" - podkreślił Ziobro.

Wiceminister Patryk Jaki podał cytat z wypowiedzi medialnej Rzeplińskiego, w której Rzepliński "przesądził", że wybór trzech (spośród pięciu sędziów wybranych za poprzedniej kadencji Sejmu, dotychczas niezaprzysiężonych przez prezydenta Andrzeja Dudę - PAP) zostało powołanych zgodnie z ustawą i z zachowaniem procedur demokratycznych.

Według Ziobry prof. Rzepliński w medialnych wypowiedział "de facto wydawał już wyrok, nie czekając na rozprawę", i odbyło sie to "wbrew przyjętym w cywilizowanych państwach standardom".

Ziobro przyznał, że sprawa "nie jest ściśle związana z pracami i planami resortu", którymi ponownie kieruje, "jest natomiast - dodał - ściśle związane ze stanem, standardami polskiego sądownictwa".

Ziobro oświadczył, że wystąpił o postępowanie dyscyplinarne Rzeplińskiego na zasadach ogólnych, ponieważ - w jego ocenie - każdy obywatel ma takie prawo. Pytany przez dziennikarzy o podstawę prawną swego wystąpienia do TK odparł, że "skoro ustawa o TK przewiduje tryb pociągnięcia do odpowiedzialności dyscyplinarnej, to znaczy, że każdy (...) ma prawo tego rodzaju wniosek skierować".

"Jako minister sprawiedliwości mam pewien dodatkowy tytuł, aby taki wniosek kierować wtedy, kiedy widzę, że dochodzi do zachowań naruszających godność urzędu sędziego, które podważają wiarygodność i zaufanie do tego sądu" - powiedział.

Minister dodał, że boleje nad tym, iż został zmuszony do takiego wystąpienia. "Sądziłem i miałem nadzieję, że sami koledzy sędziowie, dbając o wizerunek tak ważnego organu konstytucyjnego, o to wystąpią, ale skoro tej refleksji zabrakło, to staram się im pomóc - właśnie po to, aby bronić wiarygodności tego organu, który jest coraz bardziej narażony - niestety w tym wypadku zasadnie - na zarzuty upolitycznienia i stawania w tym sporze politycznym po stronie sprzyjającej Platformie" - powiedział.

Ustawa o TK stanowi, że jego sędzia odpowiada dyscyplinarnie przed Trybunałem "za naruszenie przepisów prawa, uchybienie godności urzędu sędziego Trybunału lub inne nieetyczne zachowanie mogące podważać zaufanie do jego bezstronności lub niezawisłości".

"Sędzia Trybunału odpowiada dyscyplinarnie także za swoje postępowanie przed objęciem stanowiska, jeżeli uchybił obowiązkowi piastowanego urzędu państwowego lub okazał się niegodny urzędu sędziego Trybunału" - czytamy w ustawie.

Karami dyscyplinarnymi są: upomnienie; nagana oraz złożenie sędziego z urzędu. W postępowaniu dyscyplinarnym w I instancji orzeka trzech sędziów TK, a w drugiej - pięciu. Sędziów do składów orzekających oraz rzecznika dyscyplinarnego TK ustala w drodze losowania prezes Trybunału. Ustawa nie reguluje tego, kto składa wnioski o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.

Pytany o negatywne reakcje środowisk prawniczych na działania obecnej większości sejmowej wobec TK, Ziobro odparł: "Mnie zastanawia, gdzie były te wszystkie szacowne gremia wtedy, kiedy Platforma Obywatelska dopuściła się niewątpliwie zamachu na polską konstytucję, wybierając niejako na zapas, których kadencja przypada na czas kolejnej kadencji parlamentu".

