Zmarła Wisława Szymborska, poetka, noblistka

Zobacz galerię
Noblistka, poetka Wisława Szymborska. Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 roku (fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / psd

W środę wieczorem zmarła jedna z najbardziej cenionych poetek, laureatka literackiej Nagrody Nobla z 1996 roku Wisława Szymborska - poinformował PAP w środę asystent noblistki Michał Rusinek.

- Umarła spokojnie, we śnie - powiedział PAP Rusinek.

 

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku, nie jest jednak pewne gdzie. W metryce poetki wymieniono Bnin, przekazy rodzinne głoszą jednak, że urodziła się w Kórniku. Obie te wielkopolskie miejscowości utrzymują, że to właśnie z nich wywodzi się jedna z największych polskich poetek. Z Wielkopolski rodzina Szymborskich przeniosła się do Krakowa, gdzie Wisława chodziła do szkoły powszechnej, a także do Gimnazjum Sióstr Urszulanek. W czasie okupacji, w 1941 roku zdała maturę na tajnych kompletach. Po wojnie rozpoczęła studia polonistyczne, a rok później socjologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale rzuciła je dla pracy zarobkowej w redakcjach czasopism kulturalnych.

Od 1953 r. do 1968 r. Szymborska była kierownikiem działu poezji w krakowskim "Życiu Literackim". Prowadziła też na zmianę z Włodzimierzem Maciągiem rubrykę "Poczta Literacka", z której wybór dokonany przez Teresę Walas ukazał się w roku 2000 (WL, Kraków). Także w "Życiu Literackim" Szymborska zaczęła publikować cykl felietonów "Lektury nadobowiązkowe", który ogłaszała tam od roku 1967 do 1981, potem ukazywały się one w "Piśmie", "Odrze" a od 1993 w "Gazecie Wyborczej".

Jako poetka Szymborska zadebiutowała w marcu roku 1945 wierszem "Szukam słowa", opublikowanym w dodatku pt. "Walka" (nr 3) do "Dziennika Polskiego". Pierwszy opublikowany tomik to "Dlatego żyjemy" (1952). Wydane w czasach apogeum stalinizmu wiersze noszą piętno swej epoki, podobnie jak te pochodzące z kolejnego tomiku pt. "Pytania zadawane sobie" (1954). Po latach Szymborska będzie się tłumaczyć z akcentów socrealistycznych w swoich wczesnych wierszach mówiąc, że w tamtym okresie sympatyzowała z ustrojem bo "kochała ludzkość w całości, by po latach docenić wartość kochania poszczególnych jednostek".

W pewnym sensie dopiero popaździernikowy, wydany w roku 1957 roku tom "Wołanie do Yeti" stał się właściwym debiutem poetki, w którym widoczne są już charakterystyczne cechy jej poetyki - aforystyczność i stosowanie paradoksu jako podstawowej figury retorycznej. Kolejne tomy jej wierszy to: "Sól" (1962), "Sto pociech" (1967), "Wszelki wypadek" (1972), "Wielka liczba" (1976), "Ludzie na moście" (1986), "Koniec i początek" (1993), "Chwila" (2002), "Dwukropek" (2005) i "Tutaj" (2008).

Wiersze Szymborskiej mają często formę dialogu, rozmowy, w trakcie której ujawniają się nowe myśli i refleksje. Stwarza to uczucie naturalności przepływu myśli i bezpośredniości kontaktu z odbiorcą. Czytelnik czuje się równouprawnionym rozmówcą, bowiem do niego właśnie adresowany jest wiersz.

  

Szymborska opublikowała zaledwie około 350 wierszy. - Wynika z tego, że pisze ona (z przeznaczeniem do publikacji) około 4-5 utworów rocznie. Mówi to, co najważniejsze i konieczne - pisał o poetce Stanisław Balbus. Ona sama zaś zapytana kiedyś, dlaczego tak mało publikuje wierszy, odpowiedziała: "Mam w domu kosz".

W uzasadnieniu werdyktu przyznającego Szymborskiej literacką Nagrodę Nobla w 1996 roku członkowie Szwedzkiej Akademii napisali, że nagrodę przyznano "za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości". Poetka, osoba słynąca ze skromności i niechęci do udzielania wywiadów, zaskoczona i oszołomiona wiadomością o przyznaniu jej Nobla, powiedziała dziennikarzom, że najbardziej obawia się tego, że teraz będzie musiała być osobą publiczną. "Jestem kameralna i... mam nadzieję, że mi się w głowie nie przewróci" - dodała.

