50. rocznica niemiecko-izraelskich stosunków dyplomatycznych

(fot. PAP/EPA/WOLFGANG KUMM)
PAP /rj

Niemcy i Izrael obchodzą 50. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych. Z tej okazji wizytę w Berlinie rozpoczął w poniedziałek prezydent Izraela Reuwen Riwlin. Z wojskowymi honorami powitał go prezydent Niemiec Joachim Gauck.

Gauck i Riwlin zadeklarowali po spotkaniu w Berlinie, że pomimo różnicy poglądów na konflikt na Bliskim Wschodzie oraz relacje z Iranem będą nadal rozbudowywać przyjazne stosunki oraz będą zwalczać antysemityzm i rasizm.

Gauck wskazał na odmienne podejście Niemiec i Izraela do koncepcji dwóch państw - izraelskiego i palestyńskiego na Bliskim Wschodzie, popieranej przez Berlin i odrzucanej przez władze izraelskie. Izrael pozostaje ponadto sceptyczny wobec planowanej umowy z Iranem, mającej uniemożliwić Teheranowi budowę bomby atomowej, lecz zezwalającej mu na pokojowe wykorzystanie energii jądrowej. Niemcy należą do grupy państw uczestniczących w negocjacjach z Iranem i popierają kompromis.

Prezydent Niemiec podkreślił, że w ciągu 50 lat od nawiązania stosunków wzajemne zaufanie między Niemcami a Izraelem "cały czas wzrasta".
- Jesteśmy świadomi, że przeszłość ze zbrodnią Holokaustu spowodowała powstanie nierozerwalnego związku (między naszymi krajami) - podkreślił Gauck. Oba kraje łączą ponadto wspólne wartości - dodał prezydent Niemiec.

DEON.PL POLECA

Riwlin powiedział, że Niemcy i Izraelczycy powinni "jako przyjaciele pogodzić się z tym, że nie zawsze mają identyczne poglądy". Jego zdaniem Holokaust pozostanie "na zawsze traumą".

Nawiązanie 12 maja 1965 roku przez RFN i Izrael stosunków dyplomatycznych zostało przyjęte w Izraelu - 20 lat po zakończeniu II wojny światowej i wymordowaniu przez Niemców 6 mln Żydów - z mieszanymi uczuciami. Riwlin powiedział w jednym z wywiadów, że 50 lat temu jako student należał do zażartych przeciwników normalizacji stosunków z dawnym wrogiem.

13 lat wcześniej, w 1952 roku w Luksemburgu, przedstawiciele obu krajów uregulowali kwestie dotyczące niemieckich odszkodowań dla ofiar Holokaustu.

Riwlin spotka się we wtorek z kanclerz Angelą Merkel i szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem. Wieczorem w berlińskiej filharmonii odbędą się główne uroczystości rocznicowe. W środę izraelski polityk odwiedzi Kilonię. W tamtejszej stoczni budowane są okręty podwodne dla Izraela. Rząd wydał zgodę na sprzedaż sześciu takich okrętów. Krytycy tej transakcji zwracają uwagę, że nowoczesne jednostki mogą być wyposażone przez Izrael w broń atomową. Izrael podpisał ponadto umowę na dostawę czterech niemieckich korwet.

Przemawiając w 2008 roku w izraelskim parlamencie, Merkel powiedziała, że historyczna odpowiedzialność za Holokaust jest elementem racji stanu Niemiec. - Bezpieczeństwo Izraela nigdy nie będzie dla mnie, jako kanclerz Niemiec, przedmiotem negocjacji - dodała Merkel.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

50. rocznica niemiecko-izraelskich stosunków dyplomatycznych
Komentarze (1)
K
kropka
11 maja 2015, 18:02
,,Oba kraje łączą ponadto wspólne wartości'' - powiedział prezydent Niemiec. Czy tymi wartościami są chęci dominacji w swych regionach? Pytam,bo nie sprecyzowali o jakie to wartości chodzi.