Ziółkowski dostanie złoty medal MŚ z 2005 roku?
IAAF podała nazwiska sześciu lekkoatletów, w przypadku których ponowne przebadanie próbek z mistrzostw świata w 2005 roku wykazało doping. Wśród nich znaleźli się dwaj Białorusini, którzy w Helsinkach wyprzedzili trzeciego wówczas Szymona Ziółkowskiego.
W konkursie rzutu młotem osiem lat temu Iwan Tichon i Wadim Diewiatowski zajęli dwie czołowe lokaty. Brązowy medal przypadł Polakowi, który ma teraz szansę na tytuł mistrzowski.
W informacji opublikowanej w piątek przez światową federację znalazło się sześć nazwisk lekkoatletów z Białorusi i Rosji, którzy zostali przyłapani na stosowaniu niedozwolonych środków.
Obaj Białorusini stanęli także na podium igrzysk w Pekinie. Wówczas srebro wywalczył Diewiatowski, a brąz Tichon. Już wtedy za stosowanie niedozwolonych środków zostali pozbawieni olimpijskich krążków przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl), ale ich apelację pozytywnie rozpatrzył Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS).
W grudniu ubiegłego roku Tichonowi odebrano z tego samego powodu srebrny medal igrzysk w Atenach w 2004 roku.
W gronie białoruskich lekkoatletów wymienionych przez IAAF są także kulomiotka Nadieżda Ostapczuk, która z powodu wykrycia dopingu straciła już wcześniej złoty medal z Londynu oraz startujący w tej samej konkurencji mistrz świata z 2003 roku i brązowy medalista olimpijski z Pekinu Andrej Michniewicz.
Powtórne badanie potwierdziło także stosowanie niedozwolonych substancji przez Rosjanki Tatianę Kotową - drugą w Helsinkach w skoku w dal i najlepszą w rzucie młotem Olgę Kuzienkową. W tym ostatnim konkursie na siódmej pozycji uplasowała się Kamila Skolimowska.
Sprawa będzie przedmiotem dalszych procedur ze strony IAAF. Po ich zakończeniu okaże się, czy Ziółkowski wymieni brązowy medal na złoty.
Ponowne analizy wprowadzono w 2008 roku po igrzyskach w Pekinie. Dzięki temu, po usprawnieniu testów czy też wykryciu nowej niedozwolonej substancji, można przyłapać sportowca na stosowaniu bardziej wyszukanej formy dopingu. Na ewentualne odebranie medali MKOl ma osiem lat od zakończenia igrzysk. Po upływie tego terminu próbki są niszczone.
Skomentuj artykuł