Do Polski przyjadą chrześcijanie z całej Europy. Odpowiedzą na ważne pytanie o jej przyszłość

Do Polski przyjadą chrześcijanie z całej Europy. Odpowiedzą na ważne pytanie o jej przyszłość
(Szymon Mucha / Shutterstock.com)
Jan Murawski / Zjazd Gnieźnieński

Już za niecałe trzy tygodnie chrześcijanie z wielu krajów Europy przyjadą do Gniezna, żeby rozmawiać o ewangelicznej przyszłości naszego kontynentu. Będą Ukraińcy, Niemcy, Rosjanie, Holendrzy i inni, wśród nich liderzy i wybitni intelektualiści wspólnot z poszczególnych krajów. Zaprasza ich Prymas Polski Arcybiskup Wojciech Polak, który z okazji 100lecia polskiej niepodległości organizuje XI Zjazd Gnieźnieński.

"Wkład, jaki chrześcijanie mogą wnieść w przyszłość Europy, to odkrycie poczucia przynależności do wspólnoty." - powiedział w październiku ubiegłego roku papież Franciszek do uczestników kongresu zorganizowanego przez Komisję Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Ruszyły zapisy na XI Zjazd Gnieźnieński. To może być przełomowe spotkanie dla przyszłości Europy>>

Ojciec Święty podkreślił przy tym fundamentalne dla budowania wspólnoty znaczenie dialogu: "Dziś cała Europa, od Atlantyku po Ural, od Bieguna Północnego po Morze Śródziemne nie może sobie pozwolić na zmarnowanie szansy, aby być przede wszystkim miejscem zarówno szczerego jak i konstruktywnego dialogu, w którym wszyscy uczestnicy mają równą godność".

DEON.PL POLECA

Tak rozumiany dialog będący fundamentem często przywoływanej przez papieża "kultury spotkania" jest jednym z najważniejszych założeń Zjazdów Gnieźnieńskich.

Do Polski przyjadą chrześcijanie z całej Europy. Odpowiedzą na ważne pytanie o jej przyszłość - zdjęcie w treści artykułu

Najbliższy, XI Zjazd Gnieźnieński pod hasłem "Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa", odbędzie się 21-23 września 2018 r. Tak jak poprzednie spotkania poprzez dyskusje, modlitwę i wydarzenia artystyczne ma umożliwić wspólny namysł nad przyszłością Kościoła, Polski i Europy. Tym razem temat nawiązuje do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i inne państwa europejskie oraz do zakończenia I wojny światowej. Jego tematyczną oś stanowi wolność - jej granice, płynąca z niej nadzieja i odpowiedzialność.

Europejski wymiar Zjazdu podkreśla nie tylko dobór tematów dyskusji, wykładów czy warsztatów, ale i zaproszeni mówcy reprezentujący różne państwa, kultury i poglądy. Pierwszy wykład o źródłach nadziei dla Europy wygłosi abp Ludwig Schic, Arcybiskup Bambergu, współprzewodniczący Polsko-Niemieckiej Grupy Kontaktowej Biskupów. Uczestnicy będą mogli też usłyszeć prof. Chanatal Delsol profesor filozofii politycznej na Uniwersytecie Marne-la-Vallée w Paryżu, autorkę wielu cenionych książek opowiadającą o chrześcijańskiej koncepcji wolności.

Wśród innych znakomitych gości warto wymienić kadr. Petera Turksona prefekta Dykasterii do spraw Integralnego Rozwoju Człowieka, który opowie o chrześcijańskiej misji odnowy świata. Prof. Rocco Butiglione, filozof, były włoski minister do spraw europejskich, znawca myśli Karola Wojtyły-Jana Pawła II odniesie się z kolei do odpowiedzialności za innych, która ma źródło w wolności.

Europa to kontynent o trudnej historii, która nieraz ciąży nad relacjami między państwami i narodami. Przepracowanie bolesnych wydarzeń, wybaczenie i budowanie nowej rzeczywistości to wielkie wyzwania, do których w sposób szczególny powołani są chrześcijanie. O pojednaniu podczas sesji plenarnej będą rozmawiali duchowni i świeccy z Niemiec, Polski, Ukrainy i Rosji, m.in. ks. Manfred Deselaers wiceprezes Krakowskiej Fundacji Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, dr Jörg Lüer z niemieckiej komisji Justitia et Pax czy o. Gieorgij Koczetkow duchowy opiekun prawosławnego Bractwa Przemienienia Pańskiego z Rosji.

Chrześcijański dialog w Europie powinien mieć wymiar nie tylko ponadnarodowy, ale i ekumeniczny. Dlatego program XI Zjazdu Gnieźnieńskiego idąc śladem poprzednich edycji proponuje wiele spotkań i wspólną modlitwę z przedstawicielami różnych tradycji chrześcijańskich. Szczególnym przeżyciem jest zawsze ekumeniczne nabożeństwo kończące pierwszy dzień Zjazdu. W tym roku w sposób szczególny będzie się ono odnosiło do tych, którzy w imię wiary oddali swoje życie. Warto dodać, że w przygotowania do Zjazdu zaangażowani byli przedstawiciele 10 Kościołów.

Międzynarodowy charakter Zjazdu znajduje wreszcie swoje odbicie w osobach jego uczestników. Swój udział zapowiadają przedstawiciele tak zasłużonych dla budowania dialogu organizacji jak powstała w 1921 r. Pax Romana zrzeszająca kilkadziesiąt europejskich katolickich ruchów czy działająca w Europie od 1945 r. Pax Christi. W kuluarach będzie można porozmawiać z przedstawicielami tak różnych chrześcijańskich organizacji pozarządowych i instytucji jak Centralny Komitet Niemieckich Katolików, ukraińska Obnova (stowarzyszenie grekokatolickich studentów i nauczycieli akademickich), holenderska fundacja Communicantes (wspierająca projekty służące dialogowi między państwami Europy Wschodniej i Zachodniej) czy rosyjskie prawosławne Bractwo Przemienienia (inicjatora akcji Pokuty Narodowej w stulecie rewolucji październikowej).

"Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa" - we wrześniu XI Zjazd Gnieźnieński>>

W zamyśle organizatorów Zjazdu Gnieźnieńskiego spotkanie u grobu św. Wojciecha w setną rocznicę odzyskania niepodległości ma być okazją do dyskusji, wspólnej modlitwy i refleksji nad przyszłością naszego kontynentu. Nową Europę musimy budować świadomi tego co nas dzieli, ale razem, w duchu Ewangelii, dialogu i "kultury spotkania".

Zapraszamy wszystkich.

Na XI Zjazd Gnieźnieński "Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa" można zarejestrować się przez stronę internetową www.zjazd.org. Spotkanie odbędzie się 21-23 września w Gnieźnie.

Organizatorem Zjazdu Gnieźnieńskiego jest Fundacja Św. Wojciecha-Adalberta. Wydarzenie otrzymało Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania niepodległości. Partnerami zagranicznymi Zjazdu są: Renovabis i Fundacja Konrada Adenauera. Partnerami samorządowymi są: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Powiat Gnieźnieński oraz miasto Gniezno. Partnerzy lokalni to: Muzeum Początków Państw Polskiego w Gnieźnie, Kirchoff Automotive i I LO im Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Sponsorem wydarzenia są Międzynarodowe Targi Poznańskie a partnerem technologicznym wydarzenia jest Orange.

Jan Murawski - przewodniczący komisji międzynarodowej XI Zjazdu Gnieźnieńskiego

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Do Polski przyjadą chrześcijanie z całej Europy. Odpowiedzą na ważne pytanie o jej przyszłość
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.