Kard. Hollerich w Dniu Europy: powinniśmy zachowywać ideały Schumana

Kard. Hollerich w Dniu Europy: powinniśmy zachowywać ideały Schumana
fot. Luxemburger Wort / YouTube
KAI / pk

Arcybiskup Luksemburga stwierdził, że "wielu polityków w Europie (...) ma bardzo wzniosłe ideały", ale zdarza się, że tłumią je w obliczu nacisków lub innych interesów.

"Obchodzony 9 maja Dzień Europy powinien być okazją do odnowienia kontaktu z wartościami i ideałami promowanymi przez jednego z ojców założycieli integracji europejskiej, Roberta Schumana" - stwierdził w wywiadzie dla Radia Watykańskiego kardynał Jean-Claude Hollerich SJ. Arcybiskup Luksemburga jest także przewodniczącym Komisji Konferencji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (Comece) - organizacji zrzeszającej 27 konferencji biskupich państw członkowskich Unii Europejskiej.

DEON.PL POLECA
Dzień Europy, który od 1985 roku obchodzony jest co roku 9 maja, upamiętnia deklarację Schumana z 9 maja 1950 roku, propozycji wspólnej koordynacji produkcji stali i wydobycia węgla w RFN i Francji, który był zalążkiem integracji europejskiej.

W zglobalizowanym świecie, w którym kruszą się podstawowe punkty odniesienia, a projekt europejski jest nieustannie kwestionowany, niebezpieczeństwem byłoby "stać się takim jak inni", przestrzegł kardynał Jean-Claude Hollerich SJ. Jest on pewien, że "należy zachować wizję Schumana", człowieka, którego wiara ożywiała jego zaangażowanie polityczne i który dążył do "głębokiego pokoju w Europie", "dla dobra wspólnego". Europa powinna zatem nie tylko promować integrację europejską, ale pracować nad tym, by te same ideały były żywe i inspirowały narody na całym świecie.

Arcybiskup Luksemburga stwierdził, że "wielu polityków w Europie (...) ma bardzo wzniosłe ideały", ale zdarza się, że tłumią je w obliczu nacisków lub innych interesów. Dialog ze Stolicą Apostolską w tym względzie pozwala nam nie tracić z oczu współpracy wielostronnej, solidarności, zaangażowania na rzecz sprawiedliwości i ochrony środowiska. Przemówienia papieża Franciszka również odbijają się szerokim echem, a czasem przekładają się na konkretne działania - stwierdza przewodniczący Comece.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Kard. Hollerich w Dniu Europy: powinniśmy zachowywać ideały Schumana
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.