100 lat (dla) Gazociągu Północnego?

(fot. EPA/Stefan Sauer)
PAP / drr

Gazociąg Północny (Nord Stream) został we wtorek oddany do użytku. Przywódcy Niemiec, Rosji, Francji i Holandii odkręcili symboliczny kurek pierwszej nitki podmorskiego gazociągu w jego końcowym terminalu w niemieckim Lubminie.

Na ceremonię uruchomienia magistrali zaproszono blisko 500 honorowych gości. "To podkreśla europejski charakter tego jednego z najważniejszych współczesnych projektów" - powiedział prezes konsorcjum Nord Stream Matthias Warnig.

DEON.PL POLECA


Wczoraj w Berlinie eksperci konsorcjum Nord Stream przedstawili techniczne szczegóły tej inwestycji.

Według tych ekspertów przebiegający po dnie Bałtyku gazociąg mógłby dostarczać rosyjski gaz do Niemiec i innych krajów europejskich nawet przez 100 lat.

- Jeśli uda nam się zapewnić niezakłócone funkcjonowanie gazociągu Nord Stream i zapewnić jego dobry stan, to również za 100 lat gazociąg mógłby dostarczać gaz ziemny na rynki europejskie - powiedział na konferencji w Berlinie prasowej inżynier konsorcjum Peter Massny.

Zgodnie z planem gazociąg ma funkcjonować co najmniej przez 50 lat. - Liczę się z tym, że może pracować nawet 100 lat - ocenił dyrektor techniczny konsorcjum Dirk von Ameln.

- W zasadzie awaria Nord Streamu nie jest możliwa - powiedział Massny. Wyjaśniał, że już w czasie projektowania i budowy podjęto środki ostrożności, które mają chronić gazociąg przed wszelkiego rodzaju zagrożeniem. Dotyczy to m.in. jakości użytych do budowy materiałów oraz głębokości ułożenia rury.

- Gdyby jednak doszło do uszkodzenia gazociągu, jesteśmy również dobrze przygotowani na taką mało prawdopodobną ewentualność - zapewnił Massny. Scenariusze postępowania w takich wypadkach uzgodniono z władzami krajów, przez których wody przebiega magistrala.

Nad prawidłowym funkcjonowaniem gazociągu stale czuwać ma centrum kontrolne w Zug w Szwajcarii, które będzie nadzorować takie parametry, jak ciśnienie, ilość przesyłanego gazu, a także jakość surowca.

Docelowo obie nitki gazociągu mają osiągnąć przepustowość po 27,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie, co zaspokoi zapotrzebowanie na gaz 26 mln gospodarstw domowych. Jak zastrzegł von Ameln, pełną przepustowość Nord Stream może osiągnąć prawdopodobnie za dwa lata.

Pod koniec 2012 r. do użytku oddana zostanie druga nitka Nord Streamu; do dziś ułożono już 840 km. Von Ameln nie chciał komentować doniesień o możliwej budowie trzeciej nitki gazociągu. "Mamy mandat i pozwolenie tylko na budowę dwóch nitek" - powiedział. W lipcu budowy kolejnej nitki nie wykluczył premier Rosji Władimir Putin.

Jedna nitka magistrali składa się z około 100 tysięcy połączonych ze sobą i otoczonych betonową izolacją rur o długości 12,2 metra, średnicy 1153 milimetrów i masie 24 ton. Rosyjski gaz wtłaczany jest do gazociągu w tłoczni Portowaja koło Wyborga pod ciśnieniem 220 barów, co wystarczy, by przetransportować surowiec przez całe 1224 km do Niemiec bez dodatkowych pośrednich tłoczni.

Koszt całej inwestycji to 7,4 mld euro. Głównym udziałowcem konsorcjum Nord Stream jest rosyjski Gazprom (51 proc.). Pozostali to niemieckie koncerny E.ON-Ruhrgas i BASF-Wintershall (po 15,5 proc.), holenderska spółka Gasunie i francuski GdF (po 9 proc.).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

100 lat (dla) Gazociągu Północnego?
Komentarze (4)
O
oko
9 listopada 2011, 16:31
Rosja będzie szantażowała Polskę?! Jeśli będzie taka polityczna potrzeba, to Moskwa, nie szkodząc krajom trzecim, będzie mogła zakręcić kurek z gazem Polsce - zauważa dziennik "Wiedomosti". Rosyjska gazeta podkreśla, że projekt Nord Stream to "wielkie zwycięstwo Władimira Putina, który zabiegał o ułożenie północnej, morskiej rury gazowej, nie oglądając się na jej gigantyczne koszty oraz ryzyko związane z jej zapełnieniem i opłacalnością". Czyli innymi słowy ZSRR cały czas trzyma za mordę cały układ warszawski - oprócz NRD - i teraz będzie walić w pysk krnąbrnych niewolników własnej gluPOty
?
?
9 listopada 2011, 14:42
100 lat? Tylko? Widać, Niemcy wyciągnęli wnioski z II wojny światowej i nie planują już na 1000 lat do przodu, jak przed wojną, ale tylko na 100.
A
ABAR
8 listopada 2011, 13:58
 Koniecznie musimy podjąć współpracę, aby za 100 lat rozpocząć eksport naszego gazu łupkowego do Rosji.
8 listopada 2011, 13:21
Trudno już się stało więc albo będziemy dalej obrażeni albo spróbujemy do tej inwestycji jakoś przystąpić,myślę że jakaś forma współudziału jest jeszcze możliwa