18 miesięcy na rozmowy w sprawie Brexitu

18 miesięcy na rozmowy w sprawie Brexitu
(fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)
PAP / pk

Żaden kraj, który jest poza UE, nie może liczyć na takie przywileje jak państwa we Wspólnocie - przekonywał we wtorek główny negocjator KE ds. wyjścia W. Brytanii z UE Michel Barnier. Według niego rokowania w sprawie Brexitu potrwają krócej niż 18 miesięcy.

Na konferencji prasowej w Brukseli, pierwszej od objęcia stanowiska, Barnier mówił o założeniach dotyczących przyszłych negocjacji z Londynem. Wskazywał, że Wielka Brytania po opuszczeniu UE nie może liczyć na taki status, jakby dalej w niej była.

DEON.PL POLECA

- Bycie członkiem UE wiąże się z prawami i korzyściami. Kraje trzecie nie mogą liczyć na takie same prawa i korzyści jak te unijne, ponieważ nie mają takich samych obowiązków - podkreślał Barnier.

Jedność "27" w rozmowach z Wielką Brytanią

W swoim oświadczeniu duży nacisk położył na zachowanie jedności "27" w czasie negocjacji z Wielką Brytanią, a także na przeprowadzenie ich w krótkim czasie. Zaznaczył, że UE będzie gotowa na notyfikację uruchamiającą art. 50 unijnego traktatu, który mówi o opuszczeniu UE przez państwo członkowskie.

Z jego słów wynika, że jeśli premier Wielkiej Brytanii Theresa May zgodnie z zapowiedziami uruchomi procedurę wyjścia swego kraju z UE do końca marca 2017 roku, to rozmowy negocjacyjne powinny zakończyć się w październiku 2018 roku. - Będziemy mieli mało czasu. Jest jasne, że okres negocjacji będzie krótszy niż dwa lata - oświadczył Barnier.

Według niego w okresie po październiku 2018 roku państwa członkowskie i Parlament Europejski będą mieć czas na zakończenie procedur zatwierdzających nowe porozumienie UE-Wielka Brytania. Definitywny Brexit miałby nastąpić do końca marca 2019 roku.

- Wszystkie procedury ratyfikacyjne powinny być do tego czasu zakończone. Dlatego porozumienie musi być wypracowane do października 2018 roku, aby Rada, Parlament Europejski i parlament brytyjski miały 5-6 miesięcy na jego ratyfikację - tłumaczył. Taki rozkład prac spowoduje, że opuszczenie UE przez Wielką Brytanię mogłoby nastąpić tuż przed eurowyborami, w których wzięłoby udział już nie 28, a 27 krajów unijnych.

Siłą UE jest jej jedność

Barnier powtórzył we wtorek wielokrotnie deklarowane przez UE stanowisko, że dostęp do jednolitego rynku nierozerwalnie łączy się z respektowaniem czterech swobód unijnych, w tym z wolnym przepływem osób. - Wybieranie rodzynek z ciasta nie będzie możliwe - zaznaczył.

Były komisarz podkreślał, że siłą UE jest jej jedność i że będzie dążył do jej zachowania w rozmowach z Londynem. - 27 krajów członkowskich jest i pozostanie zjednoczonych w tych negocjacjach - zapewniał. Barnier dostał od szefa KE Jean-Claude'a Junckera zadanie, by przed rozpoczęciem negocjacji odwiedzić każdy z krajów unijnych. Do wtorku był w 18 stolicach, pozostałe ma odwiedzić do końca stycznia.

- Komisja jest do dyspozycji krajów członkowskich, Rady Europejskiej. Będziemy pracować z Parlamentem Europejskim w konstruktywny sposób - deklarował Francuz.

Barnier wskazał, że negocjacje nie zaczną się, dopóki Wielka Brytania nie złoży oficjalnej notyfikacji o chęci wyjścia z UE. Londyn chciałby rozmawiać o niektórych elementach związanych z Brexitem już teraz. KE przygotowuje się do tych rokowań. Były komisarz tworzy 30-osobowy zespół, który ma mu pomagać. W ubiegłym tygodniu zorganizował seminarium z udziałem ekspertów z krajów członkowskich. Barnier tłumaczył, że chodzi o to, by mieć wspólne zrozumienie prawnego, politycznego i finansowego aspektu negocjacji.

Co po Brexicie?

Polityk mówił też, że o przyszłych relacjach między 27 a Zjednoczonym Królestwem zdecyduje kolejne porozumienie, które będzie trzeba również wynegocjować, bo nie da się tego zrobić w ciągu 15-18 miesięcy rozmów w sprawie Brexitu.

Jak zaznaczył, państwa UE będą musiały zdefiniować, jakie chcą mieć relacje z Wielką Brytanią, gdy ta wyjdzie już ze Wspólnoty. - Do Wielkiej Brytanii należy wskazanie, jakiego partnerstwa chce w przyszłości, a my, 27 krajów, musimy na to odpowiedzieć - mówił Barnier.

Zastrzegł, że okres przejściowy między wystąpieniem Wielkiej Brytanii a ustanowieniem nowych relacji ma sens, jeśli przygotowuje drogę do przyszłych relacji. "Ale wcześniej musimy wiedzieć, jaka ta relacja ma być" - ocenił negocjator KE.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

18 miesięcy na rozmowy w sprawie Brexitu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.