W piśmie do TK Ziobro zwrócił się o zrzeczenie się przez obecnego prezesa TK z funkcji, "aby postępowanie dyscyplinarne mogło być prowadzone bezstronnie i niezawiśle".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ziobro chce dyscyplinarki wobec prezesa TK
Komentarze (10)
D
demokracja.net
2 grudnia 2015, 19:49
polskie sądownictwo wyrasta wprost ze „stalinowskiego wymiaru sprawiedliwości”. Na kolejne aplikacje sędziowskie byli przyjmowani ludzie gotowi służyć tradycji eksterminacji ludzi prawych i uczciwych – stąd właśnie „wyroki”  dla przełożonych oraz zabójców Ks.  Popiełuszki   , Papały ,…
2 grudnia 2015, 18:31
Jeśli minister Ziobro ze swoimi pogróżkami pod adresem Trybunału Konstytucyjnego ma być tą "dobrą zmianą" o której piał z zachwytu prezydent Duda, to strach myśleć, jakie to następne "dobre zmiany" prezydent z PiSem nam szykują. 
WDR .
2 grudnia 2015, 17:03
Zerkam na obrady sejmu i z tego co widać PO chce być nową Samoobroną. Stawiam na to (daje 8/10), że zablokują mównicę jak Andrzej Lepper.
2 grudnia 2015, 18:50
O ile mnie pamięć nie myli to ktoś inny był w koalicji z Samoobroną! Co teraz wstyd? :)
WDR .
2 grudnia 2015, 22:24
Koalicja z Romanem Giertychem to powód do wstydu. Na szczęścię tę pałęczkę przejęło teraz PO. Albo, D.Tusk zrozumiał przy A.Merkel jak to jest być przystawką i mamy tu element współczucia.
2 grudnia 2015, 16:13
I pomyśleć że jeszcze parę miesięcy temu  byli durnie którzy śpiewali ,,ojczyznę wolną................"
AB
Aleksander Borowski
2 grudnia 2015, 15:37
Teraz(dzisiaj) rozprawa z trybunałem, póżniej ogranczenie wolności prasy i słowa, póżniej unieważnienie wyborów samorządowych(bedą"wybory",) nieco później rozprawa z opozycją...... .................... .na końcu problem dotknie każdego nas(;również i tych,którzy cieszą się teraz z konstytycyjnego zamachu) i wtedy nie będzie nikogo j niczego , co mogło by nas obronić. Niebawem Wszyscy potencjalni przeciwnicy Partii będą agentami Rosji,wrogami narodu ,nie prawdziwymi Polakami,komunistami bądz ich dziećmi,złodziejam,pedofilami, nieprawdziwimi katolikami i masonami.
2 grudnia 2015, 15:57
Tak to u nas jest obowiązuje zasada ,,nasza chataz kraja".Co tam że zawłaszcza się taką ważną komisję jak komisja d/s służb specjalnych , jak TK a co mnie to obchodzi? że wyrzucą przewodniczącego TK i dadzą swojego spolegliwego to przecież mnie nie dotyczy że skażą Tuska czy innych wrogów to przecież mnie nie dotyczy , problem zacznie się wtedy gdy rano zapukają do kogoś z moich bliskich czy do mnie samego !Wtedy jednak może być za późno !Lepiej więc dmuchać na zimne i nie udawać że nic się nie stało bo to tylko zachęta do podejmowania kolejnych corza to bezczelniejszych kroków.
KM
Katarzyna Michalska
2 grudnia 2015, 16:08
To już graniczy z paranoją, z formalnego jednak punktu widzenia nie ogranicza wolności słowa. A nie, za to też zaraz Cię odszukają i ześlą w jakieś mroczne kazamaty :)
AB
Aleksander Borowski
2 grudnia 2015, 20:49
To nie jest paranoja .PIS pracuje nad ustawa medialną(to słyszałem w Radiu Maryja ,wczoraj -rozmowa z działaczka tej partii,narzekała na istniejąće media- niepolskie,krytyczne do władz itp.,obiecała rozwiązać problem,  .),słyszałem o skróceniu kadencji samorządowców(przecież wódz stwierdził ,że były fałszowane),słyszałem o próbie utajnieniu  raportu komisji Millera z katastrofy smolenskiej.....i słyszałem szczere wyznanie sojusznika PIS o tym że "prawo nie jest świętością" .Proszę zapoznać się z historią III Rzeszy.