Aplikacja służby zdrowia będzie paszportem szczepionkowym Wielkiej Brytanii

Aplikacja służby zdrowia będzie paszportem szczepionkowym Wielkiej Brytanii
pl.depositphotos.com
PAP/dm

Aplikacja brytyjskiej publicznej służby zdrowia NHS będzie służyła mieszkańcom Wielkiej Brytanii jako tzw. paszport szczepionkowy, umożliwiający podróże zagraniczne – potwierdził minister transportu Grant Shapps.

- To będzie aplikacja NHS używana przez ludzi, gdy rezerwują wizyty w NHS i tym podobne, która będzie pokazywać, że miałeś szczepionkę lub miałeś testy - powiedział Shapps w stacji Sky News.

- Pracuję na arenie międzynarodowej z partnerami na całym świecie, aby zapewnić, że ten system może być uznawany międzynarodowo - dodał.

Jak podała Sky News, źródła rządowe wyjaśniły później, że nie chodzi o aplikację NHS Covid-19, która jest używana do wykrywania kontaktów osób zakażonych i jest używana do „zameldowania się” w takich miejscach, jak lokale gastronomiczne, punkty usługowe wymagające bliskiego kontaktu czy świątynie, ale o ogólną aplikację NHS, służącą do rezerwacji wizyt lekarskich.

DEON.PL POLECA

Brytyjski rząd zapowiadał, że na początku maja przedstawi wnioski z prowadzonego obecnie przeglądu potencjalnych sposobów stosowania certyfikatów szczepionkowych, które mogłyby umożliwić podróże zagraniczne oraz wznowienie imprez masowych.

Shapps powiedział też, że w ciągu najbliższych kilku tygodni będzie mógł ogłosić, które kraje znajdą się na „zielonej liście”, czyli będzie można podróżować do nich bez konieczności odbycia kwarantanny po powrocie.

Zgodnie z planami wychodzenia z lockdownu, najwcześniejszą datą, w której możliwe będzie wznowienie podróży zagranicznych bez uzasadnionego ważnego powodu, jest 17 maja, choć dopiero na początku maja rząd potwierdzi, czy w obecnej sytuacji na świecie ten termin jest możliwy.

Jak już wcześniej zapowiedziano, kraje zostaną oznaczone kolorami - zielonym, żółtym i czerwonym - w zależności od panującej w nich sytuacji epidemicznej. Jednak nawet w przypadku krajów z zielonej listy wyjazd będzie się łączył z obowiązkiem wykonania testów przed powrotem do Wielkiej Brytanii i już na jej terytorium.

Minister transportu wyjaśnił, że ponieważ w wielu krajach liczba infekcji jest najwyższa od początku pandemii, rząd musi działać bardzo ostrożnie, by nie utracić postępu, który udało się uzyskać dzięki lockdownowi i szczepieniom.

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen

Zmiana jest możliwa

Bywamy mistrzami wielkich, szlachetnych postanowień, choć zwykle trudno nam je w pełni zrealizować. Co zrobić, żeby ukształtować życie tak, aby czerpać z niego jak najwięcej radości? Warto zacząć od małych kroków –...

Skomentuj artykuł

Aplikacja służby zdrowia będzie paszportem szczepionkowym Wielkiej Brytanii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.