Czesław Miłosz po przyznaniu Szymborskiej Nagrody Nobla pisał w "Tygodniku Powszechnym": "Dla mnie Szymborska jest przede wszystkim poetką świadomości. To znaczy, że przemawia do nas, równocześnie z nią żyjących, jako ktoś z nas, chowając swoje prywatne sprawy dla siebie, poruszając się w pewnej od nas odległości, ale zarazem odwołując się do tego, co każdy zna z własnego życia". Miłosz podkreślił, że jej wiersze "badają prywatne sytuacje, ale uogólnione, żeby mogła obywać się bez wyznań".

"Wisława Szymborska jest poetką filozoficzną, tak jak poetami filozoficznymi byli np. Leśmian i Valery" - pisał Michał Głowiński. "To właśnie Paul Valery powiedział, że w poezji wielkie idee i wielkie problemy powinny istnieć tak, jak witaminy w jabłkach. Spożywa się je dla smaku czy przyjemności, a witaminy organizm przyswaja przy okazji. I tak właśnie dzieje się w liryce Wisławy Szymborskiej, jest ona wręcz wyjątkowo zasobna w te intelektualne witaminy" - ocenia Głowiński.

Prywatnie Szymborska lubiła przebywać z ludźmi, którzy tak jak ona potrafią oddać się literackiej zabawie. Podczas podróży pisała swoje słynne limeryki, robiła wyklejanki, robione z fragmentów starych ilustracji, naklejanych na kartki, które potem wysyła do przyjaciół i znajomych. W roku 2003 część tej prywatnej twórczości ukazała się w książce "Rymowanki dla dużych dzieci" (a5).

- Była mistrzynią słowa prostego i głębokiego. Dawała nadzieję, że język jednak nadaje się do jakiegoś opisu rzeczywistości. Widzimy często słabość języka nauki, języka potocznego, ale poezja czasem potrafi dotknąć takich istotnych spraw, które nie dają się opisać po prostu, ale dają możliwość pomyślenia, że świat jest skomplikowany. I to jest piękne.

Jednocześnie była osobą, która dawała pewien rodzaj radości. Była postrzegana, jak się zdaje, jako osoba radosna. Wszystko, co jest dziwne w świecie, nieoczekiwane, potrafiła pokazać jako coś, co może dostarczyć, jeśli nie szczęście, to w każdym razie jego jakieś namiastki. A to wszystko za sprawą języka który, jak się okazywało, był zrozumiały dla wszystkich i w moim przekonaniu - przetłumaczalny.

Jej poezja była przetłumaczalna i często była tłumaczona. Sam pamiętam takie doświadczenie z tłumaczenia na szwedzki, Szymborskiej właśnie. W każdym języku, jak sądzę, można było zrozumieć, że ten świat jest skomplikowanie piękny czy też pięknie skomplikowany. I że możemy go dotknąć, choćby niekoniecznie racjonalnie, tylko emocjonalnie. Trochę więcej rozumiemy z tego świata, dzięki niej.

Opublikowała bodaj mniej niż pięćset wierszy: wydaje się, że ta pewna lapidarność była wynikiem jej pracy. To, że nie zasypywała nas swoimi wierszami, możemy uważać za coś w rodzaju szkody i straty - zawsze lepiej jest, jeżeli dobrych, pięknych rzeczy jest więcej. Ale może dzięki temu, ta forma jest tak doskonała.

Małgorzata Nycz: odeszła wspaniała poetka i dzielny człowiek

 

Redaktor naczelna Wydawnictwa Literackiego Małgorzata Nycz o zmarłej w środę poetce i noblistce Wisławie Szymborskiej:

- Zmarła wielka poetka, bardzo, bardzo wielki człowiek, osoba o wyjątkowych cechach. Skupiała wokół siebie całe środowisko; znałam ją kilkadziesiąt lat, ale nigdy nie słyszałam z jej ust jakichś rzeczy złośliwych czy małostkowych pod czyimkolwiek adresem.

Jeśli chodzi o wielkość jej te lentu - poza tym, że w sposób oczywisty zostało to docenione przez Nagrodę Nobla - to była rzeczywiście czytana. Mimo że jej poezja, jak można powiedzieć w pośpiechu - była wielopiętrowa, to czytało ją bardzo wielu czytelników. Na różnych piętrach odnajdywali tam bardzo wiele mądrych rzeczy dla siebie, tłumaczących i wyjaśniających im bardzo skomplikowany świat. Umiała to robić w sposób nienachalny, nieoczywisty.

To jest wielka strata nie tylko dla kultury, dla poezji, ale po prostu odeszła bardzo mądra, niezależna, dzielna - w sensie samodzielności myślenia - kobieta, pisarka. To jest niewyobrażalna strata.

