29 dni głosowania i joystick zamiast karty

PAP / drr

29 dni będą mieli mieszkańcy Ontario na głosowanie w październikowych wyborach do parlamentu prowincji. Dłuższy czas i nowe rozwiązania techniczne mają sprawić, by do urn poszło więcej wyborców.

Elections Ontario, odpowiednik polskiej PKW na terenie prowincji, postanowiło dać wyborcom bardzo długi czas na głosowanie oraz różne formy oddania głosu, ponieważ w poprzednich wyborach, w 2007 r. głosowało tylko 52,8 proc. uprawnionych, co było najgorszym wynikiem od 1923 r. - przypomniał dziennik "The Star".

Elections Ontario na specjalnej stronie internetowej opisuje wszystkie dostępne sposoby głosowania i promuje hasło "More Days More Ways" (więcej dni, więcej sposobów), oraz przypomina, że jednym z zadań komisji wyborczej prowincji jest uczynienie głosowania łatwym, a także - dbanie o wyborcę.

DEON.PL POLECA

Wyborcy będą mogli oczywiście pójść na głosowanie 6 października, czyli w głównym terminie - wyjaśnia na swojej stronie internetowej Elections Ontario. Już wcześniej jednak, przez dziesięć dni, dostępne będą specjalne lokale wyborcze - co jest formą stosowaną w przeszłości. Informację o tym, gdzie się one znajdują, wyborcy otrzymują razem ze swoją kartą wyborcy.

Jest też wiele nowości. Można na przykład głosować korespondencyjnie - w tym celu od 8 września wyborcy będą mogli zwrócić się po specjalną kartę wyborczą i po jej wypełnieniu - przesłać do Elections Ontario.

Po raz pierwszy w tych wyborach, przez dwa tygodnie, między 21 września a 5 października osoby, które mają trudności w udaniu się do lokalu wyborczego czy też nie mogą skorzystać z głosowania korespondencyjnego, będą mogły skorzystać z różnych gadżetów technologicznych, pozwalających np. na wysłuchanie listy kandydatów przez słuchawki i oddanie głosu za pomocą joystika - ta forma zapewnia poufność głosowania. Dostępne będą też urządzenia reagujące na dmuchnięcie w specjalny mikrofon oraz dotknięcie stopą. Te gadżety były już poprzednio testowane, teraz są udostępnione wszystkim zainteresowanym. Poza tym, jak zwykle, osoby niewidome, które zdecydują się po prostu pójść na wybory do swojego lokalu wyborczego mogą skorzystać np. z kart wyborczych w alfabecie Braille’a. Jeśli korzystają z psa przewodnika, to również mogą z nim wejść do lokalu wyborczego (o ile nie znajduje się on w miejscu, w którym prawo zakazuje wchodzenia ze zwierzętami).

Pomyślano też o osobach, szczególnie starszych, które nie mogą wyjść z domu, a z różnych powodów nie mogą głosować korespondencyjnie. W takich przypadkach można zwrócić się o przyjazd urzędnika z urną wyborczą do domu. W uzasadnionych przypadkach można też zwrócić się o pomoc w wypełnieniu karty wyborczej. Elections Ontario organizuje też "wędrowne" punkty wyborcze w szpitalach.

Wszystkich zainteresowanych ontaryjska komisja wyborcza zachęca też do podsuwania nowych pomysłów, jak ułatwić głosowanie i jak zachęcać do głosowania.

Jednoizbowe Zgromadzenie Legislacyjne Ontario (Legislative Assembly), liczące 107 deputowanych ma swoją siedzibę w Toronto. Zwyczajowo mówi sie jednak Parlament Prowincji Ontario (Ontario Provincial Parliament), zaś Ontario jest jedyną prowincją, która w odniesieniu do lokalnej władzy prawodawczej używa nazwy parlament.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

29 dni głosowania i joystick zamiast karty
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.