Amsterdam. Burmistrz miasta przeprosiła za czerpanie zysków z niewolnictwa

Amsterdam. Burmistrz miasta przeprosiła za czerpanie zysków z niewolnictwa
Amsterdam (fot. Maugli/depositphotos.com)
PAP/mk

Za czerpanie zysków z niewolnictwa i udział w handlu ludźmi przeprosiła burmistrz Amsterdamu Femka Halsema. Premier Holandii stoi na stanowisku, że "jeszcze nie czas" na przeprosiny ze strony państwa.

Femka Halsema przeprosiła w imieniu władz stolicy za wyzysk niewolników. „W imieniu władz miejskich przepraszam za aktywne zaangażowanie rady miejskiej Amsterdamu w komercyjny system kolonialnego niewolnictwa i światowy handel zniewolonymi ludźmi” – powiedziała burmistrz Amsterdamu.

Według Halsemy nadszedł czas, aby „podkreślić wielką niesprawiedliwość niewolnictwa”. Amsterdam jest pierwszym miastem w Holandi, które oficjalnie przeprosiło za niewolnictwo. Rozważają to również Utrecht, Haga i Rotterdam.

Ubiegłoroczne badania wykazały, że stolica Niderlandów była zaangażowana w niewolnictwo „na globalną skalę”. Na przykład Amsterdam był jednym z udziałowców Societeit Surinam. Miasto zarządzało kolonią zamorską i wysyłało tysiące Afrykanów do Surinamu.

DEON.PL POLECA

Oprócz Surinamu i Curaçao Amsterdam działał również w Indonezji, Tajwanie, Afryce Południowej, Ameryce Północnej i Brazylii. W ten sposób miasto pośrednio korzystało z niewolnictwa. Poszczególni burmistrzowie również sami brali udział w handlu niewolnikami.

W czwartek władze Utrechtu w centralnej Holandii opublikowały wyniki badań, z których wynika, że „różne warstwy ludności Utrechtu podżegały, inwestowały i zarabiały na niewolnictwie w Ameryce, Afryce i Azji". Badania zostały zlecone przez władze miasta, a ich celem było zbadanie roli Utrechtu w historii holenderskiego niewolnictwa.

Jednym z wniosków z badań było to, że handel niewolnikami i łańcuchy produkcyjne oparte na niewolnictwie były „integralną częścią” historii Utrechtu.

Jak przypomina portal NU premier Mark Rutte powiedział w zeszłym roku, że nie nadszedł jeszcze czas na oficjalne przeprosiny ze strony państwa holenderskiego. Zdaniem rządu debata na ten temat „podsycałaby sprzeczności”. Jednocześnie wyraził obawy przed roszczeniami odszkodowawczymi.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Amsterdam. Burmistrz miasta przeprosiła za czerpanie zysków z niewolnictwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.