Prof. Aleksander Fiut: Szymborska zamieniała rzeczywistość w magię  

Prof. Aleksander Fiut, kierownik Katedry Historii Literatury Polskiej XX wieku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego o zmarłej poetce i noblistce Wisławie Szymborskiej:

- Nie mogę powiedzieć, że byłem jej przyjacielem. Myślę, że to byłby dla mnie zbyt wielki zaszczyt. Darzyła mnie wielką życzliwością, na którą nie zasługiwałem. Była osobą po prostu niezwykłą. Zamieniała rzeczywistość w magię, nawet taką codzienną rzeczywistość. Swoją poezją też tą rzeczywistość zamieniała w magię.

Chwin o Szymborskiej: zgasło wielkie światło polskiej poezji  

Pisarz i krytyk literacki Stefan Chwin o zmarłej w środę poetce i noblistce Wisławie Szymborskiej:

- To dla mnie o tyle poruszająca wiadomość, że właśnie dzisiaj na uniwersytecie czytałem jej wiersze i kiedy wróciłem, doszła do mnie ta wiadomość, więc tak się to jakoś dziwnie ułożyło, że coś mnie pociągnęło w stronę jej poezji.

Myśmy się poznali na spotkaniu w Instytucie Polskim w Londynie. To było spotkanie ze Stanisławem Barańczakiem i tam była też pani Wisława Szymborska. I rozpoczęliśmy rozmowę, wsiedliśmy razem do windy, ja i moja żona Krystyna Lars, ruszyliśmy w górę. I tak się złożyło, że winda zatrzymała się między piętrami. I byliśmy tylko my i Wisława Szymborska. I przeprowadziliśmy w związku z tym z nią wywiad o jej obecności w Londynie i o jej twórczości, o tym, o czym zamierza jeszcze pisać.

To był zresztą taki wywiad, który wtedy, pod wpływem spotkania w Barańczakiem, miał charakter takiej rozmowy o relacji między poezją a polityką. I to była rozmowa, w której ja wyczułem pewien dystans Wisławy Szymborskiej wobec tego tematu. Nie chciała o tym mówić szczegółowo, chociaż dosyć swobodnie powracała do tego swojego początkowego okresu, myślę tutaj o latach 50., kiedy wydała dwa tomy. To były książki socrealistyczne.

I ona o tym mówiła bez żadnych zahamowań, przedstawiając siebie jako osobę, która po prostu w jakimś momencie uwierzyła w ideologię tamtego czasu. I przedstawiała siebie raczej jako osobę, która w jakimś momencie z tego wyszła. I właśnie w 1956 roku i później ten moment był dla niej bardzo istotny. To wtajemniczenie najpierw w tę ideologię, a potem z niej wyjście.

To co w niej było najciekawsze, to było takie połączenie obserwacji życia codziennego z bardzo głęboką refleksją o egzystencji człowieka. Jako jednostki, ale także jako gatunku. W moim przekonaniu w całej poezji polskiej wyjątkowe. Miała wspaniałe wyczucie dla takich realiów codzienności, które potrafiła obejrzeć z perspektywy najbardziej podstawowych pytań życia.

Zgasło wielkie światło polskiej poezji. Jest to strata, która na pewno będzie miała daleko idące konsekwencje. Jak znika poeta tak wybitny, to potem też cała literatura się zmienia.

Pieszczachowicz: Szymborska żyła całą sobą i pisała całą sobą  

Jan Pieszczachowicz, krytyk literacki i przyjaciel Wisławy Szymborskiej, o zmarłej poetce:

"Znałem ją kilkadziesiąt lat, dostatecznie długo, żeby mniemać, że znałem ją dobrze, mam ją prawo traktować, jako przyjaciółkę. Dla mnie to nie jest śmierć wielkiej poetki, ale przyjaciółki.

Myśmy wiedzieli już od jakiegoś czasu, że ona odchodzi, po operacji, to był niestety tętniak. Jak już wróciła do domu (…), ona już leżała. Ja ją znałem zawsze, jako osobę po pierwsze niesłychanie aktywną, a po drugie, jak na osobę, która traktowała życie z dystansem, niesłychanie optymistyczną.

Ona żyła całą sobą i pisała całą sobą. Jej nie zależało na tym, żeby napisać multum wierszy. Jej twórczość zamyka się w około 350 wierszach, to jak na całe życie poetki ilościowo nie jest dużo, ale to polegało na tym, że każdy jej wiersz rodził się długo.

