W czwartek rano na konferencji prasowej minister edukacji narodowej Anna Zalewska informowała o tym, że do udziału w akcji zgłosiło się ponad 22 tys. szkół, przedszkoli i placówek. Wówczas jeszcze można było się zgłaszać do udziału w przedsięwzięciu.
"Ponad 4,8 mln uczniów (4 815 000) i prawie 470 tys. nauczycieli i pracowników oświaty (468 930) z ponad 24 tys. przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych (24 120) zgłosiło swój udział w akcji +Rekord dla Niepodległej+, ogłoszonej przez minister edukacji narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej" - można przeczytać w komunikacie zamieszczonym w czwartek po południu, czyli już po zamknięciu zgłoszeń, na stronie internetowej resortu edukacji.
"Najwięcej zgłoszeń otrzymaliśmy z województw: mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego i wielkopolskiego. Dodatkowo w akcję zaangażowało się prawie 10 tys. uczniów (9 995) oraz blisko 600 nauczycieli (590) z 91 szkół polonijnych z całego świata, w tym Szkolnych Punktów Konsultacyjnych, szkół działających w obcych systemach, szkół europejskich (sekcje polskie) oraz nauczycieli kierowanych przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą" - podano.
MEN zachęca w nim także wszystkich do dokumentowania bicia "Rekordu dla Niepodległej" i umieszczania zdjęć oraz filmów z akcji na swoich stronach internetowych oraz profilach na portalach społecznościowych z wykorzystaniem #RekordDlaNiepodległej. "Chcielibyśmy, aby ten wyjątkowy dzień zapisał się w historii każdego przedszkola, szkoły i placówki oświatowej jako pamiątka dla przyszłych pokoleń" - czytamy.
Minister edukacji Anna Zalewska weźmie udział w piątek w finale akcji "Rekord dla Niepodległej" wspólnie z uczniami i nauczycielami Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku. Odbędzie się on w Domu Polonii na zamku w Pułtusku.
Wszystkie szkoły, przedszkola i placówki, które wezmą udział w biciu "Rekordu dla Niepodległej" i w piątek o symbolicznej godzinie 11.11 wspólnie zaśpiewają cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego", otrzymają pamiątkowe dyplomy.
Warunkiem uczestniczenia w akcji było przesłanie do czwartku do godziny 12.00 przez dyrektora danego przedszkola, szkoły lub placówki oświatowej ankiety zgłoszeniowej przez System Informacji Oświatowej. Szkoły polonijne mogły zgłosić swój udział mailowo na adres Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.
Skomentuj artykuł