"Z okazji nadchodzącego stulecia polskiej niepodległości (...) mógłbym opowiedzieć wam całą historię naszej walki o niepodległość. Ale skupmy się raczej na charakterystycznych innowacjach, dzięki którym przyczyniliśmy się do światowego postępu" - mówi dyplomata we wstępie do prezentacji, której towarzyszy jazzujący podkład muzyczny.
Jako pierwszy z tych wynalazków Magierowski wymienia spinacz do papieru. "Tak, to my wynaleźliśmy spinacz do papieru - ten, którego nigdy nie możecie znaleźć, gdy naprawdę go potrzebujesz. Spróbuj wymienić kartę SIM w swoim iPhonie bez prawdziwego polskiego spinacza" - żartuje ambasador.
Oscara z tego nie wykręcimy, ale było dużo zabawy i śmiechu na planie :-) Postanowiliśmy pokazać naszą historię od nieco innej strony. Wszystkiego najlepszego, Polsko! https://t.co/SfCDGU08Uo
— Marek Magierowski (@mmagierowski) 9 listopada 2018
Drugi przykład wynalazku Polaka to wycieraczki samochodowe. "Wielu naszych izraelskich przyjaciół może nie być zaznajomionych z tym specyficznym ustrojstwem, ale uwierzcie mi, w Europie jest ono dość powszechnie używane. Niestety" - wyjaśnia Magierowski.
Ambasador wśród polskich wynalazków wymienia także wykrywacz min, "niezbędne narzędzie dyplomaty".
"Wymyśliliśmy także najbardziej ekstrawaganckie męskie fryzury w historii ludzkości" - informuje polski dyplomata, pokazując portrety dawnego reprezentanta polskiej drużyny piłkarskiej Jana Tomaszewskiego, kompozytora i pianisty Fryderyka Chopina, polskiego polityka i pianisty Ignacego Jana Paderewskiego, który w 1919 roku pełnił funkcje premiera i ministra spraw zagranicznych, oraz Dawida Ben Guriona - jednego z założycieli państwa Izrael i pierwszego premiera tego kraju, który urodził się w Płońsku.
W promującym Polskę filmiku Magierowski mówi również o polskim skoczku narciarskim Kamilu Stochu i podkreśla, że w tej dyscyplinie sportu "Polska naprawdę jest światową potęgą".
Na koniec filmiku, pokazując logo Solidarności, jako zasługę Polaków ambasador Magierowski wymienia fakt, że "wymyślili sposób na pozbycie się groźnego reżimu".
Poniżej możecie obejrzeć całe nagranie:
Skomentuj artykuł