Ona mi kiedyś pokazała szufladę, a w tej szufladzie kłębiło się kilkadziesiąt przeważnie zmiętych kartek. Ja mówię: "Co to jest?" a ona odpowiada: "To jest nowy wiersz, który nie wiadomo, czy będzie wierszem". Tam było po po prostu kilkadziesiąt wersji tego samego wiersza.

Była perfekcjonistką, ceniła niesłychanie słowo i je szanowała. Nie pasowała do dzisiejszej przeciętnej twórczości poetyckiej, w której słowem się szasta. Dla niej każde słowo to był istotny element jej świata poetyckiego i nie tylko poetyckiego.

Była osobą o ogromnym poczuciu humoru, to jej poczucie humoru powodowało, że z nią się dobrze przestawało, z nią się dobrze rozmawiało, bo ona miała ogromny dystans do siebie.

Największą miłością jej życia był Kornel Filipowicz, który poprzedził ją o przeszło 20 lat. Jej oddanie temu mężczyźnie życia było absolutnie nieprawdopodobne. Jak dostała nagrodę Nobla, to powiedziała mi, że to on powinien dostać Nobla za prozę.

Ona zostanie. Myślę, że ma ogromne szanse, żeby trwać długo, właśnie dlatego, że jej wiersze są takie ważkie, że w sposób poetycki poruszają najważniejsze problemy życia, filozofii życia. Mój żal polega na tym, że ją po prostu bardzo lubiłem".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zmarła Wisława Szymborska, poetka, noblistka
Komentarze (20)
:
:-((
5 lutego 2012, 13:37
Zmarnowane życie:-((
M
mjr
3 lutego 2012, 08:13
Dziękujemy Pani Wisławo, szkoda że już Pani dla nas nic nie napisze, choć może świat stanie się teraz bardziej poetycki, bo Pani będąc bliżej Boga teraz może mu conieco podpowie ;) Bliżej Boga?!?!?! tylko dlaczego pogrzeb będzie bezbożny?
C
Człowiek
3 lutego 2012, 07:18
Dziwne jednak jest to, że zgłębiając rzeczywistość, jej problemy... nie doszła do Boga... O religii pisała.... a w testamencie jest zapis, że życzy sobie pogrzebu świeckiego... Czy naprawdę może być dla nas autorytetem a jej słowa wyrocznią o życiu....???
I
Iwona
2 lutego 2012, 11:46
Uwielbiam jej poezje, jej wiersze, niesamowicie głębokie, pobudzające do refleksji, pokazujące świat z innej, prawdziwszej perpektywy. Dzięki tej poezji choć umarła, to jest z nami. Wieczny odpoczynej racz jej dać Panie a światłość wiekuista niechaj jej świeci w pokoju.
D
Druss
2 lutego 2012, 01:06
Od ludzi obdarowanych przez Boga talentem wymaga się więcej niż od innych.  Ta pani.. nie sprostała... "jako człowiek" "o zmarłych tylko dobrze ..." - BŁĄD !!!!!!!!!!! Zasada ta dotyczy WYŁĄCZNIE osób PRYWATNYCH !!! Osoby, które mają czelność stać się nachalnie promowanymi publicznie wzorcami - muszą godzić się na to, że za życia i po śmierci ludzie będą mieli prawo surowo ich oceniać ... A przyczyna jest prosta - otóż ich życiorysy mogą stać się ważną wskazówką dla kolejnych pokoleń. Nie wolno nam pozwolić, aby draństwa były promowane wśród młodzieży - to nasz ŚWIĘTY OBOWIĄZEK !!! http://aleksanderszumanski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=195&Itemid=1
.
.
2 lutego 2012, 00:34
W rzeczonej dzisiejszej audycji w Trójce (na żywo) pan Andrzej Franaszek z "TP" mówił o wierszu Szymborskiej "Mapa", który dopiero co dotarł do nich i będzie opublikowany. Oto fragment tego wiersza: (...) Lubię mapy bo kłamią, bo nie dają dostępu napastliwej prawdzie, bo wielkodusznie z poczuciem humoru rozpościerają mi na stole świat nie z tego świata.
WS
Wisława Szymborska
1 lutego 2012, 23:59
