Gniezno: prymas Polski zaprasza na XI Zjazd Gnieźnieński

Gniezno: prymas Polski zaprasza na XI Zjazd Gnieźnieński
(fot. Iakov Filimonov / shutterstock.com)
PAP / ms

Narodowa niepodległość jest darem, o który nieustannie należy dbać dla dobra naszej Ojczyzny - przekonywał prymas Polski abp Wojciech Polak, zapraszając do udziału w XI Zjeździe Gnieźnieńskim. Spotkanie chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej rozpocznie się 21 września.

 

Refleksja nad wolnością

Wydarzenie przebiegać będzie pod hasłem "Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa". Zapoczątkowane ponad 1000 lat temu zjazdy poświęcone są przyszłości Kościoła, Polski i Europy. W niedzielę specjalne zaproszenie prymasa na to wydarzenie zostało odczytane we wszystkich kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej.

"W tym roku przypada setna rocznica zakończenia tragicznej I wojny światowej oraz stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Nawiązując do tych wydarzeń, pragniemy podjąć chrześcijańską refleksję nad wolnością i źródłami nadziei na przyszłość. Narodowa niepodległość jest bowiem darem, o który nieustannie należy dbać dla dobra naszej Ojczyzny, a także całej Europy, która dziś doświadcza kryzysu własnej tożsamości" - podkreślił w liście prymas Polski abp Wojciech Polak.

"Dlatego pragnę serdecznie zaprosić kapłanów, osoby konsekrowane, świeckich przedstawicieli ruchów i grup duszpasterskich działających w parafii oraz wszystkich zainteresowanych do udziału w XI Zjeździe Gnieźnieńskim. Wspólnej refleksji, prowadzonej przez około 50 prelegentów z 10 krajów Europy, towarzyszyć będą modlitwa, warsztaty i wydarzenia artystyczne" - wskazał hierarcha.

Prymas wyraził również przekonanie, że "cenne dziedzictwo Zjazdów Gnieźnieńskich, które ciągle na nowo podejmujemy, będzie czasem budowania zgody i szukania wspólnych rozwiązań, z korzyścią dla naszej Ojczyzny, Europy i dla nas samych".

 

Spotkania, rozmowy, warsztaty

XI Zjazd Gnieźnieński, z planowanym udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, rozpocznie się w Gnieźnie 21 września. Wśród zaproszonych gości i prelegentów będą m.in.: kard. Peter Turkson, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, prof. Chantal Delsol, profesor filozofii politycznej, dyrektor Ośrodka Studiów Europejskich na Uniwersytecie Marne-la-Vallée w Paryżu, prof. Rocco Buttiglione, filozof, polityk, znawca myśli kard. Karola Wojtyły oraz prof. Andrea Riccardi, założyciel wspólnoty Sant’Egidio.

W trakcie Zjazdu przygotowano także część warsztatową, podczas której rozważanych będzie przeszło 20 tematów, dotykających różnych aspektów życia społecznego - od pytań o wychowanie do wolności, patriotyzm, politykę, Holokaust, po media społecznościowe, manipulację, czy nowe technologie.

Wydarzenie zakończy w niedzielę 23 września msza św. w katedrze gnieźnieńskiej, podczas której zostanie odczytane przesłanie uczestników XI Zjazdu Gnieźnieńskiego. Homilię podczas eucharystii wygłosi kard. Peter Turkson, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

 

Historyczny przełom

Historia zjazdów gnieźnieńskich sięga roku 1000, kiedy to do Gniezna przybył cesarz Otton III. Zjazd był wydarzeniem przełomowym nie tylko dla rodzącego się w Polsce chrześcijaństwa, ale i dla całego państwa - gnieźnieńskie spotkanie oznaczało bowiem włączenie Polski do grona państw ówczesnej Europy. Wydarzenie to interpretowane było jako początek polskiej suwerenności.

Wznowione w 1997 roku, nawiązujące do tamtego wydarzenia zjazdy były okazją do ważnych rozmów o kształcie jednoczącej się Europy, ekumenizmie, roli rodziny i wyzwaniach stojących przed chrześcijanami. Gościem drugiego zjazdu był Jan Paweł II i głowy wielu państw, w kolejnych spotkaniach brali udział przedstawiciele Kościołów, polityki, świata kultury i nauki.

Jubileuszowy, X Zjazd Gnieźnieński odbył się dwa lata temu. W roku obchodów 1050. chrztu Polski, spotkanie przebiegało pod hasłem "Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gniezno: prymas Polski zaprasza na XI Zjazd Gnieźnieński
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.