Jeśli "paszporty covidowe", to wraz z darmowymi testami na koronawirusa

Jeśli "paszporty covidowe", to wraz z darmowymi testami na koronawirusa
Fot.: jorisvo/depositphotos
RMF24/TOK FM/tkb

W środę (28.04) w PE odbyła się debata o "Cyfrowych Zielonych Certyfikatach" czyli tzw. "paszportach koronawirusowych". Niektórzy europarlamentarzyści domagają się, aby wraz z nimi, testy na koronawirusa były darmowe dla wszystkich obywateli UE.

22.04 informowaliśmy o tym, że państwa członkowskie UE uzgodniły specyfikacje techniczne nadchodzących certyfikatów. Pomysł UE ma za zadanie ożywić ruch turystyczny przy minimalnym narażeniu mieszkańców krajów turystycznych na potencjalne zakażenie. Potencjalny termin ich wprowadzenia ma zbiegnąć się z początkiem czerwca.

Chadecy należący do EPL (Europejskiej Partii Ludowej) chcą, by jedynie osoby zaszczepione szczepionkami zaakceptowanymi przez EAL (Europejską Agencję Leków) mogły otrzymać "Zielony Certyfikat". Grupa Konserwatystów i Reformatorów natomiast chce zmiany nazwy na "Certyfikat Covidowy", gdyż "zielony" kojarzy się z ekologią.

Jak poinformował serwis RMF24.pl: "Najważniejszym jednak postulatem głównych grup politycznych jest bezpłatność testów na koronawirusa. Chodzi o to, żeby nie było dyskryminacji między tymi, którzy zaszczepią się darmowymi szczepionkami, a tymi, którzy będą przedstawiać negatywny wynik testu". Do sprawy odniósł się unijny komisarz ds. wymiaru sprawiedliwości Didier Reynders, zapowiedział, że "kwestia zwrotu kosztów należy do kompetencji krajów członkowskich".

DEON.PL POLECA

Prace nad systemem "Cyfrowego Zielonego Certyfikatu" nadal trwają, niektóre kraje jednak z uwagi na brak centralnego systemu i ryzyka, że prace nad nim się przedłużą pracują nad własnymi rozwiązaniami rejestrowania osób zaszczepionych. Chodzi tu o Estonię, Litwę, Grecję, Hiszpanię, Niemcy i Francje.

Obecnie nikt z rządzących nie odniósł się do praktycznego wykorzystania Zielonego Zaświadczenia Cyfrowego w naszym kraju, aczkolwiek w lutym b.r. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska temat "paszportów" skomentował następująco: "Wiele krajów rozważa paszport covidowy, ale myślę, że fizycznie to się nie pojawi. Szczepienie jest dobrowolne, więc ciężko korzystanie z samolotu uwarunkowywać tym, że jesteśmy zaszczepieni. Może jakieś prywatne linie będą chciały to wprowadzić, ale państwa raczej nie" podało radio TOK FM.

 

Źródło: RMF24/TOK FM/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Reyes Monforte

Tych wspomnień nie zniszczy nawet piekło obozu koncentracyjnego

We wrześniu 1943 roku Ella zostaje wywieziona do obozu w Auschwitz-Birkenau. Od razu staje się uprzywilejowaną więźniarką i pomocnicą Marii Mandel zwanej Bestią. Mimo że Ella ma...

Skomentuj artykuł

Jeśli "paszporty covidowe", to wraz z darmowymi testami na koronawirusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.