 LENIN Że w bój poprowadził krzywdzonych, że trwałość zwycięstwu nadał, dla nadchodzących epok stawiając mocny fundament - grób, w którym leży ten nowego człowieczeństwa Adam, wieńczony będzie kwiatami z nieznanych dziś jeszcze planet. (...) Jaki rozkaz przekazuje nam na sztandarach rewolucji profil czwarty? - Pod sztandarem rewolucji wzmacniać warty! Wzmocnić warty u wszystkich bram! Oto Partia - ludzkości wzrok. Oto Partia: siła ludów i sumienie. Nic nie pójdzie z jego życia w zapomnienie. Jego Partia rozgarnia mrok. Niewzruszony drukarski znak drżenia ręki mej piszącej nie przekaże, nie wykrzywi go ból, łza nie zmaże. A to słusznie. A to nawet lepiej tak.
ZA
z audycji w Trójce
1 lutego 2012, 23:48
W rzeczonej dzisiejszej audycji w Trójce (na żywo)  pan Andrzej Franaszek z "TP"  mówił o wierszu Szymborskiej  "Mapa", który dopiero co  dotarł do nich i będzie opublikowany. Oto fragment tego wiersza:  (...) Lubię mapy bo kłamią, bo nie dają dostępu napastliwej prawdzie, bo wielkodusznie z poczuciem humoru rozpościerają mi na stole świat nie z tego świata.    
ZP
z pamięci
1 lutego 2012, 23:30
bez tej miłości można żyć mieć serce suche jak orzeszek ... niech odpoczywa w pokoju
ZA
z audycji po śmierci Nobliski
1 lutego 2012, 23:16
Cytat:  << - Nie rozpieszcza nas nasza noblistka swoją twórczością. "Dwukropek" i "Tutaj" to bardzo niegrube tomiki. - Jej poezja długo dojrzewa, długo też leżakuje. Ot, taki gatunek. Ale ma już podobno gotowe trzy nowe wiersze. Śmieje się, że następny tomik będzie miał tytuł "Wystarczy". >> Dzisiaj w radiowej Trójce  prowadzona były na żywo telefoniczne rozmowy dotycząca zmarłej  Wisławy Szymborskiej między innymi z  Anders'em Bodegard'em, tłumacz  jej poezji.  Mówił, że widział ją ostatni raz w październiku w Zakopanym, gdzie kończyła pisać (nie wiedział, czy skończyła) ostatni tomik wierszy, jak mówiła pt.:  "Wystarczy"  Była mistrzynią od ciepłej ironii  powiedział tłumacz jej poezji na język szwecki.  Mówił też, że w Szwecji często czyta się jej wiersze na pogrzebach..  (Tam taki zwyczaj, czytania wierszy na pogrzebach i właśnie jej wiersze wybierają)
N
nick
1 lutego 2012, 23:07
 nie popełniają błędów ci, którzy nic nie robią - gorzej, gdy błędów nie naprawiają, więc ciszej nad tą trumną
L
Lajkonik
1 lutego 2012, 23:06
 http://www.naszawitryna.pl/jedwabne_886.html
P
poljot
1 lutego 2012, 23:05
Umarła we śnie? RIP. "Śmierć kiedy śpisz przychodzi... Śmierć tylko taka. Bólu więcej miałeś trzymając różę w ręce i większe czułeś przerażenie widząc, że płatek spadł na ziemię". Obmyślam świat
Wojciech Żmudziński SJ
1 lutego 2012, 22:35
Przed talentem chylę czoło. Najlepsze wiersze i czysta poezja jest jednak tam, dokąd udałaś się. Spotkamy się w Dniu Zmartwychwstania. Do zobaczenia.
P
poetessa
1 lutego 2012, 22:17
Dziękujemy Pani Wisławo, szkoda że już Pani dla nas nic nie napisze, choć może świat stanie się teraz bardziej poetycki, bo Pani będąc bliżej Boga teraz może mu conieco podpowie ;)
B
Bartolo
1 lutego 2012, 22:09
Pośmiertnie Dziękuję Pani za wszysko co wniosła Pani do mojego świata. Szczęśliwej podróży ... * .... Dozobaczenia Pani Wisławo. Pokój Twej Duszy
K
kpj
1 lutego 2012, 22:04
Kochany Deonie! Jako stary komunista najbardziej cenię sobie jej natchnione strofy poezji: "Partia. Należeć do niej. Z nią działać. Z nią marzyć. Z nią w planach nieulękłych. Z nią w trosce bezsennej. Wierz mi to najpiękniejsze co się może zdarzyć"
&
<jerzy>
1 lutego 2012, 21:57
Recytowałem jej wiersze, nieświadom że - wcześniej - wychwalała stalina , lecz któż  z nas nie popełnia błędów.                                                     R.I.P. 
1 lutego 2012, 21:22
Dzięki za wszystko ,Cześć Twojej pamięci i niech Pan Bóg okaże Ci swoją miłość 
S
sosnal
1 lutego 2012, 21:14
 Pani Wiesławo ..... ucałowania, dzięki i do zobaczenia.....